Reklama

Zdrowie

Lekarz radzi

Co mówi EKG?

Niedługo minie 150 lat od opublikowania pierwszego EKG, ale wciąż jest to jedno z podstawowych badań, które umożliwiają ocenę czynności serca.

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. 55

Adobe.Stock.pl

Kardiologia jest jedną z dziedzin medycyny, które rozwijają się bardzo dynamicznie, ale nadal jednym z podstawowych i powszechnie wykorzystywanych badań diagnostycznych obrazujących czynność serca pozostaje EKG, czyli elektrokardiografia. Jest to badanie znane od dawna. Niedługo minie 150 lat od czasu, gdy brytyjski fizjolog Augustus D. Waller opublikował w 1887 r. pierwszy ludzki elektrokardiogram.

EKG jest badaniem nieinwazyjnym, które można wykonać nie tylko w szpitalu czy poradni kardiologicznej, ale także u lekarza pierwszego kontaktu. Najczęściej jest wykonywane w pozycji leżącej. Pacjent musi mieć odsłonięte klatkę piersiową, nadgarstki i okolice kostek, aby można było w tych punktach ciała umocować elektrody. Aparat EKG rejestruje impulsy elektryczne związane z pracą serca i tworzy zapis w postaci linii na papierze milimetrowym. Taki zapis umożliwia specjaliście analizę rytmu serca oraz czasu trwania poszczególnych cykli pracy serca.

Jest to badanie wykonywane w spoczynku, dlatego trzeba przed nim odpocząć przez kilka minut, uspokoić oddech, rozluźnić się. Jeżeli zażywamy jakieś leki na serce, trzeba powiedzieć o tym lekarzowi. Należy też pamiętać, by do badania zdjąć metalowe przedmioty, np. biżuterię, zegarek.

Reklama

Wykonanie badania EKG jest bardzo ważne w przypadku osób, u których występują: bóle w klatce piersiowej, duszności, uczucie kołatania serca, nasilone zawroty głowy, łatwe męczenie się, zasłabnięcia czy utrata przytomności. To badanie należy wykonywać systematycznie u osób leczonych z powodu zaburzeń sercowo-naczyniowych. EKG jest również elementem profilaktyki wykrywania tych chorób i powinno być jednym z badań wykonywanych u osób, które ukończyły 45. rok życia, a szczególnie u pacjentów, u których występują czynniki ryzyka, np. otyłość, obciążenia rodzinne w kierunku chorób serca i naczyń, podwyższone ciśnienie.

Elektrokardiografia jest elementarnym badaniem w diagnozowaniu wielu chorób serca, np. arytmii, choroby wieńcowej lub zapalenia mięśnia sercowego. Może też stanowić pierwszy etap diagnozowania innych schorzeń, zaburzenia rytmu serca mogą bowiem wystąpić z przyczyn nie tylko kardiologicznych – ich podłożem mogą być również nadciśnienie, zbyt niskie stężenie potasu we krwi, niedotlenienie organizmu, nadczynność tarczycy, a także przyjmowanie niektórych leków i inne.

Badanie EKG może być również przeprowadzone w formie całodobowego monitorowania czynności serca, jest to tzw. EKG Holter. Urządzenie – aparat rejestrujący, który jest przypinany do paska – też ma elektrody, które są umieszczane na klatce piersiowej pacjenta. EKG Holter pozwala na ocenę czynności serca w trakcie codziennej aktywności, a także w czasie snu. Jest bardzo ważne, aby w czasie trwania badania pacjent prowadził normalny tryb życia i zapisywał wykonywane czynności w specjalnym dzienniczku, który odda wraz z aparatem po zakończeniu badania. Innym rodzajem EKG jest EKG wysiłkowe, wykonywane – zgodnie z nazwą – podczas wysiłku fizycznego. Przebieg tego badania, wykonywanego na bieżni elektrycznej lub rowerze stacjonarnym, jest zawsze nadzorowany przez lekarza kardiologa.

Wysłuchała: Anna Wyszyńska

2021-10-12 12:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Piotrków Tryb.: 45. Męski Publiczny Różaniec ulicami miasta

2022-12-04 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

W pierwszą sobotę adwentu  już po raz 45. odbył się Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim. We wspólnej modlitwie wzięło udział niemal 60 mężczyzn. Wydarzenie wpisało się w obchodzony w tych dniach Jubileusz 100-lecia parafii pw. św. Jacka i św. Doroty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję