Reklama

Niedziela Rzeszowska

Duszpasterz i informatyk

Zmarły przed kilku tygodniami ks. Jan Pikul był kapłanem diecezji rzeszowskiej, ale zajmował się też naukami ścisłymi, w tym informatyką.

Niedziela rzeszowska 42/2021, str. VII

[ TEMATY ]

wspomnienie

Archiwum rodzinne

Ks. Jan Pikul (1952 – 2021)

Ks. Jan Pikul (1952 – 2021)

Pierwszoplanowym zadaniem kapłanów jest praca duszpasterska, czyli udostępnianie wiernym środków uświęcenia i prowadzenie ich do zbawienia. Jest ona bardzo absorbująca i zajmuje większość ich czasu. Wielu duchownych uaktywnia się jednak również w innych dziedzinach, także pozaduszpasterskich, z powodzeniem oddając się różnym pasjom i zainteresowaniom.

Rodzina i powołanie

W Gorlicach, gdzie przyszedł na świat 23 sierpnia 1952 r. ukończył edukację na poziomie podstawowym i średnim. Ten etap zwieńczył w 1971 r. egzaminem dojrzałości, złożonym w gorlickim Liceum Ogólnokształcącym. Po maturze poszedł za głosem powołania i w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie rozpoczął wymaganą prawem formację. Jednocześnie odbywał studia teologiczne. 29 maja 1977 r. w katedrze tarnowskiej z rąk bp. Jerzego Ablewicza otrzymał sakrament kapłaństwa.

Pierwsze parafie

Pierwszy etap życia kapłańskiego ks. Jana Pikula stanowiła posługa wikariusza. Pełnił ją w Zbylitowskiej Górze (do 1978 r.), parafii katedralnej w Tarnowie (do 1981 r.), św. Kazimierza w Nowym Sączu (do 1983 r.), gdzie równocześnie był kapelanem w miejscowym szpitalu, Bystrej (do 1986 r.), Wilczyskach (do 1989 r.) i Świętego Ducha w Mielcu (do 1992 r.). W czerwcu 1992 r. przeniósł się do diecezji rzeszowskiej, do której został inkardynowany. W nowej diecezji jeszcze przez blisko rok pracował w charakterze wikariusza w parafii św. Michała Archanioła w Rzeszowie (do 1993 r.). Na każdej z wymienionych placówek zapisał się jako spokojny i gorliwy kapłan, wiernie realizujący wyznaczone mu zadania.

Zaangażowany proboszcz

Od 12 lipca 1993 r. rozpoczął się nowy etap w jego życiu – etap samodzielnej posługi proboszczowskiej. Najpierw pełnił ją w parafii św. Jana Chrzciciela w Pstrągówce (do 2003 r.), a następnie w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Borku Wielkim (od 2019 r. w Sędziszowie Małopolskim). Oprócz obowiązków duszpasterskich, które wiernie pełnił, troszczył się o zaplecze materialne, przeprowadzając niezbędne inwestycje przy świątyniach i obiektach parafialnych, m.in. kościół parafialny w Borku przygotował do konsekracji, której dokonał bp Kazimierz Górny 12 czerwca 2011 r.

Reklama

Oprócz pracy parafialnej ks. Pikul angażował się w prace na forum dekanalnym, był m. in. relatorem Pierwszego Synodu Diecezji Rzeszowskiej oraz wizytatorem katechezy.

Informatyczna pasja

Od dzieciństwa interesował się naukami ścisłymi, a na pewnym etapie jego życia jego wielką pasją stała się informatyka. Nie tylko korzystał ze sprzętu komputerowego, ale też był twórcą pierwszego standardu polskich znaków dla Amigi określanego mianem xJP (od nazwiska ks. Jan Pikul) oraz sterowników do popularnych drukarek, umożliwiających drukowanie tekstów z polskimi znakami. To jego zainteresowanie stało się pomocne w duszpasterskim oddziaływaniu, gdyż pomagało mu gromadzić młodych ludzi o podobnych pasjach, i przy tej okazji prowadzić ich ewangelizację.

Jego gorliwość duszpasterską doceniły władze kościelne, które przyznały mu godność Expositorium Canonicale (1995) i przywilej noszenia rokiety i mantoletu (2002).

Ostatnie tygodnie życia zdominowała choroba. Ona też przyczyniła się do jego śmierci. Zmarł 16 września 2021 r. Doczesne szczątki ks. Jana Pikula złożono na cmentarzu w rodzinnych Gorlicach.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek wiary

Niedziela przemyska 29/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

wspomnienie

Archiwum rodzinne

Śp. Tadeusz Błażko z synem Piotrem

Śp. Tadeusz Błażko z synem Piotrem

Śp. Tadeusz Błażko zmarł w Niedzielę Palmową 14 kwietnia br. w wieku 88 lat. Był wieloletnim kierowcą biskupów przemyskich. W różnych samochodach spędził setki godzin, przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz. Kontynuował pracę w Kurii, przygotowywał materiały wychodzące do parafii, przynosił pocztę i pomagał petentom znaleźć właściwe biuro. W parafii pw. św. Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu na osiedlu Kazanów abp Józef Michalik przewodniczył Mszy św. pogrzebowej i wygłosił homilię. Uroczystość żałobna zgromadziła liczne duchowieństwo, parafian, przyjaciół oraz przedstawicieli kierowców polskich biskupów. Pana Tadeusza zatrzymujemy w swojej pamięci jako człowieka zawsze uśmiechniętego, życzliwego, a zarazem profesjonalistę w swoim zawodzie.
Obok publikujemy fragmenty homilii wygłoszonej w czasie Mszy św. pogrzebowej

Warto dzisiaj sobie to uświadomić, przy tej okazji pogrzebowego obrzędu, który zawsze jest bólem, ale ten ból nie jest bezsensowny. Po rozstaniu jest w stanie nam otworzyć nową perspektywę. Warto nabywać tego sposobu myślenia i patrzenia na życie przez wiarę, a nabywa się go przez życie uczciwe, pracowite, zakorzenione w codzienności.

CZYTAJ DALEJ

Czy wiesz, co oznacza skrót INRI umieszczany na krzyżu?

Krzyż jest znakiem wiary, nadziei i zbawienia. Krucyfiks z umieszczoną na nim postacią ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa i napisem „INRI” pojawił się w IV wieku w kręgach kultury syryjsko-palestyńskiej. Owe cztery litery oznaczają łacińskie zdanie: „Iesus Nasarenus Rex Iudeorum”, czyli: Jezus Nazareński Król Żydowski. Jest to nawiązanie do Ewangelii wg św. Jana 19, 19n., gdzie czytamy: „Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: «Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski». Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim”.

CZYTAJ DALEJ

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza (zapowiedź)

2022-11-27 13:46

[ TEMATY ]

adwent

szkolabiblijna.gda.pl

Słuchowisko o przodkach Mesjasza. Zapraszamy do oglądania krótkich filmików pt. "Od Abrahama do Jezusa", w których bp Piotr opowiada o biblijnych postaciach ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii. Odcinki będą publikowane codziennie aż do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję