Reklama

Niedziela Małopolska

To był wyjątkowy czas

W parafii Najświętszego Salwatora, na zwierzynieckim wzgórzu świętowano złoty jubileusz powstania Ruchu Światło-Życie.

Niedziela małopolska 42/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

50‑lecie

Piotr Tumidajski

Jubileusz zgromadził liczne grono oazowiczów

Jubileusz zgromadził liczne grono oazowiczów

Eucharystia, czas wspomnień, świadectw, spotkania i prywatne rozmowy (czasem po wielu latach) stały się treścią tej pięknej rocznicy powstania pierwszych struktur oazowych w parafii.

Jak to się zaczęło?

Ksiądz Krzysztof Sojka przyszedł do Najświętszego Salwatora w czerwcu 1971 r. Wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że obecność nowego kapłana zmieni życie wielu młodych ludzi, a w ich sercach pozostawi ślad odczuwalny do końca ich życia.

W archidiecezji krakowskiej Ruch Światło-Życie, zwany popularnie oazą, w latach 70. dopiero się tworzył. Wśród pierwszych organizatorów parafialnych grup młodzieżowych był właśnie ks. Sojka. Jedna z pierwszych uczestniczek spotkań formacyjnych wspomina, że ks. Krzysztof zachęcił ją do chodzenia na oazę, gdy przyjechał pod dom na rowerze. Jej mama zadziwiona, dlaczego córka nie wprowadziła młodego kolegi do domu na herbatę, usłyszała, że to przecież nowy ksiądz w parafii. Sposób zaproszenia był jak na tamte czasy wyjątkowy, nie można było więc odmówić. – Ksiądz Krzysztof miał dla nas czas, często z nami rozmawiał na różne tematy. Zawsze podkreślał, że jesteśmy bardzo ważną cząstką budującej się wspólnoty i całej rodziny parafialnej – wspomina inna uczestniczka oazy z lat 70.

Okres, kiedy ks. Sojka był wikariuszem na Salwatorze, to czas aktywnego działania wspólnoty oazowej w parafii. Chłopcy udzielali się liturgicznie, służąc przy ołtarzu, dziewczęta z kolei angażowały się w śpiew liturgiczny. Grupa przygotowała także kilka inscenizacji teatralnych, a na dwóch z nich był ks. kard. Karol Wojtyła. Młodzi zaangażowani byli również w przygotowywanie tekstów rozważań różańcowych i dróg krzyżowych, roznosili paczki świąteczne i obiady dla chorych parafian.

Przynależność do wspólnoty oazowej związana była również z aktywnością fizyczną. Ksiądz Krzysztof grał z młodzieżą w piłkę nożną na Błoniach czy w ping-ponga – w salce. Na tego typu spotkania poświęcano wiele czasu. Były też zabawy taneczne, wyjazdy i wycieczki górskie.

Reklama

Jak świętowali?

Jubileusz 50-lecia powstania oazy na Salwatorze zgromadził w ostatnią sobotę września dużą grupę tych, którzy chcieli świętować istnienie oazy w parafii. I choć przez te 50 lat wspólnota Ruchu Światło-Życie na Salwatorze przeżywała wzloty i upadki (dwukrotnie wspólnota reaktywowała swoją działalność), to obecnie gromadzi wokół Chrystusa i czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego ponad 40 osób, aktywnie uczestniczących w życiu parafii i społeczności lokalnej.

Zaangażowani aktualnie w ruch oazowy mieli okazję posłuchać o tym, jak dawniej wyglądały spotkania formacyjne i wycieczki. Z kolei przedstawiciele najstarszego pokolenia oazowiczów dali świadectwo tego, jak oaza wpływała na ich późniejsze decyzje w życiu. Wielu podkreślało, że tak naprawdę z oazą nie rozstali się nigdy, ponieważ w ich sercach pozostały te wartości i zasady moralne, które wynieśli z Ruchu Światło-Życie. Jak się okazuje, wielu z nich w życiu dorosłym zajmowało ważne funkcje społeczne, propagując tym samym wartości chrześcijańskie i dając piękne świadectwo wiary w środowiskach, do których zostali posłani.

Uroczystą Mszę św. dziękczynną odprawili księża zaangażowani przez te wszystkie lata w budowanie wspólnoty oazowej. Głównym celebransem był ks. Ryszard Gacek, moderator diecezjalny Oazy w archidiecezji krakowskiej, który w podsumowaniu podkreślił, że najważniejszą zasadą Ruchu Światło-Życie jest to, aby w centrum znajdował się Chrystus, i że ostatecznie to On gromadzi wspólnotę.

Po Eucharystii przyszedł czas na Galę Wspomnień. Na scenę zaproszono tych, którzy przed 50 laty budowali wspólnotę oazową. Podzielili się oni wspomnieniami z uczestnikami jubileuszowego spotkania, które wyzwoliło wiele pięknych słów świadczących o wielkim wpływie formacji oazowej na dorosłych ludzi. Uczestnikom uroczystości nie zabrakło także czasu na uwielbienie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Po czym nadszedł czas na agapę, czyli wspólne świętowanie.

Jakie mają plany?

Z pewnością to dzieło, które w parafii Najświętszego Salwatora zapoczątkował ks. Krzysztof Sojka i podjęli następni moderatorzy, winno być pielęgnowane i rozwijane przez obecne pokolenie ludzi młodych, zaangażowanych w życie parafii. Ta najmłodsza generacja oazowiczów na Salwatorze chce kontynuować świętowanie i radość z trwania Ruchu w parafii. Jedną z form podziękowania Panu Bogu za ten dar będzie pielgrzymka dziękczynna do Rzymu, jaką młodzi uczestnicy oazy podejmą w najbliższej przyszłości. Będą oni dziękować za formację oazową, za kolejnych moderatorów. Uczestnicy pielgrzymki złożą hołd św. Janowi Pawłowi II oraz będą modlić się o beatyfikację czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, będą też dziękować za formację oazową, za kolejnych moderatorów i prosić o błogosławieństwo na upowszechnianie wśród współczesnej młodzieży wzorców wypracowanych przez twórcę oazy.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieść światło Ewangelii

Niedziela sandomierska 2/2018, str. VII

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

wieczór kolęd

kolędowanie

Ks. Adam Stachowicz

Podczas noworocznego koncertu kolęd zaprezentowali się orkiestra, sekcja rytmiczna i chór Diakoni Muzycznej Ruchu Światło-Życie oraz młodzież z diecezji i z poza jej granic

Podczas noworocznego koncertu kolęd zaprezentowali się orkiestra, sekcja rytmiczna i chór Diakoni Muzycznej Ruchu Światło-Życie oraz młodzież z diecezji i z poza jej granic

Członkowie Ruchu Światło-Życie już od kilku lat są inicjatorami i organizatorami noworocznego koncertu kolęd. Kolejny raz przedsięwzięcie miało miejsce w bazylice katedralnej w Sandomierzu. Zebrani podczas koncertu usłyszeli najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Orkiestrę oraz sekcję rytmiczną i chór tworzyli członkowie Diakoni Muzycznej Ruchu Światło-Życie oraz młodzież z diecezji i z poza jej granic. Koncert przez kilka dni przygotowywany był poprzez warsztaty muzyczne prowadzone przez muzyków Piotra Pałkę i Huberta Kowalskiego. W repertuarze znalazły się tradycyjne kolędy w oryginalnej aranżacji, nowe pieśni bożonarodzeniowe skomponowane specjalnie na ten występ oraz kolędy z chorału gregoriańskiego. – Trzy dni warsztatów stanowiły bardzo cenny czas bycia we wspólnocie wspaniałych młodych ludzi. Jesteśmy w okresie Bożego Narodzenia i cały nasz koncert jest skupiony na tajemnicy Wcielenia Bożego Syna. Opowiemy o tym wielkim cudzie w kolędach w melodiach z chorału gregoriańskiego, tradycyjnych melodiach barokowych, ale i w nowych ciekawych aranżacjach – mówił Hubert Kowalski.

CZYTAJ DALEJ

Wielki misjonarz

Był współzałożycielem Towarzystwa Jezusowego (Zakonu Ojców Jezuitów) wraz ze św. Piotrem Faberem i św. Ignacym Loyolą. Nazywany jest niezłomnym misjonarzem i apostołem Dalekiego Wschodu.

Święty Franciszek Ksawery studiował teologię w Paryżu. Po uzyskaniu tytułu magistra przez jakiś czas wykładał w Collége Dormans-Beauvais. To tutaj poznał św. Piotra Fabera (1526 r.), a kilka lat później (1529 r.) spotkał się ze św. Ignacym Loyolą. Razem postanowili założyć nową rodzinę zakonną. 15 sierpnia 1534 r. na wzgórzu Montmartre w kaplicy Męczenników trzej przyjaciele oraz czterej inni towarzysze złożyli śluby zakonne, poprzedzone ćwiczeniami duchowymi pod kierunkiem św. Ignacego. Następnie udali się do Rzymu, gdzie Franciszek otrzymał święcenia kapłańskie 24 czerwca 1537 r. Po święceniach w latach 1537-38 apostołował w Bolonii.

CZYTAJ DALEJ

Konwój Miłosierdzia

2022-12-04 07:38

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Ostrowiec Świętokrzyski

#pomocdlaUkrainy

Centrum miłosierdzia

Włodzimierz Stec

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Z Ostrowca Świętokrzyskiego wyruszy 4 800 paczek z niezbędną pomocą dla rodzin na Ukrainie

Akcję zorganizowali i koordynują Rycerze Kolumba z Ostrowca Świętokrzyskiego. Przygotowują oni 4800 paczek z niezbędną pomocą dla potrzebujących, które chcą dostarczyć jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Do tej pory zapakowana została połowa paczek. Pozostałe zostaną przygotowane przez wolontariuszy w nadchodzącym tygodniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję