Reklama

Prasa zagraniczna

Chrześcijanie na celowniku

W Indiach wielki niepokój wzbudziło trzynaście ataków na chrześcijan, do których doszło w pierwszą niedzielę października. Może to wskazywać na zorganizowaną i zsynchronizowaną akcję hinduskich nacjonalistów i stanowić zapowiedź czegoś gorszego. Ataki miały miejsce praktycznie na całym subkontynencie, w stanach: Uttarakhand, Haryana, Uttar Pradesh, Chhattisgarh, Madhya Pradesh i Delhi. Napastnicy przerywali nabożeństwa, grozili, niszczyli wyposażenie miejsc kultu. Na szczęście żaden chrześcijanin nie zginął.

SETTIMANA
Kapłani świętomarcińscy

Młodzi Francuzi, którzy odczuwają powołanie do kapłaństwa, częściej wybierają drogę dojścia do celu w mocno konserwatywnej Wspólnocie św. Marcina niż w „lżejszych” diecezjalnych seminariach duchownych. W tym roku święcenia kapłańskie we wspólnocie przyjęło 26 diakonów, a w całej Francji – 130, co stanowi 20% wszystkich duchownych konsekrowanych w 2021 r. nad Sekwaną. Ten „projekt” rozpoczął przed prawie półwiekiem o. Jean-François Guérin. Kluczem do sukcesu są tu wierność Kościołowi i jego tradycji oraz wspólnota seminaryjna, a później – także kapłańska. Wspólnotę cechuje szacunek do liturgii; praktykuje ona śpiew gregoriański i często stosuje łacinę. Do tego dochodzi gruntowna formacja duchowa i intelektualna. Skąd rekrutują się kandydaci? Raczej z wielkich miast niż małych miasteczek. Częściej z rodzin inteligenckich niż robotniczych.

umbria24
Wielki jubileusz

Włosi szykują się do obchodów 800. rocznicy śmierci św. Franciszka z Asyżu. Włoski rząd właśnie obiecał, że sfinansuje przygotowania do wielkich obchodów, które będą miały miejsce w 2026 r. Wcześniejsze lata – począwszy od 2022 r. – będą poświęcone na przygotowania do celebracji upamiętniającej tego jednego z największych obywateli Półwyspu Apenińskiego, dumę Włochów, który po dziś dzień inspiruje na całym świecie miliony ludzi starających się podążać za jego duchem.

Koncepcją obchodów zajmie się piętnastoosobowy komitet wyłoniony spośród ludzi kultury, sztuki i duchowości. Praca w nim ma być zaszczytem, a nie okazją do poprawienia stanu konta, więc nikt nie może pobierać wynagrodzenia. Dopuszczalne jest tylko rozliczenie kosztów pracy. Naturalnie, w programie obchodów jubileuszu znajdą się wydarzenia duchowe, ale będą też kulturalne – z czego cieszy się duża rodzina franciszkańska na całym świecie.

Reklama

Domani
Droga synodalna a polityka

Czy wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech mogą być wskazówką do przewidywania końcowych efektów tzw. drogi synodalnej? Zobaczymy. Faktem jest, że spora część ludzi Kościoła w Niemczech coraz głośniej mówi Rzymowi: nie. Tak jest np. w kwestii błogosławienia związków par homoseksualnych – ponad 2 tys. niemieckich księży przyznaje, że już błogosławiło takie pary, a 200 teologów podpisało apel o teologiczne poszukiwania ich liturgicznej formy.

La Repubblica
Car

Rosyjskiego prezydenta Władimira Putina nazywa się czasem carem – przede wszystkim z uwagi na absolutną władzę, którą skupił w swoich rękach, ale również z powodu bezwzględności, z jaką tę władzę sprawuje. Putin, oczywiście, nie pochodzi z rodziny carskiej i oficjalnie jest prezydentem wybranym w demokratycznych wyborach, długoletniość rządów zapewnił sobie jednak przez korektę rosyjskiej konstytucji.

W Rosji od pewnego czasu mieszka spadkobierca zamordowanej w 1918 r. rodziny carskiej Romanowów – urodzony w Madrycie Jerzy Michajłowicz Romanow. Wielki książę zawarł właśnie związek małżeński z Włoszką, córką dyplomaty – Rebeccą Bettarini. Uroczystość miała miejsce w Sankt Petersburgu, mieście, które było stolicą carskiej Rosji. Wielki książę musiał najpierw uzyskać zgodę na ślub od swojej matki, która formalnie jest głową rosyjskiej rodziny carskiej. Bettarini z kolei w 2020 r. przeszła na prawosławie. Carem Rosji Jerzy Romanow raczej nie zostanie, bo w Moskwie car jest jeden.

2021-10-12 12:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: XXIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-04 08:58

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Druga niedziela Adwentu w Kościele katolickim w Polsce jest tradycyjnie od 2000 roku Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Chodzi o duchowe i rzeczowe wspieranie naszych sióstr i braci w wierze na terenie dawnego ZSRR, przede wszystkim tuż za naszą wschodnią granica, a więc na Białorusi i Ukrainie, gdzie żyją największe skupiska katolików, w większości zresztą pochodzenia polskiego. Poza tym dotyczy to także Rosji, Kaukazu i Azji Środkowej. Całość działań w tym zakresie koordynuje powołany 30 grudnia 1989 przez kard. Józefa Glempa Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (początkowo jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim; zmiana nastąpiła po rozpadzie ZSRR w 1991).

Jak co roku przez cały ten dzień w świątyniach katolickich w całym kraju sprawowane są Msze św. w intencji naszych współwyznawców i rodaków za wschodnią granicą z kazaniami na ten temat, a pieniądze, zebrane w tym czasie na tacę i do specjalnie wystawionych puszek przeznacza się na materialne wsparcie tamtejszego Kościoła. Obejmuje ona pomoc przy odbudowie i remontach istniejących już, ale na ogół bardzo zniszczonych świątyń i przy budowie nowych, zakup i wysyłanie sprzętu liturgicznego (kielichy, monstrancje, pateny itp.), Mszałów i innych ksiąg świętych, szat liturgicznych, a także literatury religijnej. Należy pamiętać, że po całych dziesięcioleciach prowadzonej przez komunistów bezwzględnej walki z wszelkimi przejawami życia religijnego, a także – w wypadku zachodnich regionów ówczesnego ZSRR – z polskością, duchowe potrzeby tamtejszych wiernych są i długo jeszcze będą ogromne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję