Reklama

Wiadomości

Domy bez pozwolenia

Ustawa z Polskiego Ładu, która umożliwia rodzinom budowę domu bez zbędnych formalności, nie podoba się deweloperom. Została tak skonstruowana, by duże firmy nie mogły na tym zarobić.

Dom bez formalności to rozwiązanie zawarte w pakiecie zmian legislacyjnych wchodzących w skład Polskiego Ładu. Dzięki zmianie przepisów każdy będzie mógł rozpocząć budowę małego jednorodzinnego domu mieszkalnego i wziąć odpowiedzialność za kierowanie budową bez uzyskania pozwolenia na budowę, bez obowiązku ustanawiania kierownika oraz prowadzenia dziennika budowy. – To ustawa wolnościowa, która ułatwi życie wielu polskim rodzinom i obniży koszty wybudowania własnego domu. Liczymy, że dzięki tej ustawie każdy, kto chce, będzie mógł wybudować dom w swojej rodzinnej miejscowości zamiast wyjeżdżać do dużego miasta i kupować mieszkanie. To krok w stronę ograniczenia wyludniania się wsi i miasteczek – mówi Niedzieli Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii, który jest odpowiedzialny za politykę mieszkaniową.

Nawet 120 m2

Ustawa uzyskała duże poparcie w Sejmie, bo za ułatwieniami dla rodzin głosowało 248 posłów z klubów PiS, Konfederacji, Porozumienia i Kukiz’15. Posłowie PSL wstrzymali się od głosu, a przeciw było 178 posłów z Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050. Ich zdaniem, zmiany utrudnią życie samorządowcom i zakłócą ład przestrzenny w wielu miejscowościach. – My tylko zmieniamy i ułatwiamy procedury, a nie ingerujemy w ład przestrzenny. Wprowadzamy ustawowe ograniczenie analizowanego obszaru do 200 m wokół terenu inwestycji. Jeśli ktoś będzie chciał wybudować dom w szczerym polu, a w promieniu 200 m nie będzie innego domu, to gmina będzie mogła odmówić wydania warunków zabudowy – podkreśla min. Uściński.

Reklama

Polacy będą mogli liczyć na duże ułatwienia w budowie domu o powierzchni do 70 m2 zabudowy, czyli 110-120 m2 powierzchni użytkowej na dwóch kondygnacjach. W ramach polityki prodemograficznej rodziny będą mogły liczyć na korzystne kredytowanie. – Ogłosiliśmy także konkurs na najlepsze i najładniejsze projekty domów, które spełniają wymogi nowych przepisów. Chcemy, by Polacy mogli sobie wybrać dom spośród ok. pięćdziesięciu projektów, które zostaną udostępnione za darmo lub za symboliczną złotówkę. A cały pakiet zmian i ułatwień będzie gotowy na przyszłoroczny sezon budowlany – mówi min. Uściński.

Nowoczesne i ekologiczne

Na zmiany skarżą się także niektórzy samorządowcy, bo urzędnicy mogą mieć w związku z tym więcej pracy. Mniejszy wpływ na podejmowane decyzje i 21-dniowy termin na odpowiedź mogą dać jednak efekt minimalizujący działania korupcyjne. Dla rodzin zmiany są korzystne, ale w branży budowlanej przeciwników jest znacznie więcej aniżeli zwolenników. Minister Uściński wyjaśnia: – Nie oznacza to, że firmy budowlane nie będą miały co robić. Liczymy, że pojawi się cały rynek usług dla domów o powierzchni 70 m2. Budowlańcy dostosują swoją ofertę, ale także firmy produkujące gotowe domy modułowe dostosują się do nowych warunków. Pewnie będą się zdarzały sytuacje, że ktoś z doświadczeniem wybuduje dom własnymi siłami, ale to raczej będzie margines.

Ustawa była najbardziej krytykowana przez firmy deweloperskie i związane z nimi media, bo na nowych regulacjach nie będą mogły zarobić. Inwestorem może być tylko rodzina, która buduje dom dla siebie. – Domy do 70 m2 mogą być nowoczesne, prefabrykowane i niskoemisyjne. To atrakcyjna alternatywa dla mieszkania w bloku, dlatego protestują deweloperzy – podkreśla prof. Norbert Maliszewski z Rządowego Centrum Analiz.

Reklama

Dzięki tej ustawie domy będzie można budować na niewielkich działkach, nawet sporo mniejszych niż 500 m2. Ograniczanie kubatury zabudowy jest związane z polityką klimatyczną oraz kosztami utrzymania. W Polsce nadal są problemy z domami o zbyt dużej powierzchni, zbudowanymi ze słabej jakości materiałów. Z jednej strony Unia Europejska naciska ws. polityki klimatycznej, a z drugiej – także w Polsce rośnie świadomość dbania o czyste powietrze. Nowe domy powinny być optymalizowane pod względem energochłonności, bo skończyły się czasy tanich kopciuchów i taniego węgla. – Naszym celem jest umożliwienie Polakom budowania tańszych i ekologicznych domów. Mamy nadzieję, że konkurs architektoniczny pozwoli wyłonić projekty o wysokich walorach funkcjonalnych, ekologicznych, oszczędnych i estetycznych – mówi min. Uściński.

Bez wkładu własnego

Polityka prorodzinna i prodemograficzna rządu Zjednoczonej Prawicy znacząco podniosła poziom życia rodzin dzięki m.in. takim programom jak „Rodzina 500+”. Dla młodych małżeństw jednak największą barierą w powiększaniu rodziny są mieszkania. Ich ceny są na tyle wysokie, że młodych na nie nie stać, a zanim odłożą na wkład własny i osiągną zdolność kredytową, już nie będą tacy młodzi. A przecież wiek małżonków jest ważny dla poprawy sytuacji demograficznej. – Z myślą o nich zostaje wprowadzony program gwarancji dla rodzin, którym brakuje wkładu własnego i przez to nie mają możliwości kupna mieszkania lub budowy domu na kredyt – tłumaczy min. Uściński.

Zawarta w Polskim Ładzie rządowa gwarancja będzie udzielana do wysokości 100 tys. zł i 40% wartości mieszkania. Ustawa jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. – Własne mieszkanie to poczucie bezpieczeństwa, stabilność i lepsze perspektywy rozwoju. Stąd pomysł na program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Obejmie on tych, którzy chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego, wtórnego, społecznego lub własny dom – wyjaśniła podczas prezentacji Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Przełomem są instrumenty finansowe, które są ściśle powiązane z liczbą dzieci. Jeżeli po zaciągnięciu takiego „podżyrowanego” przez państwo kredytu pojawią się na świecie drugie i kolejne dziecko, wówczas państwo pomoże spłacić kredyt. – Tylko w przyszłym roku planujemy przeznaczyć na jego realizację 100 mln zł, a do 2030 r. na ten cel przeznaczymy aż 12 mld zł, bo liczymy, że dzieci będą się rodzić – mówi min. Uściński.

Zwiększyć podaż, zatrzymać ceny

Pomoc dla młodych małżeństw w kupnie mieszkania lub budowie domu, a później umarzanie kredytu wraz z pojawianiem się kolejnych dzieci mogą się okazać najbardziej skutecznym elementem polityki demograficznej. Mieszkanie i trwała rodzina zakorzeniają ludzi, zmniejszają zatem emigrację zarobkową, która przez ostatnie 15 lat była jednym z największych wyzwań polskiej polityki gospodarczej i demograficznej.

Sytuacja się zmieni, a ceny się ustabilizują, gdy popyt mieszkaniowy w Polsce zostanie zaspokojony. Dlatego obok tego, że będą ułatwienia w budowie własnego domu, musi być także wspierane tanie budownictwo mieszkań spółdzielczych i komunalnych, które mogą się stać alternatywą dla komercyjnych inwestycji deweloperskich. Minister Uściński zwraca uwagę, że na rynku mieszkaniowym mamy wciąż niezaspokojony popyt. – Chcemy, aby podaż na rynku była większa i nie powodowała sztucznego wzrostu cen. Aby to zrobić, trzeba ułatwić także deweloperom prowadzenie budowy – podkreśla.

2021-09-28 11:23

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki: Polski Ład to bilet do przyszłości

Polski Ład to bilet do przyszłości, bilet do życia na poziomie standardów zachodnich, ale jednocześnie do życia według zasad polskich - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniego spotkania z klubami "Gazety Polskiej" w Piotrkowie Tryb.

Szef rządu był gościem honorowym drugiego dnia XVI Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej".

CZYTAJ DALEJ

Mariupol: klasztor paulinów siedzibą władz okupacyjnych

2022-05-17 14:09

[ TEMATY ]

Ukraina

inwazja na Ukrainę

Mariupol

rosyjska agresja na Ukrainę

Adobe Stock

Klasztor paulinów w Mariupolu, zajęty w marcu przez wojska rosyjskie, został siedzibą władz okupacyjnych. Poinformował o tym proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w tym mieście o. Paweł Tomaszewski OSPPE.

Na początku marca zakonnikowi udało się opuścić oblężone miasto wraz z grupą parafian. Obecnie przebywa w klasztorze przy parafii św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Piastunka Obecności. Wiesz, że twój dzień jest pełen Boga?

2022-05-17 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Romuald M. Sołdek

Artysta tak namalował oczy Maryi, że zawsze spoglądają na wiernych

Artysta tak namalował oczy Maryi, że zawsze spoglądają na wiernych

Maryja z Nazaretu przynosi nam dzisiaj przede wszystkim Słowo właśnie o tym, że tu – w naszym Nazarecie – możemy rosnąć, nabierać mocy, napełniać się mądrością, a łaska Boga spoczywa na nas, nawet jeśli nie zawsze ją czujemy czy dostrzegamy.

A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta – Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim. Łk 2,39-40.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję