Reklama

Aspekty

Ku pełnej formacji

Nie wystarczy kogoś zewangelizować. Trzeba mu też towarzyszyć – w odkrywaniu Pana Boga, Kościoła, powołania. Takie zadanie stoi przed diakonią deuterokatechumenatu Ruchu Światło-Życie.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 42/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

formacja

Maciej Krawcewicz

Drogowskazy Nowego Człowieka to podstawa formacji deuterokatechumenalnej

Drogowskazy Nowego Człowieka to podstawa formacji deuterokatechumenalnej

Czym jest deuterokatechumenat? Nie jest to przygotowanie do sakramentów, lecz formacja ludzi już ochrzczonych. Ma ona prowadzić do odkrycia pełni życia płynącego z sakramentów i jest czasem dorastania do bycia dojrzałym chrześcijaninem. – Nasza posługa skierowana jest do osób po tzw. jedynce, czyli przeżytych wakacyjnych rekolekcjach Oazy Nowego Życia pierwszego stopnia – wyjaśnia moderator diakonii ks. Łukasz Sławiński. – Po nich powinien nastąpić czas formacji rocznej, polegający na zgłębianiu „10 kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej” (Drogowskazów Nowego Człowieka) podczas cotygodniowych spotkań w parafii. Niestety, wiele osób nie ma możliwości odbycia takiej formacji. Albo w ich parafii nie ma wspólnoty oazowej, albo jest tylko kilka osób i każda na innym etapie, albo ktoś dojeżdża do szkoły, mieszka daleko. Tymczasem ta roczna formacja jest ważna, bo przygotowuje do przeżycia kolejnych stopni, zwłaszcza dwójki, która jest bardzo trudna. Moje i nie tylko moje doświadczenie pokazuje, że mało kto przyjeżdża na dwójkę po formacji.

Diakonia deuterokatechumenatu wychodzi takim osobom naprzeciw. Od października tego roku rozpoczyna się cykl weekendowych rekolekcji. Będzie ich w sumie pięć i podczas każdego zjazdu można będzie przepracować dwa kolejne kroki. Będą się również odbywały przewidziane do kroków celebracje oraz Szkoła Biblii. – Drugi stopień jest mocno osadzony w kontekście biblijnym, więc ważne jest, żeby uczestnicy znali te treści, żeby Mojżesz, Izraelici, wyjście z niewoli egipskiej nie było dla nich abstrakcją – podkreśla ks. Łukasz.

Zawsze można dołączyć

Reklama

Rekolekcje będą się rozpoczynać w piątkowy wieczór, a kończyć w sobotni. Z jednej strony trzeba będzie się nastawić na intensywną pracę, ale z drugiej nie trzeba będzie poświęcać całego weekendu. – Młodzież dzisiaj ma dużo różnych obowiązków, znacznie więcej niż ich rówieśnicy ileś lat temu, i wygospodarowanie pięciu wolnych weekendów jest sporym wyzwaniem. Poza tym nie chcemy odrywać dzieciaków w niedzielę od parafii, bo część z nich przecież posługuje na Mszach św. – mówi moderator. – Uczestnicy dostaną podręczniki do pracy rocznej, z których będą mogli korzystać po powrocie do domu, bo pamiętajmy, że program formacji jest rozłożony na cały rok i w parafii tak się to powinno przeżywać.

Pierwszy zjazd odbył się w październiku. Warto jednak zapisać sobie terminy kolejnych (26-27 listopada, 11-12 lutego, 25-26 marca i 20-21 maja). Dlaczego? Bo do tego cyklu rekolekcji można dołączyć w każdym momencie. – One nie są obowiązkowe, bo przecież część osób realizuje ten program we wspólnocie parafialnej. Ktoś z powodu choroby, kwarantanny, pilnego wyjazdu może nie przyjechać na któryś zjazd, ale to nie znaczy, że już cały cykl się nie liczy. Uważam, że lepiej przeżyć chociaż kilka kroków, niż nie zrobić w ciągu roku w ogóle nic – mówi ks. Łukasz. – Doświadczenie pokazuje, że najwięcej osób jeździ na jedynki (często zupełnie przypadkowo), mniej już na dwójki, a jeszcze mniej na trójki. A celem naszej diakonii jest doprowadzenie do sytuacji, w której możliwie dużo osób będzie chciało dalej się formować i pojechać na wakacyjną oazę. Te pięć zjazdów w ciągu roku ma też im przypominać, jak wspaniale przeżywa się formację we wspólnocie i podtrzymywać zapał, który rozpaliły poprzednie rekolekcje.

Informacje o działaniach diakonii można znaleźć na Facebooku (wpisując: Diakonia Deuterokatechumenatu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej).

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacyjna formacja liturgiczna

Trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników. W kadrze są dwie animatorki, trzech animatorów, kleryk i moderator – ks. Bartosz Warwarko. Rekolekcje prowadzone są w Paradyżu.

Jak to na oazie lektorskiej – jest nauka czytania, jest szkoła liturgii, są też inne punkty formacyjne, a wszystko po to, żeby uczestnicy jak najlepiej przygotowali się do posługi w parafiach. Nie brakuje też wycieczek, bo to w końcu wakacje. - Byliśmy w Zielonej Górze w kinie i w muzeum, w Międzyrzeczu również zwiedziliśmy muzeum, pojechaliśmy do Rokitna, przejechaliśmy meleksami przez Kalwarię Rokitniańską, zwiedzaliśmy zamek w Łagowie, w Pniewie odwiedziliśmy bunkry, byliśmy też w Świebodzinie – wymienia ks. Warwarko.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: najbardziej zbawienne jest odkrycie Chrystusa jako naszego jedynego Zbawiciela

2022-01-20 20:37

[ TEMATY ]

ekumenizm

abp Wacław Depo

Msza św. o Jedność Chrześcijan

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Przepowiadamy prawdę o Jezusie nie po to, żeby zranić bliźniego, ale by być i razem iść słuszną drogą, którą nam Chrystus w Duchu Świętym wyznacza – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 20 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

Eucharystia, na której byli obecni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, celebrowana była w ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

23 stycznia: Niedziela Słowa Bożego

2022-01-21 17:52

[ TEMATY ]

papież

Niedziela

Słowo Boże

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Najbliższa niedziela, 23 stycznia, obchodzona będzie w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. Inicjatywa ustanowiona przez Franciszka w 2019 roku służy temu aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.

“Ustanawiając Niedzielę Słowa Bożego, papież akcentuje rolę Kościoła jako wspólnoty, w której Słowo Boże winno być odczytywane, rozważane, kontemplowane i którym Kościół się modli“ – zauważa ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję