Reklama

Aspekty

Bezinteresownie służą chorym

Ci, którzy noszą w sobie rys postawy Miłosiernego Samarytanina, zostali zauważeni i docenieni przez bp. Tadeusza Lityńskiego.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 42/2021, str. I

[ TEMATY ]

lubuski samarytanin

Karolina Krasowska

Laureaci z bp. Tadeuszem Lityńskim i prezydentem Głogowa

Laureaci z bp. Tadeuszem Lityńskim i prezydentem Głogowa

Uroczysta gala nagrody Lubuski Samarytanin odbyła się w Głogowie 5 października. To trzecia edycja nagrody, która w poprzednich latach gościła w Nowej Soli i Międzyrzeczu. Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w intencji pracowników służby zdrowia pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego w głogowskim kościele Bożego Ciała. Oficjalna gala z rozdaniem statuetek miała miejsce w Teatrze w Głogowie.

Reklama

Lubuski Samarytanin jest nagrodą biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego, skierowaną do osób i placówek, które w sposób przykładny i bezinteresowny służą osobom chorym. W tegorocznej edycji ksiądz biskup wręczył sześć statuetek w trzech kategoriach. W kategorii pracowników służby zdrowia statuetkę otrzymali Jolanta Sarzyńska, która od 20 lat pracuje jako pielęgniarka wyjazdowa w Pogotowiu Ratunkowym w Głogowie i jednocześnie od 5 lat jako pielęgniarka w hospicjum domowym, oraz Teresa i Jan Gierkowie (w imieniu laureatów nagrodę odebrała Anna Kwiatek, dyrektor Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw w Zielonej Górze). Doktor Teresa Gierko była inicjatorką ruchu hospicyjnego w Zielonej Górze, zmarła 29 lipca 2021 r. Jej mąż – dr Jan Gierko to nieodłączny towarzysz, wspierający każdą z podjętych przez żonę inicjatyw. Koniecznym więc stało się, jak podkreślali organizatorzy, by zostali uhonorowani razem. W kategorii placówek medycznych, stowarzyszeń i instytucji nagrodę otrzymały Hospicjum św. Brata Alberta w Żarach oraz Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W kategorii wolontariusze statuetkę otrzymały s. Rita Stasińska ze zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, która od 1 kwietnia 2010 r. posługuje w Ośrodku Integracji Społecznej, prowadzonym przy parafii św. Józefa na osiedlu Zacisze w Zielonej Górze, oraz Cecylia Kiełbratowska, która całe swoje dorosłe życie związała z pomocą i opieką osobom chorym i niepełnosprawnym.

Po tegorocznej trzeciej edycji gali nagrody Lubuski Samarytanin w Głogowie, w przyszłym roku odbędzie się w Gorzowie.

Fotogaleria i pełne sylwetki wyróżnionych dostępne są na stronie aspekty.niedziela.pl .

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy Lubuskich Samarytan

[ TEMATY ]

lubuski samarytanin

Karolina Krasowska

Laureaci Nagrody Lubuski Samarytanin z bp. Tadeuszem Lityńskim

Laureaci Nagrody Lubuski Samarytanin z bp. Tadeuszem Lityńskim

W Międzyrzeckim Ośrodku Kultury 8 lutego zostały wręczone statuetki Lubuski Samarytanin. Galę poprzedziła Msza św. w parafii św. Wojciecha. To druga edycja nagrody Biskupa Diecezjalnego przyznawanej osobom i instytucjom, które na co dzień są szczególnie blisko człowieka chorego i cierpiącego.

- Lubuski Samarytanin jest nagrodą Biskupa Diecezjalnego, który chce w ten sposób dostrzegać i pokazywać jako wzorce w przestrzeni diecezjalnej te osoby, które są godne naśladowania. Potrzebujemy w tej przestrzeni medycznej, szpitalnej i hospicyjnej takich konkretnych, dobrych postaw ludzi, którzy z troską będą otaczali każdego człowieka, każde życie. To są właśnie Lubuscy Samarytanie - powiedział ks. Tomasz Duszczak, przewodniczący Kapituły Nagrody Lubuski Samarytanin, duszpasterz chorych i służby zdrowia diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Mężczyzna podejrzany o pomalowanie farbą fasady kościoła wyjdzie z aresztu

2022-01-21 13:25

Michał Karsucki/Facebook.com

Zniszczono fasadę kościoła Świętego Krzyża w Warszawie

Zniszczono fasadę kościoła Świętego Krzyża w Warszawie

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił areszt wobec mężczyzny, który w noc wigilijną miał napisać czerwonym sprayem hasła na fasadzie kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. O rozstrzygnięciu poinformował PAP pełnomocnik mężczyzny mec. Bartosz Obrębski.

Do zatrzymania Jakuba B. doszło 31 grudnia ub.r. Chodziło o uszkodzenie fasady kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu - czerwonym sprejem napisano na niej hasła "Tu będzie techno", "PiS won" i "Świeckie państwo". Według policji straty poniesione w związku z popełnionym czynem przekraczają 100 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Jan Dziedzic z okazji Dnia Babci i Dziadka: wiek senioralny to również wielka szansa na dalszy rozwój

2022-01-21 16:20

[ TEMATY ]

seniorzy

Dzień Babci

Dzień Dziadka

pixabay.com

- Nie należy patrzeć na starość jak na obciążenie. Wiek senioralny to również wielka szansa na dalszy rozwój - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Jan Dziedzic, dziekan Wydziału Teologicznego i kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (UPJPII). W okresie Dnia Babci i Dziadka wskazuje też, że odpowiednia aktywizacja seniorów na uniwersytetach trzeciego wieku może służyć zarówno im, jak i młodszym pokoleniom. Dziś 21 stycznia obchodzony jest Dzień Babci, a jutro - Dzień Dziadka.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego aktywizacja seniorów jest tak istotna?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję