Reklama

Aspekty

Ku pełnej formacji

Nie wystarczy kogoś zewangelizować. Trzeba mu też towarzyszyć – w odkrywaniu Pana Boga, Kościoła, powołania. Takie zadanie stoi przed diakonią deuterokatechumenatu Ruchu Światło-Życie.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 42/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

formacja

Maciej Krawcewicz

Drogowskazy Nowego Człowieka to podstawa formacji deuterokatechumenalnej

Drogowskazy Nowego Człowieka to podstawa formacji deuterokatechumenalnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czym jest deuterokatechumenat? Nie jest to przygotowanie do sakramentów, lecz formacja ludzi już ochrzczonych. Ma ona prowadzić do odkrycia pełni życia płynącego z sakramentów i jest czasem dorastania do bycia dojrzałym chrześcijaninem. – Nasza posługa skierowana jest do osób po tzw. jedynce, czyli przeżytych wakacyjnych rekolekcjach Oazy Nowego Życia pierwszego stopnia – wyjaśnia moderator diakonii ks. Łukasz Sławiński. – Po nich powinien nastąpić czas formacji rocznej, polegający na zgłębianiu „10 kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej” (Drogowskazów Nowego Człowieka) podczas cotygodniowych spotkań w parafii. Niestety, wiele osób nie ma możliwości odbycia takiej formacji. Albo w ich parafii nie ma wspólnoty oazowej, albo jest tylko kilka osób i każda na innym etapie, albo ktoś dojeżdża do szkoły, mieszka daleko. Tymczasem ta roczna formacja jest ważna, bo przygotowuje do przeżycia kolejnych stopni, zwłaszcza dwójki, która jest bardzo trudna. Moje i nie tylko moje doświadczenie pokazuje, że mało kto przyjeżdża na dwójkę po formacji.

Diakonia deuterokatechumenatu wychodzi takim osobom naprzeciw. Od października tego roku rozpoczyna się cykl weekendowych rekolekcji. Będzie ich w sumie pięć i podczas każdego zjazdu można będzie przepracować dwa kolejne kroki. Będą się również odbywały przewidziane do kroków celebracje oraz Szkoła Biblii. – Drugi stopień jest mocno osadzony w kontekście biblijnym, więc ważne jest, żeby uczestnicy znali te treści, żeby Mojżesz, Izraelici, wyjście z niewoli egipskiej nie było dla nich abstrakcją – podkreśla ks. Łukasz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zawsze można dołączyć

Rekolekcje będą się rozpoczynać w piątkowy wieczór, a kończyć w sobotni. Z jednej strony trzeba będzie się nastawić na intensywną pracę, ale z drugiej nie trzeba będzie poświęcać całego weekendu. – Młodzież dzisiaj ma dużo różnych obowiązków, znacznie więcej niż ich rówieśnicy ileś lat temu, i wygospodarowanie pięciu wolnych weekendów jest sporym wyzwaniem. Poza tym nie chcemy odrywać dzieciaków w niedzielę od parafii, bo część z nich przecież posługuje na Mszach św. – mówi moderator. – Uczestnicy dostaną podręczniki do pracy rocznej, z których będą mogli korzystać po powrocie do domu, bo pamiętajmy, że program formacji jest rozłożony na cały rok i w parafii tak się to powinno przeżywać.

Reklama

Pierwszy zjazd odbył się w październiku. Warto jednak zapisać sobie terminy kolejnych (26-27 listopada, 11-12 lutego, 25-26 marca i 20-21 maja). Dlaczego? Bo do tego cyklu rekolekcji można dołączyć w każdym momencie. – One nie są obowiązkowe, bo przecież część osób realizuje ten program we wspólnocie parafialnej. Ktoś z powodu choroby, kwarantanny, pilnego wyjazdu może nie przyjechać na któryś zjazd, ale to nie znaczy, że już cały cykl się nie liczy. Uważam, że lepiej przeżyć chociaż kilka kroków, niż nie zrobić w ciągu roku w ogóle nic – mówi ks. Łukasz. – Doświadczenie pokazuje, że najwięcej osób jeździ na jedynki (często zupełnie przypadkowo), mniej już na dwójki, a jeszcze mniej na trójki. A celem naszej diakonii jest doprowadzenie do sytuacji, w której możliwie dużo osób będzie chciało dalej się formować i pojechać na wakacyjną oazę. Te pięć zjazdów w ciągu roku ma też im przypominać, jak wspaniale przeżywa się formację we wspólnocie i podtrzymywać zapał, który rozpaliły poprzednie rekolekcje.

Informacje o działaniach diakonii można znaleźć na Facebooku (wpisując: Diakonia Deuterokatechumenatu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej).

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praca organiczna

Najwyraźniej Duch Święty każe nam wciąż wracać do źródeł. Jednym z głównych postulatów zakończonego niedawno w Rzymie Synodu Biskupów na temat młodzieży, wiary i rozeznawania powołania było wołanie o obecność młodych w parafiach i o kapłanów, którzy będą chcieli im poświęcić swój czas i swoją przyjaźń. Niektórzy ojcowie synodalni zaznaczyli, że chodzi o powrót do pracy organicznej z młodymi, czyli o systematyczną formację młodych, w małych, parafialnych grupach. Myśląc o tym, przypomniałem sobie wydarzenie sprzed prawie dwudziestu lat.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski 8 grudnia godz. 12.00-13.00

Niewielu w Polsce słyszało o objawieniach Matki Bożej w Montichiari-Fontanelle, choć przyjęło się już w licznych parafiach nabożeństwo zwane Godziną Łaski. Przypada ono w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia od godziny 12 do 13. U jego początków są właśnie objawienia Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari

O niewielkim miasteczku w północnej Italii, u podnóża Alp, 20 km od Brescii, zrobiło się głośno tuż po II wojnie światowej. Wówczas to, w roku 1946, najpierw w Montichiari, a potem - w następnych latach - w położonej nieco na uboczu dzielnicy Fontanelle Matka Boża wielokrotnie ukazała się Pierinie Gilli, pielęgniarce z miejscowego szpitala. Dzięki tym objawieniom miasteczko zupełnie zmieniło swój charakter, m.in. w górującym nad okolicą starym zamku, zwanym obecnie Zamkiem Maryi, ulokowano ośrodek dla ludzi chorych i starych, natomiast przy źródle w Fontanelle - według życzenia Maryi - powstał ogromny ośrodek leczniczy z basenami z leczącą wodą z poświęconego przez Najświętszą Pannę źródła.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wróbel: w naprotechnologii człowiek jest podmiotem, w in vitro przedmiotem

2023-12-08 19:23

[ TEMATY ]

in vitro

naprotechnologia

bp Józef Wróbel

KAI/BP KEP

Bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL

Bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL

W technice in vitro dziecko nie jest traktowane jako równe w godności rodzicom. Jest ono traktowane przedmiotowo – podobnie do innych rzeczy, które człowiek stara się nabyć i posiadać. Naprotechnologia w całej pełni respektuje godność osobową rodziców oraz ich dziecka. Nikt nie jest traktowany przedmiotowo, ale zawsze podmiotowo – powiedział bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. 8 grudnia Kościół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, która jest okazją do podejmowania refleksji bioetycznych.

Prawo do życia i jego obrona to współcześnie poważne wyzwanie dla moralistów, etyków oraz lekarzy. Jak podkreślił bp Józef Wróbel, „cały zastęp lekarzy i naukowców występuje w zdecydowany sposób po stronie człowieka-pacjenta”. Zaznaczył, że wielu lekarzy naukowców, również noblistów, wkłada wiele wysiłku w odkrywanie przyczyn ludzkich chorób i dolegliwości, a także możliwości ich leczenia i profilaktyki. Jednocześnie występuje szereg negatywnych zjawisk takich jak aborcja, eutanazja, in vitro czy eksperymenty na ludzkich zarodkach i embrionach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję