Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. 9

Święty Jan Paweł II przewodnikiem kolejnego pokolenia

Fakt, że wartości, które głosił św. Jan Paweł II, są aktualne w każdym pokoleniu, podkreślali uczestnicy pielgrzymki Rodziny Szkół noszących imię papieża z Polski. Na Jasną Górę 8 października przybyło ponad 5 tys. uczniów i nauczycieli. W Polsce i na świecie funkcjonuje ponad 1,2 tys. placówek oświatowych pod patronatem św. Jana Pawła II i jak podkreślają przedstawiciele Rodziny Szkół, wciąż ich przybywa.

Wychowawcy zwracają uwagę na aktualność papieskiego przesłania: budowania życia na Dekalogu, a także głoszenia prawdy o godności osoby ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci, troski o chorych i cierpiących.

Zdaniem Marioli Nawrockiej-Roweckiej, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 380 im. Jana Pawła II w Warszawie, papież przekazywał uniwersalne wartości. – Wybraliśmy takiego patrona, ponieważ był wyjątkowym człowiekiem, który dawał przykład, jak być odważnym, mówić prawdę i przeciwstawiać się złu – uzasadniała nauczycielka. Przekonywała, że w nowych formach można w atrakcyjny sposób przekazywać dzieciom najważniejsze przesłanie patrona. W warszawskiej szkole organizowane są np. wycieczki rowerowe, gry i zabawy, dzieci wyjeżdżają na spływy kajakowe śladem Jana Pawła II. – Pokazujemy patrona jako człowieka, który był miłośnikiem przyrody i teatru. Szkoła organizuje również różne uroczystości oraz rodzinne wydarzenia, które mają na celu poszerzanie wiedzy o jego nauczaniu.

Wierzyć i działać – Rycerze Kolumba z rodzinami na Jasnej Górze

W czasach sekularyzacji, zamętu w systemie wartości, odchodzenia od wiary i Kościoła potrzebne są działania i świadectwa, które pomogą innym na nowo odkryć Boga, wartość wspólnoty wierzących – podkreślają Rycerze Kolumba. Na Jasnej Górze 9 października odbyła się ich rodzinna pielgrzymka.

Arcybiskup Wacław Depo, kapelan stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, zachęcał m.in. do „przekazywania zdrowej nauki Kościoła, głoszenia Ewangelii sobą na różnych areopagach naszego życia, bycia narzędziami miłosierdzia”.

Reklama

– We wszystkie działania włączamy rodziny, bo też dlatego chcemy być rycerzami, aby być lepszymi mężami, ojcami, dziadkami, synami, braćmi – wyjaśnił rodzinny charakter jasnogórskiego spotkania Krzysztof Zuba, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. – Pandemia zostawiła ślad w parafiach i rodzinach. Wiele osób oddaliło się od Boga, Kościoła. Jako Rycerze Kolumba mamy przed sobą wielkie wyzwanie, aby aktywnością w parafiach sprawić, by te osoby, które czasem stoją na rozdrożu, czasem się pogubiły, przybliżały się do Kościoła, do Boga, i żeby odczuły wielkość i ważność Eucharystii – kontynuował. Jego zdaniem, to właśnie przez swoje świadectwo Rycerze Kolumba starają się przybliżać innych do Jezusa Eucharystycznego.

W Polsce Rycerze Kolumba obecni są od 15 lat. W parafiach działa ponad 7 tys. członków.

Jasnogórski flesz

• 18 października – pielgrzymka kapłanów z tzw. kompanii kleryckiej z Bartoszyc;

• 20 października – modlitwa Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej w 100. rocznicę dziękczynienia Marszałka Józefa Piłsudskiego na Jasnej Górze za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej;

• 21 października – gala Medalu Komisji Episkopatu Polski ds. Misji „Benemerenti in Opere Evangelizationis”;

• 22 października – pielgrzymka maturzystów diec. łomżyńskiej (II grupa);

• 23 października – pielgrzymki geografów, klubów wysokogórskich i maturzystów diec. zamojsko-lubaczowskiej;

• 23-24 października – rekolekcje stowarzyszenia Opus Sanctorum Angelorum.

Rubrykę redagują:

2021-10-12 12:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy wiesz, co oznacza skrót INRI umieszczany na krzyżu?

Krzyż jest znakiem wiary, nadziei i zbawienia. Krucyfiks z umieszczoną na nim postacią ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa i napisem „INRI” pojawił się w IV wieku w kręgach kultury syryjsko-palestyńskiej. Owe cztery litery oznaczają łacińskie zdanie: „Iesus Nasarenus Rex Iudeorum”, czyli: Jezus Nazareński Król Żydowski. Jest to nawiązanie do Ewangelii wg św. Jana 19, 19n., gdzie czytamy: „Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: «Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski». Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim”.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza (zapowiedź)

2022-11-27 13:46

[ TEMATY ]

adwent

szkolabiblijna.gda.pl

Słuchowisko o przodkach Mesjasza. Zapraszamy do oglądania krótkich filmików pt. "Od Abrahama do Jezusa", w których bp Piotr opowiada o biblijnych postaciach ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii. Odcinki będą publikowane codziennie aż do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję