Reklama

Niedziela Legnicka

Diecezja

Ekumenicznie i z przyjaźnią

Duchowni rozmawiali o relacjach między katolikami a prawosławnymi na Dolnym Śląsku.

Niedziela legnicka 42/2021, str. II

[ TEMATY ]

ekumenizm

prawosławie

Marek Perzyński

Bp Andrzej Siemieniewski z ks. Grzegorzem Cebulskim

Bp Andrzej Siemieniewski z ks. Grzegorzem Cebulskim

Biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego spotkaliśmy we Wrocławiu podczas serdecznej rozmowy z prawosławnym księdzem Grzegorzem Cebulskim. Obaj wzięli udział w ostatnim pożegnaniu kaliskiego biskupa seniora Edwarda Janiaka. Skorzystaliśmy by zapytać o relacje między katolikami a prawosławnymi na Dolnym Śląsku, oraz stopień zaangażowania religijnego przybywających do nas ukraińskich emigrantów zarobkowych.

– Relacje międzyreligijne między katolikami a prawosławnymi są u nas poprawne, a nawet więcej, przyjazne – mówi ks. Cebulski, znany m.in., z działalności chóru muzyki cerkiewnej Oktoich, w którym połowę stanowią... katolicy. – Boleję natomiast, że tylko znikomy procent emigrantów z Ukrainy trafia do cerkwi. Wielkie zło wyrządziła kilkudziesięcioletnia przymusowa komunistyczna indoktrynacja, a obecnie problemem są wszelkiej maści wróżki i wróżbici, z usług których ludzie chętnie korzystają – podkreśla ksiądz i dodaje – Niestety, mocno aktywne są też sekty.

– Nie zdajemy sobie sprawy o rozmiarach duchowego wyjałowienia w czasach ZSRR, wciąż odczuwalnego na terenie postsowieckich republik. W Bornem Sulinowie, mieście, w którym stacjonowali na terenie Polski sowieci, jego obecni mieszkańcy pokazują budynek dawnej przychodni, mówiąc ze zgrozą, że był tu „abortnyj dień”. Kobieta mogła tu przyjść i usunąć ciążę tak, jakby był to bolący ząb. Obecne władze Rosji są przychylne religii, widząc w odrodzeniu religijnym jedno z lekarstw na alkoholizm i inne społeczne plagi, nękające społeczeństwo.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski Kościół Prawosławny nie uznaje ważności święceń zwierzchnika Prawosławnego Kościoła Ukrainy

[ TEMATY ]

prawosławie

ks. Paweł Kłys

Boże Narodzenie w cerkwii

Boże Narodzenie w cerkwii

Pomimo, że najwyższy autorytet prawosławia na świecie, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I zniósł wszelkie kary nałożone przez Moskwę na biskupów ukraińskich i uznał za w pełni kanoniczny nowy Prawosławny Kościół Ukrainy, to Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny - podobnie jak Patriarchat Moskiewski - nie uznaje tego Kościoła, ani ważności święceń kapłańskich i biskupich jego zwierzchnika, metropolity Epifaniusza. A oto komunikat kancelarii metropolity Sawy, wyjaśniający jego stanowisko:

W związku z informacjami na stronie internetowej www.pomisna.info oraz pytaniami dotyczącymi kanonicznego statusu „Kościoła Prawosławnego Ukrainy” (PCU), Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski ponownie podaje do wiadomości stanowisko Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w tej kwestii, które było wielokrotnie wyrażane w uchwałach Świętego Soboru Biskupów PAKP (nr 340 z dnia 9 maja 2018 roku, nr 341 z dnia 15 listopada 2018 roku) i potwierdzone uchwałą nr 342 z dnia 2 kwietnia 2019 roku: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny jest za nadaniem, w oparciu o normy dogmatyczno – kanoniczne, autokefalii dla całej Cerkwi w Ukrainie, a nie grupie odstępców. Odstępcy od nauki Św. Cerkwi nie mogą reprezentować zdrowego organizmu cerkiewnego. Narusza to jedność eucharystyczną całego Prawosławia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotr Turzyński: Adwent to czas tęsknoty

2022-11-27 08:26

[ TEMATY ]

wywiad

adwent

bp Piotr Turzyński

stock.adobe.com

Adwent to radosny czas oczekiwania na Zbawiciela, który ma moc nadać sens naszemu życiu, ocalić przed tym co nam zagraża. To jest tak jak się człowiek szykuje na przyjęcie kogoś kochanego, kogoś z rodziny, kto długo nie był widziany i za kim się tęskni. Adwent to czas tęsknoty – powiedział portalowi polskifr.fr bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Polskifr.fr: Rozpoczynamy Adwent. Księże Biskupie, jaka jest podstawowa treść tego okresu liturgicznego?

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: trzeba uwierzyć w osobiste spotkanie z Chrystusem

– Trzeba uwierzyć w osobiste spotkanie z Chrystusem – powiedział abp Wacław Depo. W I niedzielę Adwentu metropolita częstochowski przewodniczył w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie Mszy św., podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 18 osobom.

W homilii przypomniał, że rozpoczynający się rok duszpasterski w Kościele w Polsce przeżywamy pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Zaznaczył, że zadaniem na ten czas jest na nowo uwierzyć w Kościół jako wspólnotę zjednoczenia ludzi z Bogiem i zjednoczenia ludzi ze sobą oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie, „w jaki sposób mamy sobie pomóc, żeby wejść w głęboką osobistą więź z Chrystusem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję