Reklama

Perspektywy przyszłości

6. edycja Kongresu 590 przyciągnęła do Warszawy przedstawicieli biznesu, nauki, polityki i legislacji z kraju i zagranicy. Dwudniowe forum odbywało się pod hasłem: „Nowe możliwości”.

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. 45

Łukasz Krzysztofka

Ważną częścią pierwszego dnia kongresu było Forum Ekonomiczne Polska-Austria „Green Future” z udziałem prezydentów tych krajów. – Dziś, gdy przystępujemy do odbudowy naszych gospodarek po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19, mądre decyzje inwestycyjne mają, i będą miały, kluczowe znaczenie – podkreślił prezydent Andrzej Duda i dodał, że dźwignią wspierającą zielony wzrost gospodarczy jest cyfryzacja. Dzięki zielonym inwestycjom możliwe są odwrócenie procesu utraty bioróżnorodności oraz zbudowanie czystej, ekologicznej i sprzyjającej ochronie klimatu gospodarki. – Moją ambicją jest, by przede wszystkim mój kraj, Polska, ale także cały obszar naszej części Europy – Europy Środkowej – w ramach UE stawał się coraz bardziej rozwinięty; by dorównywał zamożnym krajom Zachodu, Unii Europejskiej pod względem rozwoju infrastrukturalnego – podkreślił prezydent Polski.

– W ramach zielonego i zrównoważonego przemysłu Austria przez wiele lat zbierała doświadczenia, które umożliwią nam zachowanie równocześnie neutralności klimatycznej, jeśli chodzi o emisję, i konkurencyjności gospodarki. Cieszę się, że razem z prezydentem Dudą możemy uczestniczyć w forum – powiedział prezydent Austrii Alexander Van der Bellen.

Lepiej niż w Niemczech

Kongres, który jest jednym z kluczowych wydarzeń gospodarczych kraju, skupił się na siedmiu obszarach tematycznych. Były to: nowe państwo, nowe rynki, nowe sektory, demografia, zdrowie, nauka z sektorem badań i rozwoju oraz nowy obraz Polski.

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, zwrócił uwagę na fakt, że jesteśmy krajem o zdrowych finansach publicznych, dzięki czemu możliwe było wspieranie polskiej gospodarki w czasie pandemii. O nowych możliwościach rodzimej gospodarki dyskutowali również prezesi: PZU, PGE, PGNiG, KGHM, ENEI, TAURONU, Grupy Azoty i Grupy LOTOS.

Profesor Adam Glapiński, oceniając obecną sytuację ekonomiczną w kraju, określił ją mianem polskiego cudu gospodarczego. – To jest o wiele większy cud niż w gospodarce niemieckiej – zaznaczył prezes Narodowego Banku Polskiego. Poinformował również, że zwrócił się do zarządu NBP o zgodę na zakup kolejnych 100 ton złota w charakterze rezerw.

Reklama

Nowy plan rozwoju

Podczas drugiego dnia Kongresu 590 w warszawskiej hali EXPO XXI poruszano m.in. tematy: polityki klimatycznej, walki z odpadami, rozwoju infrastruktury i zdrowia Polaków. W specjalnym nagraniu do uczestników wydarzenia zwrócił się premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że zgodnie z hasłem przewodnim imprezy wierzy, iż tegoroczna edycja Kongresu 590 pozwoli „wypracować nowe rozwiązania, które już wkrótce staną się nowym, ambitnym planem na rzecz rozwoju Polski”. Przedstawiono także największych płatników CIT – TOP 10 za 2020 r. w Polsce.

W trakcie wydarzenia poruszony został także temat szeroko pojętej profilaktyki prozdrowotnej. Minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił uwagę na to, że w dbaniu o zdrowie szczególnie pomocne są badania profilaktyczne.

Ideą Kongresu 590 jest stworzenie przestrzeni do kooperacji dla polskich przedsiębiorców, naukowców i decydentów politycznych. Dzięki temu możliwe są wydobycie ich pełnego potencjału i wzniesienie polskiej gospodarki na wyższy poziom rozwoju. Nazwa kongresu pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane bądź dystrybuowane przez polskie przedsiębiorstwa.

2021-10-12 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ks. Dariusz Zalewski biskupem pomocniczym w Ełku

2022-09-24 12:37

[ TEMATY ]

biskup

bp Dariusz Zalewski

diecezjaelk.pl

Ojciec Święty mianował księdza Dariusza Zalewskiego biskupem pomocniczym diecezji ełckiej – informuje Nuncjatura Apostolska w Warszawie.

Nuncjatura Apostolska

CZYTAJ DALEJ

Za przyczyną św. Tekli...

Niedziela przemyska 39/2010

Do dziś w pamięci zachowałem opowieść zaprzyjaźnionej osoby, która św. Tekli przypisywała cudowne ocalenie swojej babci. Starsza pani nosiła imię wrześniowej Świętej, a w podniszczonej od ciągłej modlitwy książeczce do nabożeństwa z wielkim pietyzmem przechowywała nabyty na jakimś odpuście obrazek swojej Patronki. Uciekając nocą przed banderowcami, z płonącego wiejskiego domku zabrała jedynie to, co, jak później przyznała, miała najcenniejszego: modlitewnik wraz z obrazkiem św. Tekli, który po latach, kiedy nadszedł kres jej ziemskiej wędrówki, wnuki włożyły w ręce zmarłej babci...
W Muzeach Watykańskich zachował się fresk pochodzący z III wieku przedstawiający męczeństwo św. Tekli. To właśnie ją nazywa się czasem pierwszą męczennicą Kościoła - pierwsza stanęła z palmą męczeństwa przed obliczem Boga. Wiemy, że słuchała nauk św. Pawła (podczas jego podróży po Azji Mniejszej w latach 45-49) i pod ich wpływem dała się ochrzcić. Gdy, pragnąc w całości poświęcić swoje życie Bogu, zerwała swoje zaręczyny, skazano ją na stos. W chwili wykonywania okrutnej kary stała się rzecz niesamowita: nagle zaczął padać deszcz, który ugasił groźne płomienie. Później jeszcze raz próbowano zadać jej okrutną męczeńską śmierć przez wydanie na żer dzikich zwierząt. Lwy jednak, widząc Teklę, złagodniały ku zdumieniu żądnych krwawej rozrywki gapiów, nie robiąc jej żadnej krzywdy. Po śmierci Pawła miała osiąść w Seleucji i dożyć w pustelni sędziwego wieku. W samym Konstantynopolu miały istnieć aż cztery świątynie pod Jej wezwaniem. W Rzymie znajdują się katakumby św. Tekli umiejscowione w pobliżu Bazyliki św. Pawła za Murami. Tutaj znajduje się podziemna bazylika, do której przeniesiono ciało Świętej Męczennicy z Ikonium (tu także odkryto niedawno najstarszy wizerunek św. Pawła).
Stosunkowo niedawno, bo w lutym tego roku, w Podkarpackim Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie dokonano prezentacji niezwykłego obrazu przedstawiającego św. Teklę, o którego istnieniu przez długie lata nie wiedziano, a który namalował w XIX stuleciu w Leżajsku Zachariasz Chodziński, pracujący w klasztorze ojców bernardynów. Artysta ten malował wizerunki świętych dla przybywających licznie do leżajskiego sanktuarium pątników. Jest to w tej chwili jego ósmy znany obraz. Na obrazie Chodzińskiego przedstawiono Świętą z płonącym ogniskiem, wężami oraz lwem.
Choć kult Tekli na Zachodzie rozprzestrzenił się już w czwartym wieku, to w Polsce Święta nie była jakoś szczególnie popularna. Co ciekawe, większym kultem cieszyła się Tekla na wsi polskiej. Była ona orędowniczką w czasie zagrożenia pożarem (a, jak wiemy, w zamierzchłych czasach wiejskie chaty budowano w całości z drewna i kryto słomą), a także miała chronić od zagrożenia chorobami i zarazą. Kapliczka poświęcona św. Tekli znajduje się w Nowotańcu w powiecie sanockim. Z tutejszych przekazów wiadomo, że kapliczkę Świętej wystawiła rodzina Wiktorów z Woli Sękowej na początku XIX stulecia. Jak opowiadają okoliczni mieszkańcy, modlono się do Niej podczas nawiedzającej okoliczne osady zarazy i w razie wybuchających pożarów. W miejsce dawnej drewnianej figury św. Tekli wstawiono do kapliczki kopię starej rzeźby. Ołtarz z pięknym obrazem św. Tekli z XVIII wieku znajdziemy w pojezuickiej bazylice w Starej Wsi. Święta w jednej ręce trzyma krucyfiks, zaś w drugiej dzierży palmę - symbol męczeństwa. Pod Jej stopami zaś zauważamy leżącego lwa. Wierni ziemi brzozowskiej przybywali tutaj, by prosić Świętą o liczne łaski. Wiele starych obrazów przedstawiających św. Teklę posiada ślady otarcia twarzy. Dlaczego tak jest? Nasi pobożni przodkowie przybywając 23 września (liturgiczne wspomnienie św. Tekli) do kościołów, w których znajdowały się Jej wizerunki, pocierali chusteczkami twarz Świętej tak, aby następnie, już po przyjściu do swoich domów, przykładać je domownikom w chore i bolące miejsca.
23 września jest odpustem w parafii w Jaśliskach. W tutejszym kościele, wybudowanym dzięki staraniom bp. Aleksandra Antoniego Fredry w latach 1724-50, znajduje się niezwykły obraz św. Tekli, od wieków czczony przez mieszkańców. W osiemnastym stuleciu na zabudowaniach plebanii wybuchł pożar. Po jego ugaszeniu w popiele znaleziono nietknięty obraz Świętej. Dziś po restauracji znajduje się on w jednym z ołtarzy, a o cudownym ocaleniu z pożaru w 1771 r. informuje specjalny napis.
W Jasienicy Rosielnej przy drodze do Bliznego tutejsi mieszkańcy wznieśli w osiemnastym wieku murowaną kapliczkę. Jej górna część jest oddzielona gzymsem, otwór wejściowy kaplicy ujęty jest półkolumnami dźwigającymi arkadę o spłaszczonym łuku. Pokryta jest kopulastym dachem z latarnią, krytym gontem. Wewnątrz znajduje się barokowa rzeźba św. Tekli z XVIII wieku. Najprawdopodobniej postawiona w tym miejscu figura miała chronić wieś od klęsk żywiołowych, głównie groźnych pożarów. Pod stopami figurki znajdują się pięknie rzeźbione główki lwów, w ręku Święta dzierży krzyż. Murowana kapliczka św. Tekli, wzniesiona, jak się zdaje, w roku 1806, znajduje się w Komborni w powiecie krośnieńskim, po prawej stronie drogi prowadzącej do Korczyny.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Obłóczyny kleryków trzeciego roku WSD połączone z obrzędem admissio

2022-09-25 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Musimy bardzo uważać, niech każdy człowiek, którego otrzymujemy jest darem, bo jak tego nie ma to będziecie się chować za te swoje sutanny przed ludźmi, najpierw za sutanny będziecie się chować, a potem za wysokie płoty, a potem będzie napis – uwaga zły pies. – mówił do uczestników liturgii arcybiskup łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję