Reklama

Niedziela Podlaska

Nasze wspólne dziedzictwo

O idei Dnia Papieskiego oraz zdolnej i ambitnej młodzieży, która pomimo różnych życiowych trudności, chce się rozwijać i kształcić, mówi Marzena Sawuła, manager ds. Dnia Papieskiego w Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Niedziela podlaska 42/2021, str. VII

[ TEMATY ]

wywiad

Dzień Papieski

Archiwum KSM DD

Obóz stypendystów w Drohiczynie (p. Marzena ubrana na różowo)

Obóz stypendystów w Drohiczynie (p. Marzena ubrana na różowo)

Monika Kanabrodzka: Czym zajmuje się Pani w Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”?

Marzena Sawuła: Obecnie moją rolą jest organizowanie Dnia Papieskiego od strony technicznej, m.in. odpowiadam za organizację zbiórek. Pierwsza odbywa się w parafiach, natomiast druga, z uwzględnieniem wszelkich wymogów MSWiA, ma charakter publiczny i prowadzona jest na ulicach miast.

Proszę przybliżyć idee Dnia Papieskiego.

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II. Polacy gromadzą się wtedy na liturgiach, nabożeństwach, czuwaniach modlitewnych, medytacjach oraz konferencjach poświęconych nauczaniu Ojca Świętego. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszą konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe, kulturalne, artystyczne, m.in. koncert galowy Dnia Papieskiego w Warszawie transmitowany przez TVP1 i TVP Polonia. Corocznie z wielką uwagą czekamy na ogłoszenie laureatów tzw. „katolickich Nobli” – nagród TOTUS, wręczanych osobom i instytucjom, które na co dzień żyją i wcielają nauczanie św. Jana Pawła II w swoich środowiskach. Gala tych nagród również jest transmitowana w TVP.

Jakich starań dokłada FDNT, żeby dziedzictwo papieża Polaka było kultywowane wśród stypendystów?

Przykładem są obozy, których celem jest m.in. formowanie młodych ludzi w duchu Jana Pawła II. Ponadto studenci – stypendyści uczestniczą w spotkaniach w swoich miastach akademickich, natomiast uczniowie zjeżdżają się w czasie Adwentu bądź Wielkiego Postu na swoje spotkania w diecezjach. A w związku z obchodami takich rocznic jak urodziny św. Jana Pawła II czy Dzień Papieski, staramy się angażować wszystkie organizacje zrzeszone w Ogólnopolskim Komitecie Organizacyjnym Dnia Papieskiego, które podejmują szereg różnych spotkań: naukowych, konkursów, biegów, spływów kajakowych czy koncertów.

Reklama

Jakie znaczenie mają organizowane przez FDNT obozy wakacyjne i co wnoszą?

Myślę, że można na to spojrzeć z różnych perspektyw. Pierwsza kwestia związana jest z możliwością wyjazdu z dala od miejsca zamieszkania podczas wakacji. Kolejna sprawa to obcowanie z ambitną i zdolną młodzieżą, która pomimo życiowych trudności, chce realizować swoje pasje i dalej się kształcić. Podczas obozu zawiązują się relacje między stypendystami z całej Polski. Pracuję w Fundacji już 16 lat i widzę jak bardzo te przyjaźnie są trwałe i jak stypendyści z różnych stron Polski odwiedzają się, wspierają, proszą o bycie świadkami na ślubach czy wybierają spośród siebie rodziców chrzestnych dla swoich dzieci. Jest to coś, czego na pierwszy rzut oka nie widać, a mimo to kiełkuje i przynosi owoce. Nie sposób nie wspomnieć o duchowym wymiarze obozów. Poczucia wspólnoty duchowej, którą łączy Jezus Chrystus nikt nie wyrwie i nie zabierze.

Jakimi refleksjami chciałaby się Pani podzielić?

Po pierwsze chciałabym podziękować wszystkim, którzy w czasie Dnia Papieskiego angażują się w wolontariat: katechetom, kapłanom, siostrom zakonnym i osobom świeckim, które czują ducha św. Jana Pawła II, i które na różny sposób propagują to dzieło.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas, w którym wszystko jest możliwe

Z ks. Andrzejem Falkowskim, kierownikiem 26. Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę, rozmawia Edyta Hartman

EDYTA HARTMAN: – 26. Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę po raz pierwszy wyruszy pod Księdza przewodnictwem. Jak Ksiądz przyjął tę nominację?

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Hebrajski komentarz do niedzielnej Ewangelii

2022-12-04 08:46

[ TEMATY ]

KUL

rozważanie

Centrum Heschela KUL

„Nawrócić się” – ma dwa różne znaczenia w Biblii. Hebrajskie „Szuw” oznacza zawrócić ze złej drogi i zwrócić się ku Bogu. Zaś greckie „metanoeite” tłumaczy się dosłownie „zmieńcie myślenie” – pisze w komentarzu na II Niedzielę Adwentu biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

Kiedy mówimy słowo „nawrócenie”, to w danym języku ma ono zdefiniowane znaczenie. W Biblii jest większe bogactwo znaczenia tego słowa, ponieważ zawiera ono w sobie zarówno znaczenie z języka hebrajskiego jak i greckiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję