Reklama

Kościół

Wszyscy w tej samej łodzi

Człowiek, który ucieka ze swojego kraju i pozostawia wszystko, sam sobie nie poradzi – mówi Raisa, która 10 lat temu uciekła z Czeczenii z 3-letnią córką i 2-letnim synem. Dziś pracuje w Caritas i pomaga uchodźcom.

Niedziela Ogólnopolska 40/2021, str. 8

[ TEMATY ]

Caritas

Artur Stelmasiak/Niedziela

Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony” – napisał papież Franciszek w przesłaniu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Jedną z odpowiedzi polskiego Kościoła na ten apel jest działalność Caritas Polska. – Naszym zadaniem jako organizacji pomocowej jest praktyczna strona tego papieskiego apelu, czyli wyciągnięcie pomocnej dłoni do ludzi w potrzebie, także tych, którzy opuszczają swe kraje z powodu wojen, głodu, ubóstwa i prześladowań – zaznaczył ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Ucieczka z Krymu

Reklama

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Caritas z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy swoim świadectwem podzielili się uchodźcy, dla których Polska stała się drugim domem. – W 2014 r. musiałem z rodziną uciekać z Krymu, który został zaatakowany przez Rosjan. Mieliśmy 24 godziny na spakowanie całego dobytku. Cudem załapaliśmy się na ostatni pociąg, ale podróż w 55-stopniowym upale razem z żoną i piątką dzieci była dla nas piekłem – powiedział Volodymyr.

W Polsce znalazł schronienie w ośrodku Caritas w Lininie k. Góry Kalwarii. Później dostał pracę jako konserwator w hotelu i, wraz z rodziną, wynajał mieszkanie. Niestety, pandemia sprawiła, że nie przedłużono mu umowy i obecnie razem z żoną pracują tylko dorywczo. – Jestem zarejestrowany w urzędzie pracy. Nie chcę być ciężarem dla Polski, chcę pracować, póki mam sprawne ręce i nogi – podkreślił uchodźca z Krymu.

Raisa razem z malutkimi dziećmi postanowiła uciekać z Groznego, bo jej mąż był poszukiwany listem gończym. Uciekła z Czeczenii przez Rosję i Białoruś, a gdy dotarła do Terespola, na ręce polskich pograniczników złożyła wniosek o azyl. Dziś dzieci Raisy mają po 12 i 13 lat. Świetnie się zaaklimatyzowały i uczą się w polskich szkołach razem ze swoimi rówieśnikami. – Ja pracuję w Caritas Polska jako konsultant kulturowy i pomagam osobom, które tak jak ja kiedyś szukają w Polsce drugiego domu – powiedziała.

Pomoc Afgańczykom

Reklama

Szukający schronienia w naszym kraju mogą korzystać ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Caritas Polska prowadzi takie placówki w Warszawie i Szczecinie, podobne działania realizują Caritas w Gdańsku i Koszalinie. Od 2018 r. pomocą zostało objętych ogółem ponad 14,5 tys. migrantów i uchodźców. Swoim podopiecznym ośrodki Caritas zapewniają m.in.: naukę języka polskiego, pomoc konsultantów kulturowych oraz doradców integracyjnych i zawodowych, psychologów i prawników, a także dofinansowanie najmu mieszkań, zakupu leków i odzieży.

Caritas pomaga uchodźcom i migrantom zarówno w Polsce, jak i w innych miejscach na świecie, do których docierają. – Oczywiście, zawsze najlepiej jest pomagać tam, gdzie ci ludzie mieszkają, by nie musieli opuszczać swoich domów. Caritas prowadzi wiele takich programów, ale nie zawsze jest to łatwe – powiedział Niedzieli ks. Iżycki.

Dyrektor Caritas przedstawił wyniki ostatniej zbiórki na rzecz uchodźców z Afganistanu, przeprowadzonej w kościołach w całej Polsce 5 września 2021 r. Zebrano ponad 2 mln zł. Zbiórka nie jest jeszcze zakończona, pieniądze nadal spływają. Część środków Caritas przeznaczy na pomoc dla ewakuowanych Afgańczyków w ośrodkach w naszym kraju, a część dla uchodźców, którzy przedostali się do Pakistanu.

Podczas konferencji pojawiał się także temat kryzysu wywołanego przez władze Białorusi na granicy z Polską. Caritas Polska nie została dopuszczona do udzielenia pomocy koczującym ludziom. Władze Białorusi nie pozwoliły jej udzielić tamtejszej Caritas. – Jesteśmy gotowi nieść pomoc każdemu człowiekowi, zarówno imigrantowi, jak i uchodźcy, ale musimy działać w granicach prawa – przyznał ks. Iżycki.

2021-09-28 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje z Caritas

W czasie wakacji ponad 400 dzieci z diecezji sosnowieckiej i 17 z Ukrainy – z Iwanofrankowska, będzie wypoczywać na koloniach zorganizowanych przez naszą diecezjalną Caritas. Pierwszy turnus, na Harendzie w Zakopanem, odwiedził już w pierwszych dniach lipca bp Grzegorz Kaszak

Cieszę się, że dopisuje wam pogoda i dobry humor. Jak zdążyłem się dowiedzieć od ks. Tomasza Folgi, dyrektora naszej Caritas, macie przygotowanych wiele ciekawych zajęć, jak wycieczki w góry, wyjścia na basen, nad rzekę, wiele zabaw sportowych i rekreacyjnych. To raduje moje serce. Mam nadzieję, że dzięki tym koloniom wypoczniecie i nabierzecie znów ochoty do nauki w szkole – powiedział bp Grzegorz Kaszak do dzieci kolonijnych na Harendzie w Zakopanem. Podziękował także organizatorom i wychowawcom. – Wiem, że aby przygotować tak atrakcyjne kolonie, potrzebny jest cały sztab ludzi. Jak widać, ks. Tomasz Folga potrafi to zrobić – podkreślił Ksiądz Biskup.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

BOŻENA SZTAJNER

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podczas spotkania z uchodźcami: proszę, powstrzymajmy to pogrążanie się cywilizacji!

2021-12-05 12:20

[ TEMATY ]

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

O niewystarczającej pomocy uchodźcom i obojętności względem ich losu, jako przejawach kryzysu współczesnej cywilizacji, mówił papież Franciszek podczas wizyty w Ośrodku Przyjęcia i Identyfikacji (Reception and Identification Centre) na wyspie Lesbos.

W swoim przemówieniu papież Franciszek stanowczo mówił o niewystarczających wysiłkach i wciąż obecnych uprzedzeniach, związanych z przyjmowaniem uchodźców na terenie Europy. Przypomniał, że kryzys migracyjny to problem, który dotyczy całego świata i, że, o ile innym kryzysom związanym z pandemią, czy zmianami klimatycznymi udaje się powoli stawiać czoła, o tyle "wszystko wydaje się być straszliwie nieudane, jeśli chodzi o migracje". Zwrócił uwagę, że stawką podejmowanych działań jest nie tylko doraźna pomoc, ale zapewnienie pokojowej przyszłości świata, która wymaga zintegrowanych działań i pojednania z najsłabszymi. "Historia uczy nas, że zamknięcie i nacjonalizm prowadzą do skutków katastrofalnych" - przestrzegał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję