Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Króluj nam, Chryste

Na pl. Wolności w Biłgoraju 26 września odbyły się uroczystości związane z 20. rocznicą Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. dziękczynno-błagalną z udziałem pocztów sztandarowych, władz RP, powiatu, miasta, policji, wojska, straży, szkół, przedsiębiorców, zakładów pracy, rolników, związków zawodowych, ruchów religijnych, kombatantów, stowarzyszeń i społeczności Biłgoraja. Eucharystii przewodniczył bp Edward Frankowski, biskup pomocniczy senior diecezji sandomierskiej, który dziękował organizatorom i wszystkim zgromadzonym za odważne wyznanie wiary poprzez akt intronizacji. – Uroczystość obrania Chrystusa za Króla naszych serc to wydarzenie, które zostanie nam na całe życie. Biłgoraj dziś zasłynął. Dziękuję mieszkańcom miasta, że zdobyli się na zawiązanie wspólnot i organizację wydarzenia. To było tak piękne i wzruszające, gdyż otwarliśmy się na wolę Boga, kierujmy się więc w życiu, prawdą, miłością, pokojem i sprawiedliwością, a Chrystus niech panuje nad naszym miastem i rodzinami – powiedział.

Odnowienie zawierzenia

Po dwudziestu latach kolejne pokolenie składa swój akt intronizacji – tłumaczył Tadeusz Ferens, przewodniczący Społecznego Zespołu Obchodów 20. Rocznicy Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w Biłgoraju. – To jest wydarzenie głęboko religijne, ponieważ każdy z nas wierzących ufa Panu Bogu. Chcemy dziś przypomnieć sobie to, co wydarzyło się dwadzieścia lat temu i jeszcze bardziej umocnić się w wierze. Umocnieni tym wydarzeniem, podbudowani tą uroczystością, z odnowionym zawierzeniem idziemy w życie, idziemy w naszą codzienność kroczyć ku naszemu celowi, którym jest nasze zbawienie. Wspólnoty intronizacyjne pokazały dziś, że Chrystus w życiu naszego społeczeństwa jest bardzo ważny. Ważne jest to, że te osoby, które składały akt intronizacji to w większości byli ludzie nowi, czyli nowe pokolenie mieszkańców Biłgoraja składało ten akt intronizacji, co oczywiście jest dużym zadaniem dla nich. Nasza radość, tych którzy składaliśmy ten akt przed dwudziestu laty jest tym większa, że mamy następców. Te wspólnoty pokazały nam wszystkim, jak wielką wartość ma dla nich fakt, że Chrystus jest Królem i Panem naszego miasta i każdego mieszkańca z osobna. Jest to dla nas niezwykle budująca postawa i napełniająca nadzieją – podkreślał.

Reklama

Ta uroczystość z pewnością podniosła nas na duchu i cieszę się, że tylu mieszkańców Biłgoraja powiedziało „tak” Chrystusowi.

„Tak” dla Chrystusa

Ta uroczystość z pewnością podniosła nas na duchu i cieszę się, że tylu mieszkańców Biłgoraja powiedziało „tak” Chrystusowi – tłumaczył proboszcz parafii WNMP w Biłgoraju, ks. Jerzy Kołtun. – W intronizacji nie chodzi o to, by w ludzkim rozumieniu ustanawiać Chrystusa Królem Biłgoraja czy Polski, On jest już Królem Wszechświata. Ustanawiając Go Królem w ramach politycznych czy ziemskiego rozumienia panowania, to tak jakby właścicielowi olbrzymiej kopalni złota dać małą grudkę tego kruszcu. W intronizacji chodzi o to, by Chrystus Królował w naszych sercach, by Jego panowanie nad nami miało wymiar duchowy i byśmy stosowali się w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym do jego nauki, do przykazania miłości Boga i bliźniego. Wówczas świat będzie się zmieniał na lepsze, zmieniać się będą nasze rodziny i my sami. Mam nadzieję, że dla każdego z nas była to niezwykle ważna i podniosła uroczystość, na naszym biłgorajskim rynku było ponad dwa tysiące ludzi, co też jest wyrazem naszego zaangażowania i radości z tego, że Serce Boże w nas króluje i z pewnością wiele serc dzięki temu zostało podniesionych na wyższy poziom. Bardzo nam zależało, aby po tych dwudziestu latach przeżyć to wszystko na nowo, a dla tych, który dopiero wchodzą w życie mam nadzieję, że była to okazja, aby Panu Bogu powiedzieć „tak” – wyjaśniał.

– Cieszę się, że wspólnie powierzyliśmy siebie i nasze miasto Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. To ważna i podniosła uroczystość, gdyż jest to nasze oddanie się Sercu Jezusowemu. W tych naszych trudnych czasach, pełnych informacji przeciwko Kościołowi, to szczególnie ważne, by sprawy codzienne i problemy zawierzać Panu i Królowi naszych serc – Jezusowi Chrystusowi – podkreślała w rozmowie poseł Beata Strzałka.

Reklama

– Jestem bardzo wzruszona i czuję, że to było wielkie i przełomowe wydarzenie w moim życiu. Kiedy zobaczyłam tych wszystkich ludzi i usłyszałam, jak wszyscy zawierzają się Chrystusowi Królowi to wiem, że to była wyjątkowa chwila. Z pewnością chcę ją zapamiętać na zawsze i kiedyś opowiedzieć o niej swoim dzieciom – mówiła w rozmowie Małgorzata. – Pamiętam akt intronizacji sprzed dwudziestu lat i cieszę się, że Bóg pozwolił mi dożyć do tej wielkiej rocznicy. Z wielką radością i miłością ponowiłam dzisiaj moje oddanie Chrystusowi i zawierzyłam Mu ponownie całe miasto, moją rodzinę i całe moje życie. To wspaniałe wydarzenie, jestem szczęśliwa, że są dzisiaj ze mną moje już dorosłe dzieci ze swoimi dziećmi, gdyż wszyscy głęboko wierzymy, że Chrystus jest naszym Panem i Królem i nie wyobrażamy sobie, aby mogło być inaczej – podkreślała Anna.

Z wielką radością i miłością ponowiłam dzisiaj moje oddanie Chrystusowi i zawierzyłam Mu ponownie całe miasto, moją rodzinę i całe moje życie.

Chryste, króluj!

Uroczystości zostały poprzedzone trzydniowymi rekolekcjami intronizacyjnymi, które prowadził redemptorysta o. Andrzej Zając. Podczas wydarzenia dwadzieścia delegacji z różnorodnych stanów, przedstawicieli władz, wspólnot i stowarzyszeń ponowili akt intronizacji, uznając Chrystusa za Króla i Pana swojego życia i całego miasta. Akt intronizacji złożyli przedstawiciele kapłanów, sióstr zakonnych, parlamentarzystów, władz powiatu, miasta i gminy, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, policjantów i strażaków, przedstawiciele sądownictwa, Związku Zawodowego Solidarność, rzemieślników z Cechu Rzemiosł Różnych, ogrodników i działkowców, służby zdrowia, przedstawiciele chorych i niepełnosprawnych działających w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej, pracowników oświaty, przedstawiciele młodzieży, rodzin, wspólnot działających przy biłgorajskich parafiach oraz wspólnoty Dzieła Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Każda delegacja otrzymała obraz Chrystusa Króla, a na pamiątkę tego wydarzenia na rynku miasta zostanie umieszczony okolicznościowy ryngraf z napisem ,,Króluj nam, Chryste” wraz z postacią Chrystusa Króla.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odmrażają wiarę

Niedziela częstochowska 26/2020, str. I

[ TEMATY ]

parafia

zawierzenie

Maciej Orman/Niedziela

„Uznajemy Cię, Jezu, właścicielem całego życia tej parafii” – wyznali wierni

„Uznajemy Cię, Jezu, właścicielem całego życia tej parafii” – wyznali wierni

„Ta parafia należy już tylko do Ciebie, całkowicie i na zawsze” – tymi słowami 21 czerwca parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Łobodnie oficjalnie ogłosiła Jezusa swoim Panem i Zbawicielem.

Z inicjatywy proboszcza ks. Wojciecha Gaury wspólnota uczyniła to jako pierwsza w archidiecezji – po parafii archikatedralnej w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję