Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Kapłani z Dzierżanin

A tu już jesteśmy w kościółku u Kościółka – w taki sposób proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Dzierżaninach rozpoczyna prezentację wnętrza pięknej świątyni, prowadząc nas do niej z plebanii przez zakrystię.

Niedziela małopolska 42/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

prezentacja parafii

Karol Sudor

Dziś kościół parafialny nie przypomina budynku z czasów PRL

Dziś kościół parafialny nie przypomina budynku z czasów PRL

Po chwili wspólnej modlitwy, gdy już się rozejrzeliśmy wokół, ks. Wojciech Kościółek pyta: – I jak się wam podoba? Wspólnie z mężem nie kryjemy uznania dla pięknego, zadbanego miejsca modlitwy w jednej z najmniejszych parafii diecezji tarnowskiej.

Ksiądz Emil

Jak podają źródła historyczne, pierwsze zapiski o Dzierżaninach pochodzą z 1307 r., kiedy wioska była własnością królewską. Potem należała do Gniewomira herbu Gerałt-Ośmioróg. W zachowanych w Melsztynie księgach parafialnych z XIV i XVIII wieku pojawiają się informacje o dziesięcinie płaconej przez chłopów z Dzierżanin.

Mieszkańcy wioski, położonej na Pogórzu Rożnowskim, należeli przez wieki do parafii w Melsztynie, a potem – w Paleśnicy. Aby dojść do kościoła na nabożeństwa, na wspólną modlitwę, musieli pokonywać wiele kilometrów. Wśród parafian był pomysłodawca i budowniczy miejscowej świątyni. – Emil Ojczyk chodził stąd do Paleśnicy błotnistą drogą i wymyślił sobie, że jak zostanie księdzem, to wybuduje w Dzierżaninach kościół – opowiada o początkach parafii ks. Wojciech Kościółek. Zaznacza, że to się działo w czasach PRL-owskich, kiedy o pozwolenie na budowę kościoła było niezmiernie trudno i chociaż mieszkańcy Dzierżanin bardzo tej świątyni pragnęli, to zgody na jej powstanie nie otrzymali. Dodaje: – Wybudowali specjalistyczną stajnię, która została przekształcona na kaplicę. Jej troskliwą opiekunką była, dziś już nieżyjąca, Melania Wolak. Kiedy przyjechali ubecy, wezwali ją na rozmowę i zaczęli przepytywać, gdzie są krowy i byki, a ta kobieta odważnie, ale i z humorem miała powiedzieć: „Jasiek, jak ja się tak na nos patrzę, to jo jestem tako Bożo krówka, a ty taki Boży bycek…”.

W miejscu, gdzie stał dom rodzinny inicjatora i fundatora budowy kościoła, znajduje się tablica upamiętniająca zmarłego w 2016 r. ks. Emila Olczyka, który był m.in. proboszczem parafii w Otmuchowie i dziekanem Dekanatu Otmuchów oraz kapelanem Solidarności, opiekunem Ruchu Światło-Życie i honorowym obywatelem Gminy Otmuchów.

Reklama

Dziś kościół parafialny nie przypomina budynku, który powstał przed laty. Nieduży, ale starannie wykończony i wyposażony – piękne witraże, obrazy, figury, stacje drogi krzyżowej, chrzcielnica, nowe organy – stał się miejscem modlitwy dla blisko 400 parafian oraz osób, które lubią do Dzierżanin przyjeżdżać z różnych, nieraz odległych miejscowości.

Pierwszy proboszcz

Pochodzący z Kamionki Wielkiej (koło Nowego Sącza), z wielodzietnej rodziny, proboszcz z sympatią mówi o parafianach: – Są ofiarni. Jak mogą, to mnie wspierają. Uczestniczą w niedzielnych Mszach św. i w cyklicznych nabożeństwach. Mają świadomość, jaką pomoc stanowi i dla żywych, i dla umarłych Msza św. sprawowana w konkretnej intencji. Podkreśla, że parafianie pięknie śpiewają. – To mnie napawa wielką radością, no bo „Kto śpiewa, ten dwa razy się modli” – przypomina ks. Wojciech. Przyznaje, że sam bardzo lubi śpiewać, a to zamiłowanie wyniósł z rodzinnego domu.

Przybliżając historię parafii, ks. Wojciech informuje, że pierwszym proboszczem w Dzierżaninach został pochodzący z Bochni ks. Mieczysław Czekaj. Ksiądz Kościółek mówi o swym poprzedniku z wielkim uznaniem: – To był święty kapłan. On miał pasję, ale też misję ratowania starych kościołów i cerkwi. Przeprowadził szereg prac konserwatorskich i przywrócił dawną świetność zabytkowych świątyń m.in. w: Czyrnej, Banicy, Bielicznej, Andrzejówce, Leluchowie i Dubnem. Dokonał renowacji 18 budynków! Dodaje, że dowodem pasji pierwszego proboszcza jest także znajdujący się na cmentarzu w Dzierżaninach zabytkowy kościół, który ks. Czekaj przeniósł z całym wyposażeniem z Janowic. Dziś odnowiona, przez obecnego proboszcza, świątynia pełni rolę kaplicy cmentarnej.

Refleksje ks. Wojciecha

Wsłuchując się w informacje przekazywane na temat ks. Czekaja, uświadamiam sobie, że w taki sposób może mówić o pasjonacie tylko inny pasjonat, a ks. Wojciecha do takich ludzi trzeba zaliczyć. O jego pasji produkowania zdrowej żywności, o miłości do natury, w tym szczególnie kwiatów, już pisałam (artykuł ukazał się w jednym z sierpniowych numerów Niedzieli), ale warto też przywołać ciekawość świata obecnego proboszcza z Dzierżanin. – Za waszymi plecami znajdują się pamiątki z moich podróży po świecie – informuje ks. Wojciech. Z satysfakcją zaznacza, że był m.in. w Rzymie, Ziemi Świętej, Chinach, Etiopii, Rosji.

Reklama

Na fotografii, wyeksponowanej w kąciku papieskim, dostrzegamy naszego rozmówcę przy Janie Pawle II. Dopytujemy o szczegóły wydarzenia. – Dane mi było spotkać osobiście papieża – przyznaje ks. Wojciech i uśmiechając się do wspomnień, opowiada: – To było latem w 1999 r. w Castel Gandolfo. Papież był już schorowany. Niewiele osób mogło się tam z nim osobiście spotkać. Pamiętam, jak Ojciec Święty dał mi różaniec. Trzymałem ten cenny dar w ręku i bardzo się cieszyłem. W pewnej chwili uświadomiłem sobie, że za mną nikt już nie stoi, a papież ma jeszcze do rozdania pięć takich różańców. A trzeba wiedzieć, że moja chciwość i miłość do różańców nie znają granic. Patrzę na nie i na Ojca Świętego i tak sobie myślę, prawie że się modlę: – Ojcze Święty, daj mi te różańce… I w tej chwili słyszę, jak Jan Paweł II mówi: „A masz wszystkie”. (uśmiech). Nie zapomnę tego spotkania!

Proboszcz z Dzierżanin z uwagą przygląda się otaczającemu światu, dostrzega zachodzące w nim, niepokojące zmiany. Stwierdza: – Odnoszę wrażenie, że dzisiaj ludzie nie zastanawiają się nad swym życiem. Wciąż gdzieś pędzą, nie mają czasu na spotkania, na rozmowy, nie zastanawiają się nad sensem, istotą wiary, religii, a są nimi uwielbianie Boga i dziękowanie Mu za to, czym nas obdarza. Nigdy nie powinniśmy przestawać Bogu za wszystko dziękować. Przecież z Jego łaski jesteśmy, Jego miłości zawdzięczamy nasze istnienie.

Kapłan zauważa, że człowiek, za sprawą szatańskich podszeptów, wyobraża sobie, że sam jest bogiem. Pojawia się w nim przekonanie, pewność o swej doskonałości. I z pychą stwierdza, iż nie musi nikogo słuchać, bo przecież jest mądry i ma nieograniczoną wolność. Tak wielką, że może sam o wszystkim decydować, nawet zmieniać sobie płeć. – Niestety, my chrześcijanie też się do tego przyzwyczajamy – stwierdza ks. Wojciech Kościółek. A gdy pytam, jak się temu przeciwstawić, bez namysłu odpowiada: – Żyć zgodnie z tym, czego nas uczy Pan Jezus.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By nabrało nowej siły

Niedziela małopolska 15/2021, str. IV

[ TEMATY ]

ks. Franciszek Blachnicki

Tarnów

Maria Fortuna-Sudor

Pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża kapłani modlili się o rychłą beatyfikację czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

Pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża kapłani modlili się o rychłą beatyfikację czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

Módlmy się, by czcigodny sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki został ogłoszony błogosławionym i dalej wskazywał drogę wewnętrznej odnowy człowieka w Kościele – proszono w czasie Mszy św. w setną rocznicę urodzin twórcy Ruchu Światło-Życie.

Do kościoła pw. Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem przyjechaliśmy w późne sobotnie popołudnie 27 marca. W wielu parafiach, zwłaszcza tam, gdzie prężnie działają oaza i Domowe Kręgi, świętowano uroczystości urodzinowe. Nie mogło ich zabraknąć w Krościenku nad Dunajcem z Kopią Górką, Centrum Ruchu Światło-Życie i sarkofagiem ks. Blachnickiego.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne

2022-11-27 17:00

Marzena Cyfert

Koncert finałowy kończący Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Koncert finałowy kończący Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Przy parafii św. Karola Boromeusza zakończyły się Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne połączone z rekolekcjami. Ich zwieńczeniem była uroczysta Eucharystia i koncert pieśni adwentowych w wykonaniu chóru utworzonego przez uczestników warsztatów.

Organizatorem warsztatów było Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne. Poprowadzili je znani w kręgach katolickich muzycy: Katarzyna Młynarska z Opola, Urszula Rogala z Warszawy, Marcin Wasilewski-Kruk z Krakowa i o. Dawid Kusz, dominikanin z Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję