Reklama

Bezprawie

Eurokraci łamią prawo

Wyrok TSUE w sprawie przenoszenia sędziów jest próbą uderzenia w stabilność polskiego systemu prawnego – tak uważa premier Mateusz Morawiecki. A aktywność trybunału i innych instytucji unijnych w sprawach spoza ich kompetencji oraz działania dotyczące Polski, jak np. wstrzymywanie funduszy na walkę ze skutkami pandemii, wskazują na próbę zdezawuowania polskich władz. – Nie możemy pozwolić na próbę destabilizacji systemu społeczno-prawnego – powiedział premier Morawiecki, gdy komentował wyrok. – Jeżeli trybunał wydaje wyrok, w którego wyniku setki tysięcy wyroków wydanych przez sędziów powołanych w ciągu ostatnich lat zostaje zakwestionowanych, to należy się zastanowić, do czego on prowadzi – dodał szef rządu. TSUE, odnosząc się do pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego RP, orzekł, że przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub między dwoma wydziałami tego samego sądu może naruszać zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów. W opinii tej instytucji, może to być środek do kontrolowania orzeczeń sądowych, który wywoła skutki podobne, jak w przypadku kar dyscyplinarnych. Wyrok jest efektem skargi złożonej przez osławionego krakowskiego sędziego Waldemara Żurka, który został przeniesiony między wydziałami sądu. TSUE zakwestionował też sposób powołania sędziego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, który w tej sprawie orzekał w Polsce, a konkretnie jego powołanie przez KRS, którego skład nie podoba się polskiej opozycji. Polska Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie w sprawie wyroku TSUE, w którym stwierdza, że wyrok ten jest niezgodny z traktatami UE. Łamie on określone w traktatach kompetencje i poszanowanie ustrojów konstytucyjnych państw członkowskich. W dziedzinach, które nie należą do wyłącznych kompetencji UE, decyzje i działania podejmowane są na szczeblu krajowym. (Więcej na str. 48)

2021-10-12 12:22

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - najciekawsze liczby fazy grupowej

2022-12-03 07:58

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Awans przedstawicieli sześciu kontynentów do 1/8 finału, brak zespołów z kompletem punktów, trzech piłkarzy z golami w ostatnich trzech edycjach mistrzostw świata - to niektóre ciekawostki po zakończonej w piątek fazie grupowej mundialu w Katarze.

Liczby fazy grupowej MŚ w Katarze:

CZYTAJ DALEJ

Francja: rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

2022-12-03 21:58

[ TEMATY ]

Francja

koronacja

MickaëlG, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

Poprzednia korona została skradziona w 2017 roku i nigdy jej nie odnaleziono. Liońscy katolicy postanowili więc zamówić nową u słynnego jubilera pochodzenia gruzińskiego Goudjiego. – Chciałem stworzyć koronę z XXI wieku, a nie kopię poprzedniej – wyjaśnił artysta, który jest autorem m.in. mieczy dla członków Akademii Francuskiej oraz przedmiotów ze złota, srebra i kamieni, które prezydenci Francji ofiarują zagranicznym głowom państw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję