Reklama

Niedziela w Warszawie

Dziecko w Szkole Modlitwy

Mniej dzieci w kościele? Spadek zainteresowania katechezą? Tak, to konkretne problemy duszpasterskie, ale nie brakuje inicjatyw, które budzą nadzieję. Jedną z nich jest Szkoła Modlitwy dla Dzieci przy sanktuarium św. Faustyny na Żytniej 1.

Niedziela warszawska 42/2021, str. IV

[ TEMATY ]

szkoła modlitwy

Archiwum Szkoły Modlitwy dla Dzieci

Spotkanie dzieci w Szkole Modlitwy przy sanktuarium św. Faustyny

Spotkanie dzieci w Szkole Modlitwy przy sanktuarium św. Faustyny

Proszę Pani, a kiedy zaczniemy się już modlić? – pyta animatorkę spotkania kilkuletnia dziewczynka. „Czy może pani już nie mówić? Chciałabym pomodlić się już sama”. Może trudno to sobie wyobrazić, ale na Szkołę Modlitwy przychodzą już dzieci w wieku 4 lat. Najstarsi z uczestników mają ok. 11 lat.

Kontemplacja dziecka

Pragnieniem założyciela świeckiego Instytutu Notre-Dame de Vie bł. o. Marii Eugeniusza, karmelity (1894 – 1967), było przekazywanie bogactwa modlitwy kontemplacyjnej osobom świeckim. Wiedział, że także dzieci predysponowane są do głębokiej relacji z Bogiem.

Reklama

– Ludzie, którzy zaczęli prowadzić to dzieło, sami mieli doświadczenie głębokiej modlitwy. Byli przekonani, że także dla dzieci to nie jest trudne, bo nie mają tych blokad, które my, dorośli, sobie przez życie nałożyliśmy – mówi Aldona Składaniec, jedna z prowadzących Szkołę Modlitwy na Żytniej.

Przed wspólną modlitwą z dziećmi prowadzący sam modli się tekstem, który chce przekazać dzieciom. Ważna jest organizacja przestrzeni modlitwy. Powinien być stolik, na którym jest Pismo Święte, dla młodszych dzieci także figurki. Dla starszych mogą być wprowadzone ikony.

Jak wyjaśnia Aldona Składaniec, dobre spotkanie zawiera kilka elementów. Pierwszym jest moment powitania, gdyż dzieci przychodzą z różnymi sprawami. Jeśli o tym nie powiedzą, będą o tym myśleć i to będzie ich rozpraszać. To ważne, aby dzieci doświadczyły przyjęcia ze strony modlitewnej wspólnoty. Następnie razem modlą się, np. piosenką z gestami, z prostym tekstem, który pomaga im skupić się i wejść w ciszę. Później jest spotkanie ze Słowem Bożym.

Reklama

– Nie czytamy całej historii naraz, ale stopniowo, aby dzieci mogły wejść w nią głębiej, przeżyć ją, zobaczyć, że mówi ona także o nas. Z doświadczenia tego tekstu wypływa modlitwa. I wtedy zostawia się dzieci w ciszy – to jest najważniejszy moment spotkania – podkreśla nasza rozmówczyni.

Podsumowaniem treści spotkania są prace plastyczne dzieci, które przypominają im o przeżytym doświadczeniu i zachęcają do modlitwy osobistej w domu.

Katecheza z babcią

W ich przedszkolu nie było katechezy. Dlatego rodzice oraz babcia 13-letniego Jacka i 10-letniego Jasia wpadli na pomysł, by chłopcy uczestniczyli w Szkole Modlitwy. – Chcieliśmy, żeby dzieci bardziej zaangażowały się w życie religijnie – mówi Maria Ucińska, babcia chłopców, która wraz z wnukami uczestniczyła w katechezach na Żytniej. – Chodzili bardzo chętnie na spotkania, uczyli się modlitw i pieśni, zależnie od okresu liturgicznego. Na Mszę św. niedzielną byli już przygotowani.

Dziś Jacek jest ministrantem, a Jaś, przygotowujący się do I Komunii św., aspirantem. Z radością wspominają czas formacji w Szkole Modlitwy. – Lubiłem modlić się w ciszy, to nie było dla mnie trudne. A po modlitwie rysowaliśmy, np. palemki na Niedzielę Palmową, krzyż, a także robiliśmy świece. Dzięki tym zajęciom także chętniej modliłem się w domu – opowiada 10-letni Jaś.

Więcej informacji o Szkole Modlitwy dla dzieci na: http://ndv.com.pl/ index.php/szkola/dla-dzieci

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żeby życie stało się modlitwą

[ TEMATY ]

modlitwa

szkoła modlitwy

Pustynia w Mieście

Wspólnota Błogosławieństw

Maciej Krawcewicz

Chodzi o to, żeby nasze życie stało się modlitwą – mówi s. Faustyna

Chodzi o to, żeby nasze życie stało się modlitwą – mówi s. Faustyna

Jak to jest z tą modlitwą? Z jednej strony mówi się, że jest oddechem, bez którego życie duchowe umiera, z drugiej – tylu ludzi powtarza, że jest czymś bardzo trudnym. Marta Robin powiedziała, że jej życie warte jest tyle, ile jej modlitwa. Czy zatem modlitwy można się nauczyć? Wspólnota Pustynia w Mieście jest zdania, że jak najbardziej i dlatego właśnie zorganizowała w Zielonej Górze Szkołę Modlitwy. Pierwsza lekcja odbyła się 16 lutego w Kawiarni pod Aniołami w parafii św. Józefa, a poprowadziła ją s. Faustyna ze Wspólnoty Błogosławieństw.

- Myślę, że modlitwy każdy z nas będzie się uczyć do końca życia. Ja sama modlę się ponad 50 lat, a wciąż jeszcze wiele przede mną. Przez całe życie musimy się modlić i szukać Boga. On pragnie przychodzić, mówić do nas, ale my nie potrafimy Go spotkać – tłumaczy s. Faustyna. - Modlitwa to spotkanie z Kimś, kogo nie widzimy, a więc zakłada pewien akt wiary. Chodzi o to, żeby nasze życie stało się modlitwą, żebyśmy nie modlili się tylko wtedy, kiedy jesteśmy w kościele. Modlitwa jest spotkaniem z Kimś, kogo bardzo kocham, a przecież ukochane osoby chcemy spotykać jak najczęściej.

CZYTAJ DALEJ

Poszukiwani sprawcy kradzieży w oławskim kościele

2022-01-18 23:14

Adobe Stock

Do włamania doszło 17 stycznia między godz. 10:30 a 13:00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie przy ul. Zacisznej.

Dwaj sprawcy, widoczni na monitoringu [zapis tutaj] ukradli z kościoła pieniądze i oddalili się z miejsca zdarzenia. Policja w Oławie prosi o pomoc w rozpoznaniu sprawców. Osoby mające jakąkolwiek wiedzę o okolicznościach zdarzenia mogą skontaktować się z Komendą Powiatową Policji w Oławie pod numerem telefonu: 47 87 27 200

CZYTAJ DALEJ

"Jak dobrze być mężczyzną" - Jacek Pulikowski u "Mężczyzn św. Józefa" [Zaproszenie]

2022-01-18 22:10

mat. pras

Mężczyźni Świętego Józefa zapraszają do wspólnej modlitwy i wielbienia Jezusa Chrystusa na kolejnym, a zarazem pierwszym w tym roku spotkaniu dla mężczyzn, które odbędzie się 28 stycznia 2021 o 18.30 w kościele św. Piotra i Pawła, przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu. Po Eucharystii konferencję pt. „Jak dobrze być mężczyzną” wygłosi Jacek Pulikowski - polski pisarz i wykładowca katolicki, terapeuta rodzinny, autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej. 

Jak możemy przeczytać w zaproszeniu: "Nie będzie rozważań o wyższości bycia mężczyzną nad kobietą, ani podziwu, że może on nosić tę samą fryzurę latami, nie zastawia się, gdzie jest prawo i lewo oraz posiada wyjątkowy dar niezauważania plam i zagnieceń na ubraniach. Tym razem zachwyt wzbudzi powołanie właśnie mężczyzny do ojcostwa i małżeństwa, odpowiedzialności za rodzinę, do męstwa, dbania o honor i obronę Ojczyzny. I właśnie to, że ma on niezwykłe szczęście odczuwania, że ktoś mu ufa, na nim polega, szuka w nim oparcia, potrzebuje go, podziwia i kocha za jego gotowość do poświęcenia, walki o godne życie i że nie jest mu wszystko jedno"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję