Reklama

Niedziela Legnicka

Otwieramy się na Bożą łaskę

Z rektorem Wyższego Seminarium Duchownego ks. Piotrem Kotem rozmawia ks. Waldemar Wesołowski.

Ks. Waldemar Wesołowski: Uroczysta inauguracja rozpoczyna nowy rok akademicki. Jakie wyzwania stoją przed seminarium?

Ks. Piotr Kot: Rozpoczynamy z radością i wdzięcznością Panu Bogu, że możemy tę formację ku kapłaństwu kontynuować. Jesteśmy po czasie pandemii, która mocno ograniczała naszą działalność. Patrzymy w przyszłość z nadzieją. Nasza inauguracja miała kilka etapów. Rozpoczęliśmy już w sobotę dniem skupienia, podczas którego rozważaliśmy temat duchowości drogi seminaryjnej. Tajemnica Chrystusa przed nami się otwiera i nigdy się nie zamyka. Ona wypełni się po tej drugiej stronie. A dzisiaj inauguracja akademicka. Wyruszamy też z nowym programem formacyjnym, który otrzymaliśmy z Kongregacji ds. Duchowieństwa. On obowiązuje od 1 października. Od strony zewnętrznej mamy przygotowane wszystko, teraz tylko otwieramy się na łaskę Pana Boga i na współpracę z tą łaską. Mam nadzieję, że praca intelektualna i duchowa przyniesie dobre owoce w kandydatach do kapłaństwa.

Na czym polega nowość tego programu formacyjnego?

Polega ona m.in. na otwarciu roku propedeutycznego dla kandydatów zgłaszających się do seminarium. Biskup legnicki powołał do istnienia osobny dom formacyjny, który jest domem dla dwóch diecezji. Rok propedeutyczny poprzedza formację seminaryjną. Dokument mówi o tym, że czas propedeutyczny może zależeć od stopnia przygotowania duchowego kandydatów. U nas przyjęliśmy, że będzie to rok. Kandydaci przeżywać ten czas będą osobno, poza seminarium, ze swoimi przełożonymi.

Z czego wynika taka zmiana i na czym ma polegać?

Podstawowym czynnikiem, który zadecydował o takim ukształtowaniu programu wychowawczego jest zmieniająca się kultura zewnętrzna, okoliczności które mają wpływ na życie młodego człowieka, rozwój duchowy, relacja z Panem Bogiem. Zauważamy, że coraz mniej młodych osób angażuje się w życie wspólnot działających przy parafiach, a z tego też powodu zmienia się dynamika rozwoju duchowego. Zatem czas propedeutyczny to okazja, by pomóc kandydatowi, aby mógł w dojrzały sposób rozwijać w sobie osobistą relację z Bogiem, który prowadzi i ma plan na jego życie. Ale mówimy też o płaszczyźnie ludzkiej, a więc emocji, funkcjonowaniu psychiki. Często młodzi mają problemy z określeniem swojej tożsamości, kim jestem jako człowiek, dokąd idę? Do tego dochodzą też inne kwestie, jak dojrzałość uczuciowa, sfera życia społecznego, relacji rodzinnych, wpływ świata mediów. Chcemy na to spojrzeć w tym początkowym etapie i uporządkować to wszystko, dając kandydatom fachowców, ludzi kompetentnych w wielu dziedzinach życia. Naszym celem jest również to, aby ci młodzi chłopcy przeżyli wspólnotę, doświadczyli wspólnoty. Będą się uczyć wzajemnych relacji, współpracy, zaufania, radzenia sobie także z codziennymi domowymi obowiązkami. Będą też angażować się w wolontariat, będą mieć kontakt z parafiami, rodzinami.

Reklama

I dopiero po tym etapie rozpoczną się studia i formacja seminaryjna?

Tak, studia są niezbędne w formacji ku kapłaństwu, ale są jednym z jej elementów. Nauka odbywać się będzie w ramach Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Będzie też formacja w kierunku pastoralnym.

To duże wyzwanie dla nas. Prosimy o modlitwę za nas, za kandydatów, aby nam się to udało.

Ks. Piotr Kot od 2013 r. rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Wykładowca egzegezy Nowego Testamentu i języków semickich. Koordynator duszpasterstwa młodzieży w diecezji legnickiej.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla wierzących i poszukujących

Niedziela warszawska 42/2020, str. I

[ TEMATY ]

wywiad

rektor

Krzysztof Pawlina

Archiwum KP

Ks. Krzysztof Pawlina

Ks. Krzysztof Pawlina

O tym, jakie korzyści przyniesie studentom przekształcenie PWTW w akademię, strukturze nowej uczelni oraz związkach teologii ze współczesną kulturą, z ks. prof. Krzysztofem Pawliną rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Z początkiem nowego roku akademickiego Papieski Wydział Teologiczny został przekształcony w Akademię Katolicką. Co zmieni się teraz w funkcjonowaniu uczelni?

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Autobus dla bezdomnych znów w trasie

2022-12-04 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Urząd Miasta Łodzi

Od 1 grudnia na łódzkich ulicach w godzinach nocnych ponownie pojawił się specjalny autobus przeznaczony dla bezdomnych i osób potrzebujących pomocy w zimne noce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję