Reklama

Czy wiecie, że...

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. 31

Wikipedia.org

...opactwo na Świętym Krzyżu jest najstarszym polskim sanktuarium? Dokładna data jego założenia nie jest znana, ale tradycja podaje 1006 r. i wiąże ją z fundacją Bolesława Chrobrego. Począwszy od powstania opactwa aż do jego kasacji w 1819 r., gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni. Obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W miejscu tym przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Związana jest z nimi legenda o węgierskim królewiczu św. Emeryku, który miał przywieźć je ze sobą na dwór Bolesława Chrobrego. To od nich opactwo oraz wzgórze, na którym jest ono położone, wzięły nazwę.

Sanktuarium na Świętym Krzyżu odegrało ważną rolę w kształtowaniu naszej kultury. Przez wieki zaliczano je do najważniejszych kompleksów monastycznych w naszym kraju. Aż do potopu szwedzkiego było jednym z głównych miejsc pielgrzymkowych w Polsce.

Zabudowa zespołu klasztornego jest architektonicznie niejednorodna – powstawała na przestrzeni niemal dziewięciu stuleci; odzwierciedla długą historię konwentu i zmiany zachodzące w architekturze. Możemy tu podziwiać: późnogotyckie krużganki, świątynię o wspaniałych późnobarokowych fasadach, zapierające dech w piersiach freski Mateusza Rejchana z 1782 r., unikatowe późnobarokowe wyposażenie zakrystii czy cenne przykłady kamieniarki i plastyki kamiennej z okresu od XV do XVIII wieku.

Czasy zaborów oraz II wojny światowej odcisnęły swoje brutalne piętno na zabudowie klasztornej. Sanktuarium zostało wkomponowane w malowniczą panoramę Gór Świętokrzyskich, co dodatkowo sprzyja wyciszeniu i modlitewnej kontemplacji. W czerwcu 2013 r. podniesiono je do godności bazyliki mniejszej. Sanktuarium każdego roku odwiedza ok. 300 tys. pielgrzymów.

2021-10-12 12:22

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję