Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Młodzieńcze wstań

W kościele Mariackim w Chojnie odbyły się Archidiecezjalne Dni Młodych i Dzień Skupienia Służby Liturgicznej.

Wraz z grupą młodzieży z parafii św. Ottona z Bambergu w Szczecinie wyruszyliśmy do Chojny, aby przeżyć to spotkanie dla umocnienia i pogłębienia własnej wiary.

Doświadczyliśmy na miejscu żywego Kościoła, młodych pełnych entuzjazmu życia ludzi, którzy dzielili się swoim sercem przepełnionym miłością i wrażliwością na drugiego człowieka. Wszyscy byliśmy pozytywnie zaskoczeni ilością młodych ludzi, którzy przybyli do Chojny, aby dzielić się świadectwem swojej wiary i radością młodego życia. Wszystkie spotkania odbywały się pod hasłem „Młodzieńcze wstań” (Łk 7, 14), co zachęcało nas do tego, jak naucza papież Franciszek, aby wstać z kanapy przyzwyczajeń, schematów, nałogów, uzależnień i zacząć ewangelizować.

Młody Kościół zebrany w Chojnie radował się także beatyfikacją bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Zatrzymaliśmy się nad jego osobą, zostaliśmy także ubogaceni świadectwem s. Nulii – uzdrowionej za przyczyną Prymasa Tysiąclecia. Najcenniejszym skarbem, którego doświadczyliśmy to duchowe odrodzenie w Chrystusie, to powstanie z grzechów do życia w Chrystusie i komunia z Nim. Byłem pod ogromnym wrażeniem jak wielu młodych ludzi korzystało z sakramentu pokuty i przyjmowało Komunię św. Pośród tych duchowych przeżyć nie zabrakło czasu dla budowania wspólnoty i młodzieńczej zabawy. Wysłuchaliśmy koncertu zespołu niemaGOtu i wzięliśmy udział w szeregu atrakcji zapewnionych przez organizatorów.

Reklama

W jednym ze swoich przemówień kard. Wyszyński powiedział, zwracając się do młodych: ,,Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze, nie dając się spętać żadną niewolą. Pamiętajcie – orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko”.

Wydarzenie w Chojnie, w którym braliśmy udział umacnia nas w osobistym hartowaniu ducha, by przelatywać nad różnymi graniami dzisiejszego czasu. To był piękny duchowy czas wzrostu i radości bycia w Kościele. Niech wydaje owoce w naszym życiu.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Chcą być jeszcze lepszymi naśladowcami Chrystusa

[ TEMATY ]

Świdnica

służba liturgiczna

ks. Krzysztof Ora

kurs lektorski

paulini Świdnica

kurs ceremoniarski

ks. Wojciech Oleksy

Hubert Gościmski

Jednym z punktów dnia skupienia była konferencja wygłoszona przez ks. Wojciecha Oleksego.

Jednym z punktów dnia skupienia była konferencja wygłoszona przez ks. Wojciecha Oleksego.

W sobotnie przedpołudnie, 23 kwietnia, kilkudziesięciu kandydatów na lektorów i ceremoniarzy przeżywało swój dzień skupienia.

Pierwszym punktem był egzamin składający się z części ustnej i pisemnej, podczas którego przyszli ceremoniarze starali się zaprezentować z jak najlepszej strony. Wśród nich był Patryk Gaładyn z parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Bp E. Kawa: Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu i żywności długoterminowej

2022-12-04 12:54

[ TEMATY ]

wywiad

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Bp Edward Kawa

Lelek 2v, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

„Dzisiaj Polska jest naprawdę ambasadorem Ukrainy. Gdyby nie postawa Polski, to Ukraina dzisiaj byłaby w dużo gorszym położeniu na arenie europejskiej i światowej” – uważa biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. Główny koordynator działań humanitarnych Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie zwraca uwagę, że „aktualnie sytuacja jest bardzo niestabilna. - Po atakach na infrastrukturę mamy duże problemy z prądem elektrycznym. Jest dopiero początek zimy i nie wiemy co będzie dalej. Wiele rzeczy się komplikuje, ale próbujemy temu zaradzić. Obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu, żywności długoterminowej, generalnie tego, co jest łatwe i szybkie w przyrządzeniu, nie potrzebujące długiego gotowania - wyjaśnia.

Marcin Przeciszewski, Krzysztof Tomasik (KAI): Mija prawie dziesięć miesięcy wojny Rosji z Ukrainą. Jak dajecie sobie radę?

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję