Reklama

Kościół

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 43/2021, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Zakonne spotkania

143. Zebranie Plenarne odbywały wyższe przełożone żeńskich zgromadzeń zakonnych; na 38. pielgrzymce spotkali się bracia zakonni; młodzi, czyli do 5. roku kapłaństwa, ojcowie paulini przeżywali spotkanie formacyjne, a europejski zjazd odbyli przedstawiciele Braci Mniejszych Kapucynów. Spotkania te wpisały się w przygotowania do otwarcia synodu w Kościołach lokalnych i były okazją do rozważań, w jaki sposób włączyć się w synodalną drogę.

– W hierarchii różnych form apostolstwa życie Ewangelią jest na pierwszym miejscu – przypomniał siostrom abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Natomiast o tym, jak na nowo głosić, że Bóg ma Dobrą Nowinę także dla współczesnego człowieka, jak mierzyć się z brakiem powołań, sekularyzacją czy laicyzacją, rozmawiali kapucyni. Z udziałem dziewięćdziesięciu zakonników z Europy, a także z Turcji i Libanu odbyło się 5-dniowe spotkanie przełożonych zakonu. – Konkluzja jest taka, że to nie działanie, nie struktury czy formy są odpowiedzią na kryzysy, ale jest nią osobista relacja z człowiekiem i Bogiem. My tę relację przeżywamy we wspólnocie, dlatego poszukujemy rozwiązań jako wspólnota – powiedział br. Paweł Teperski z Biura Komunikacji Kurii Generalnej Kapucynów w Rzymie.

Piękno życia we wspólnocie, w kapłańskiej bliskości, na nowo odkrywali młodzi ojcowie paulini. – Ojciec Święty ostatnio dużo mówi o trzech bliskościach, które kapłan ma przeżywać w swoim życiu: o bliskości z Bogiem – czyli modlitwa i osobista więź z Chrystusem, o bliskości z ludem Bożym, ale też o bliskości między kapłanami – i to jest właśnie doświadczenie tej bliskości między współbraćmi, którzy poszli za Panem – podkreślił o. Janusz Brzóska.

Dwudniowa pielgrzymka kilkuset braci zakonnych była braterskim umocnieniem, ale i przypomnieniem, że w ramach życia konsekrowanego istnieje też taka forma służby Bogu i ludziom. Spotkanie było też modlitwą o nowe powołania do tej bardzo potrzebnej w Kościele misji.

Reklama

Służycie ludziom, nie ideom

Przedstawiciele ratowników medycznych i pracowników administracyjnych pogotowia połączyli się 15 października we wspólnej modlitwie na pierwszej ogólnopolskiej pielgrzymce. W imieniu Kościoła za ich trud i służbę podziękował bp Marek Szkudło z Katowic: – Służba nigdy nie jest ideologiczna, bo nie służy się ideom, ale osobom. Wy jesteście najbliżej człowieka, którego ratujecie. Patrzycie w jego twarz, dotykacie jego ciała. To szlachetne, ale i bardzo trudne. Przyjmijcie podziękowania ze strony Kościoła.

– Niemal każde środowisko przybywa tutaj, by dziękować Matce Bożej i prosić o potrzebne łaski. Uznaliśmy, że i my, ratownicy, chcemy prosić o lepsze jutro – powiedział Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, inicjator pielgrzymki. Wobec różnych trudności, z którymi zmagają się ratownicy medyczni, także tych finansowych, pielgrzymka była szansą na przypomnienie o misyjności tego zawodu.

Modlitwa za Polonię

„Być katolikiem w sercu” – te słowa prymasa Augusta Hlonda towarzyszyły Nocy Czuwania organizowanej przez księży chrystusowców w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy.

Jasnogórski flesz

• 27 października – promocja najnowszej książki z nauczaniem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, które ukazuje się po raz pierwszy bez ingerencji cenzury – Głos z Jasnej Góry (godz. 19.30, Sala Papieska); pielgrzymka maturzystów diecezji warszawsko-praskiej;

• 29 października – kadeci Dziennego Studium Aspirantów PSP;

• 30 października – VIII Forum Charyzmatyczne Archidiecezji Częstochowskiej; referenci powołaniowi.

2021-10-19 13:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Kobiety u Najpiękniejszej z Niewiast

CZYTAJ DALEJ

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

2022-09-22 21:05

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Pod koniec XIX wieku w murach małego włoskiego miasteczka przyszło na świat dziecko, które dzięki szczególnym darom łaski znane jest na całym świecie. To właśnie jemu Pietrelcina zawdzięcza swoją sławę.

W Pietrelcinie

CZYTAJ DALEJ

Nieszpory za miasto

2022-09-25 07:32

[ TEMATY ]

nieszpory

Zielona Góra

Pustynia w Mieście

Nieszpory za miasto

Litania Nocy

Katarzyna Krawcewicz

Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście

Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście

W kościele pw. św. Józefa w Zielonej Górze 24 września zostały odprawione uroczyste nieszpory. Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście.

Nieszpory za miasto to szczególna modlitwa. W jej trakcie oprócz tekstów przewidzianych w Liturgii Godzin wyśpiewywane są też utwory Pustyni w Mieście oraz Litania Nocy. – Chcemy w niej modlić się za tych, którzy doświadczają różnych form nocy. Nocy fizycznej, ślepoty, ciemności, ale też nocy duchowej, upadku, grzechu, słabości, opuszczenia. Chcemy o nich pamiętać – mówi ks. Mariusz Jagielski. – To dobra okazja, by pomyśleć, kogo Pan Bóg w ten sposób postawił na naszej drodze. Może komuś chcemy pomóc, a nie potrafimy, nie wiemy jak. Wstawiajmy się dzisiaj za tych ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję