Reklama

Kultura

Rywalizacja trwa

Od 2 października Warszawa jest światową stolicą pianistyki, która gości młodych artystów z najdalszych zakątków globu. 16 października zakończy się III etap XVIII Konkursu Chopinowskiego, a w nocy z 20 na 21 października poznamy jego laureatów.

Na tegoroczną edycję Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zgłosiła się rekordowa liczba kandydatów – ponad 500 pianistów z całego świata. Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią COVID-19 konkurs został przeniesiony z roku 2020 na 2021. Eliminacje odbyły się w lipcu. Do udziału w konkursie jury zakwalifikowało osiemdziesięcioro siedmioro pianistów. Najliczniejszą reprezentację – dwadzieścioro dwoje instrumentalistów – stanowili Chińczycy. Reprezentacja Polski, druga pod względem liczebności, liczyła szesnaścioro pianistów, z których jedenaścioro zostało wybranych przez jury eliminacji, pięcioro natomiast zakwalifikowało się dzięki osiągnięciom na innych konkursach. Wśród uczestników znaleźli się również pianiści z: Japonii (14), Korei Południowej (7), Włoch (6), a także Kanady (z której pochodzi najmłodszy uczestnik J J Jun Li Bui), Armenii, Chińskiego Tajpej, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu. Dla kilkanaściorga pianistów jest to kolejny udział w Konkursie Chopinowskim. Piętnaścioro pianistów występowało w XVII edycji konkursu w 2015 r. – wśród nich aż troje finalistów: Aimi Kobayashi, Georgijs Osokins i Szymon Nehring. Po 11 latach na konkursową estradę powrócił Nikolai Khozyainov – najmłodszy finalista XVI edycji w 2010 r.

Międzynarodowe, szesnastoosobowe jury stanowią wybitne postaci światowej pianistyki – w tym zwycięzcy i laureaci poprzednich edycji konkursu, m.in. Polacy: Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała.

Podobnie jak w poprzedniej edycji uczestnicy mieli do wyboru pięć fortepianów czterech marek: Steinway&Sons (dwa instrumenty), Yamaha, Kawai i Fazioli oraz 15 minut na podjęcie decyzji. Największą popularnością wśród uczestników cieszą się instrumenty marki Steinway – wybrało je aż sześćdziesięcioro czworo uczestników.

Reklama

Konkurs Chopinowski tradycyjnie transmitowany jest na żywo przez TVP Kultura oraz Program II Polskiego Radia i Radio Chopin. Melomani na całym świecie mogą śledzić występy uczestników dzięki transmisjom na YouTubie.

16 października zakończy się rywalizacja III etapu konkursu, a po jednym dniu odpoczynku, 18 października, rozpoczną się zmagania finalistów, które potrwają do 20 października. Ogłoszenie wyników nastąpi tradycyjnie na schodach foyer Filharmonii Narodowej w nocy z 20 na 21 października. Wręczanie nagród i pierwszy koncert laureatów odbędą się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej 21 października o godz. 19.

W 1970 r. zainaugurowano tradycję organizowania uroczystych obchodów rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. W bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, gdzie spoczywa serce kompozytora, 17 października – w dniu wolnym od konkursowych przesłuchań – zostanie wykonane Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta, które zgodnie z ostatnią wolą Chopina zabrzmiało w 1849 r. podczas jego uroczystości pogrzebowych w kościele św. Magdaleny w Paryżu. W tym roku, w 172. rocznicę śmierci patrona konkursu, usłyszymy Requiem w wykonaniu Collegium Vocale 1704 pod batutą Václava Luksa oraz solistów: Simony Šaturovej (sopran), Sary Mingardo (alt), Maximiliana Schmitta (tenor) i Jana Martiníka (bas).

W związku z odbywającym się w Warszawie Konkursem Chopinowskim mają także miejsce różnorodne wydarzenia, które nawiązują do postaci kompozytora. W Zamku Królewskim do 14 listopada można obejrzeć wystawę Chopin. Salon Romantyczny. Ekspozycje czasowe przygotowały także Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie – Chopin. Potęga znaku oraz Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli – od 1 października: Siudmak/Chopin/Nokturny oraz od 22 października: Harmony z fotografiami Marcina Ryczka.

2021-10-12 12:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce Fryderyka Chopina jest w bardzo dobrym stanie

[ TEMATY ]

Chopin

wikipedia.pl

Serce Fryderyka Chopina jest w bardzo dobrym stanie – poinformowali dziś naukowcy z zakresu medycyny sądowej, którzy wiosną dokonali zewnętrznych oględzin serca największego polskiego kompozytora. Na co dzień znajduje się ono w kościele św. Krzyża w Warszawie.

Spotkanie, na którym omówiono okoliczności przeprowadzenia badania oraz stan serca kompozytora, odbyło się w Sali św. Wincentego a Paulo przy kościele św. Krzyża.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Adwent to okres przebudzenia i czujności

2022-11-27 13:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„W tym okresie Adwentu otrząśnijmy się z naszego letargu i przebudźmy ze snu! Starajmy się zadać sobie pytanie: czy jestem świadomy tego, czym żyję, czy jestem czujny, czy jestem przebudzony? Czy staram się rozpoznawać Bożą obecność w codziennych sytuacjach?” – zachęcił 27 listopada Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedziela!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję