Reklama

Niedziela Lubelska

Proboszcz Majdanka

W Lublinie został odsłonięty pomnik bł. ks. Emiliana Kowcza, greckokatolickiego duchownego, męczennika niemieckiego obozu zagłady na Majdanku.

Niedziela lubelska 42/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Majdanek

odsłonięcie pomnika

Katarzyna Artymiak

Poświęcenie pomnika

Poświęcenie pomnika

Uroczystości z udziałem wiernych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz Kościoła rzymskokatolickiego odbyły się 4 października. Najpierw w archikatedrze lubelskiej abp Światosław Szewczuk przewodniczył Boskiej Liturgii, następnie na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ulicą Cmentarną odsłonięto monument. Z tej okazji okolicznościowe listy wystosowali papież Franciszek i prezydent RP Andrzej Duda.

Wymowne dzieło

Granitowy pomnik powstał na Ukrainie z inicjatywy Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza według projektu rzeźbiarza Alexandra Diaczenko i architekt Marthy Diaczenko. W kamiennej bryle stworzyli wysoką na 2,5 m postać unoszącą się nad ziemią. Z trzech stron monumentu, po polsku, ukraińsku i hebrajsku, został wyryty fragment listu, który ks. Kowcz napisał w obozie do swojej rodziny, czytamy w nim: „Tutaj wszyscy jesteśmy równi: Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Rosjanie, Łotysze i Estończycy. Jestem jedynym księdzem wśród nich. Nawet nie mogę sobie wyobrazić, jak będzie tutaj beze mnie. Tutaj widzę Boga, który jest jeden dla nas wszystkich, niezależnie od naszych różnic religijnych. Może nasze kościoły są inne, ale ten sam Wielki i Wszechmogący Bóg kieruje nami wszystkimi”.

Przesłanie nadziei

Boska Liturgia sprawowana była jako dziękczynienie za „przesłanie pełne nadziei, świadectwo wiary” i wierność najwyższym wartościom męczennika. Jak powiedział abp Szewczuk, „proboszcz Majdanka” dawał współwięźniom nadzieję. Tym co wyróżniało ks. Kowcza była siła ducha, która go przenikała i nie pozwalała, aby zniewalający strach wdarł się do serca. Swoją postawą mówił innym: nie bój się, po prostu wierz. – Wiara w Bożą dobroć i miłość jest tą mocą, która pokonuje wszelkie lęki egzystencjalne. Bóg nie jest silny w swoim gniewie, ale w swojej łagodności i trosce – powiedział greckokatolicki hierarcha.

Bohater wiary i miłości

Podczas liturgii bp Mieczysław Cisło pozdrowił zgromadzonych w imieniu abp. Stanisława Budzika, który przebywał w Watykanie z wizytą „ad limina”. Odnosząc się do 13 rozdziału z Listu do Hebrajczyków, powiedział, że „święci pozostaną zawsze głosicielami wiary”. – Dzisiaj czcimy nauczyciela wiary, który swoim słowem głosił wiarę i nadal głosi wiarę nie tylko Ukraińcom, nie tylko Polakom, ale całemu Kościołowi – powiedział o bł. Emilianie Kowczu. – Głosił słowo Boże i widział Boga w tym miejscu, w którym ludzie tracili wiarę, doświadczając okropnego cierpienia, poniżenia ich godności. On widział Boga w tych cierpiących, niszczonych i uśmiercanych. Nie było dla niego granic ani narodowościowych, ani religijnych, bo każdy był dla niego bliźnim. Przyjął i zrealizował słowa Chrystusa: Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś swoje życie oddaje za przyjaciół – podkreślił, nazywając greckokatolickiego duchownego bohaterem wiary i miłości. Biskup Cisło przywołał również postać bł. ks. Romana Archutowskiego, męczennika Majdanka wyniesionego do chwały ołtarzy razem z ks. Kowczem w gronie 108 męczenników II wojny światowej.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Wigilię 1943 r. w obozie na Majdanku urodził się Mojżesz - zamordowano go w Auschwitz

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Majdanek

ARCHIWUM MUZEUM NA MAJDANKU

W Wigilię 1943 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku Żydówka urodziła syna - dano mu imię Mojżesz. Przyjmująca poród lekarka ukryła chłopczyka w obozowym szpitalu, by uchronić go przed zabiciem. W kwietniu 1944 r. matka i Mojżesz trafili do Auschwitz - a tam z rampy do komory gazowej.

Marta Grudzińska z Państwowego Muzeum na Majdanku nazwała tę historię „cudem Bożego Narodzenia w obozie”.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba otwarli w Radomiu Dom bł. ks. McGivneya

2022-12-04 09:04

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Tamino Petelinsek / Rycerze Kolumba

Najwyższy Rycerz Patrick Kelly, przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba wraz z bpem Markiem Solarczykiem dokonali uroczystego przecięcia wstęgi w Domu bł. ks. McGivneya działającego przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Celem nowego ośrodka prowadzonego we współpracy z Rycerzami Kolumba jest działalność pomocowa dla uchodźców z Ukrainy oraz dla innych osób potrzebujących, niesienie pomocy prawnej i psychologicznej, a także realizacja szeroko zakrojonych inicjatyw edukacyjnych i duszpasterskich.

„Ten dom jest prawdziwym, konkretnym znakiem Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Z pewnością bł. ks. Michael McGivney jest dumny z tego, co tu robicie” – powiedział Patrick Kelly, przypominając postać XIX-wiecznego kapłana, założyciela Rycerzy Kolumba i patrona otwartego dziś ośrodka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję