Reklama

Niedziela Małopolska

Płatki pięknego kwiatu

Obecność wszystkich kapłanów, którzy tu przybyli, aby się modlić, jest szczególnym znakiem, jak bardzo potrzebujemy waszej modlitwy – powiedział bp Robert Chrząszcz do uczestników VI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Margaretka.

Niedziela małopolska 42/2021, str. I

[ TEMATY ]

Apostolat Margaretka

MFS/ Niedziela

W pielgrzymce uczestniczyło blisko 5 tys. osób z różnych stron Polski. Niektórzy przyjechali ze swymi sztandarami

W pielgrzymce uczestniczyło blisko 5 tys. osób z różnych stron Polski. Niektórzy przyjechali ze swymi sztandarami

Blisko 5 tys. osób, reprezentujących prawie wszystkie diecezje, przybyło w sobotę 9 października do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, aby modlić się za kapłanów. Pielgrzymi wspólnie odmówili Różaniec, a następnie wysłuchali konferencji Święty Józef – patron Kościoła, wygłoszonej przez ks. dr. Bogusława Nagela – krajowego duszpasterza Apostolatu Margaretka.

W samo południe rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył bp Robert Chrząszcz, a pośród licznie zgromadzonych kapłanów, przybyłych z różnych stron Polski, był również bp Jan Zając. Zebranych przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, zwracając się do pielgrzymów, powiedział m.in.: – Witam wszystkich was siostry i bracia, którzy jesteście płatkami tego pięknego kwiatu – margaretki i otaczacie nas kapłanów codzienną modlitwą. Wyrażamy wam wdzięczność i w czasie tej Mszy św. chcemy wam za to dziękować.

Także bp Chrząszcz w homilii podkreślił rolę Apostolatu Margaretka w Kościele. Przywołał m.in. rozmowę ze starszą kobietą – margaretką, która nawiązując do medialnych przekazów, ukazujących często kapłanów w złym świetle, zauważyła, że to jej przypomina przysłowie, iż: „Więcej hałasu robi jedno upadające drzewo niż cały las, który cicho rośnie”. Biskup mówił też o podobieństwie pomiędzy różami różańcowymi i margaretkami. – To przede wszystkim wierne trwanie w podjętym zobowiązaniu modlitwy, która w praktyce na ogół jest indywidualna, ale nie samotna, gdyż modlący się pozostaje w duchowej łączności z grupą osób w ramach czy to róży różańcowej, czy właśnie margaretki – podkreślił i zachęcał, by te wspólnoty wzajemnie się wspierały. Zwrócił też uwagę na udział księży w pielgrzymce i przekonywał: – Obecność wszystkich kapłanów, którzy tu przybyli, aby się modlić, jest szczególnym znakiem, jak bardzo potrzebujemy waszej modlitwy. Dodał: – Niech dobry Bóg wam wynagrodzi obfitością swego błogosławieństwa tę waszą miłość, wasze wyrzeczenia, waszą modlitwę, którą ofiarujecie za nas – kapłanów.

Biskup otrzymał margaretkę – siedem osób, które zdecydowały się otoczyć go modlitwą, złożyło przyrzeczenie. Liturgiczny obrzęd przyjęcia tej margaretki poprowadził ks. Nagel, który również podziękował wszystkim za udział w pielgrzymce, za zaangażowanie w jej przygotowanie i uświetnienie. Na zakończenie bp Chrząszcz zawierzył apostolat modlitwy za kapłanów św. Józefowi. A o godz. 15 pielgrzymi uczestniczyli w Godzinie Miłosierdzia.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka do Rokitna

W pierwszą sobotę października (2.10) w diecezjalnym sanktuarium w Rokitnie spotkają się osoby zaangażowane w tzw. Żywy Różaniec oraz zrzeszone w Apostolacie Margaretka.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki - w nawiązaniu do niedawnej beatyfikacji - będą słowa kard. Stefana Wyszyńskiego „Wszystko postawiłem na Maryję”.

CZYTAJ DALEJ

O wierze po męsku - VI Męskie Oblężenie Jasnej Góry

2022-09-24 17:47

twitter.com/JasnaGoraNews

„Mężczyźni u Maryi - Wspólna droga” - pod takim hasłem po raz VI trwa Męskie Oblężenie Jasnej Góry, na które przybyli przedstawiciele różnych męskich ruchów i wspólnot. Temat spotkania nawiązuje do problematyki przeżywanego w Kościele synodu o synodalności.

Są warsztaty i świadectwa, w czasie których mowa jest m.in. o tym jak słuchać, by usłyszeć, mówić, by nie ranić, być razem, a nie obok siebie, czy o braterstwie jako środku do męskiego wzrostu. Przede wszystkim jednak Oblężenie to wspólna modlitwa, bo uczestnicy podkreślają, że wiara i duchowość to też bardzo męskie sprawy.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona

2022-09-24 21:21

[ TEMATY ]

gospodarka

premier

PAP/Wojtek Jargiło

Od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona. Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Facebooku zapewnił, że ceny energii zostaną zamrożone w przyszłym roku "wbrew planom spółek energetycznych". "Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji. W obliczu światowego kryzysu energetycznego wdrożyliśmy kolejną Tarczę Solidarnościową. To konkretne rozwiązania i namacalna pomoc. Właśnie na niej opieramy naszą wiarygodność" - napisał premier.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję