Reklama

Kalendarz miodem płynący

Do wyboru, zwłaszcza jesienią, jest dużo różnych kalendarzy. Ten jest jednak wyjątkowy. Kalendarz pszczelarza polskiego 2022 tradycyjnie pełni również funkcję poradnika.

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. 60

Adobe.Stock.pl

Zawiera wykaz świąt, imion, przypomnienia najważniejszych wydarzeń w naszej historii, porady dotyczące prowadzenia pasieki, a także porady przydatne w kuchni. Te ostatnie – głównie z myślą o paniach domu. Zaznaczone są w nim również godziny wschodu i zachodu Słońca oraz Księżyca. Zawiera artykuły o ochronie przyrody i, oczywiście, o ochronie wciąż ginących pszczół. Jest przepełniony bogatymi i co ważne – pożytecznymi treściami, które mieszczą się na 232 stronach większego niż zeszyt formatu.

Kalendarz składa się z następujących rozdziałów: Kalendarium, Apiterapia, Wokół uli – czyli sprawy, które myślący pszczelarz znać powinien, Porady dla pań nie tylko tych najmłodszych i Humor niekoniecznie pszczelarski.

W rozdziale Apiterapia opublikowany jest obszerny tekst Elżbiety Hołderny-Kędzi, żony śp. prof. Bogdana Kędzi, o leczeniu miodem i ziołami. Jak wiadomo, są one naturalnymi lekarstwami. Połączenie ziół z miodem daje lecznicze efekty, pod warunkiem jednak, że są właściwie dobrane i prawidłowo stosowane. O tym wyczerpująco pisze autorka. W tym rozdziale opisane jest także działanie nalewki na larwach barciaka oraz podany jest wykaz chorób, które – przy odpowiednim stosowaniu – można leczyć za jej pomocą. W kolejnym artykule, napisanym w oparciu o badania prof. Artura Stojki, można znaleźć argumenty w kwestii synergistycznego oddziaływania pszczelich wytworów na nasz organizm.

W rozdziale: Wokół uli – czyli sprawy, które myślący pszczelarz znać powinien, można przeczytać wiele tekstów ubogacających wiedzę pszczelarza, a także jego bliskich – tekstów, które powodują, że stopniowo rośnie jego autorytet, a on sam staje się liderem w swoim środowisku.

Artykułów w tym rozdziale jest kilkadziesiąt. Nie sposób ich wszystkich wymienić w recenzji. Najważniejsze z nich to teksty: Jak mądrze pomagać w rozwoju pszczelarstwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego; Czym nam grozi wyginięcie owadów zapylających Wacława Święcickiego; Pszczoły bzyczą coraz ciszej Jarosława Molgi; Cywilizowany dzik gorzkim deserem Czesława Balińskiego. Można tu też znaleźć teksty m.in. Pawła Sałka o śp. prof. Janie Szyszce oraz ks. Stanisława Jankowskiego, salezjanina, o św. Ambrożym. Zamieszczone zostały też modlitwy zwierząt, w tym pszczoły; ciekawy jest tekst pt. Pszczoła w bursztynie Jerzego Gnerowicza.

Reklama

Kolejny rozdział: Porady dla pań nie tylko tych najmłodszych, zajmuje aż 17 stron, na których znajduje się ponad 300 praktycznych porad dotyczących prowadzenia domu i przygotowywania posiłków. Przykładowo: mięso zalane zsiadłym mlekiem zachowuje świeżość przez 2-3 dni bez konieczności przechowywania w lodówce; śledź będzie smaczniejszy, gdy wymoczymy go w zaparzonej herbacie.

Ten kalendarz wydaje się wyjątkowo udany. Nie dziwi, że wiele osób zamawia go „w ciemno”, zanim się ukaże. W tym roku udało się go wydać znacznie wcześniej niż zwykle. Polecam go zarówno dotychczasowym, jak i nowym czytelnikom. Zapewniam: nie będą Państwo żałować, że wydali 30 zł, bo tyle kosztuje ten kalendarz na 2022 r.

Kalendarz pszczelarza polskiego 2022 można zamówić mailem: humana.divinis@op.pl lub telefonicznie: 694 475 695; 512 233 111. Wysyłka za zaliczeniem pocztowym. Przy zamówieniach 10 lub więcej egzemplarzy – rabat 5 zł na egzemplarzu.

2021-10-12 12:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Cudowny Medalik

Niedziela legnicka 27/2009

Cudowny Medalik - symbolika

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Adwent to okres przebudzenia i czujności

2022-11-27 13:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„W tym okresie Adwentu otrząśnijmy się z naszego letargu i przebudźmy ze snu! Starajmy się zadać sobie pytanie: czy jestem świadomy tego, czym żyję, czy jestem czujny, czy jestem przebudzony? Czy staram się rozpoznawać Bożą obecność w codziennych sytuacjach?” – zachęcił 27 listopada Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedziela!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję