Reklama

Czy wiecie, że...

Niedziela Ogólnopolska 43/2021, str. 31

Ks. Daniel Marcinkiewicz

...najliczniej odwiedzanym sanktuarium maryjnym w Europie jest francuskie Lourdes? Do tego słynącego z wielu uzdrowień miejsca każdego roku pielgrzymuje ok. 6 mln wiernych. Lourdes jest zarazem jednym z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego, a pod względem liczby pielgrzymów ustępuje jedynie sanktuariom w Ameryce Południowej: Guadalupe, które rokrocznie odwiedza blisko 20 mln wiernych, i Aparecidzie – 11 mln.

Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes położone jest u stóp Pirenejów nad rzeką Gave de Pau. Tworzy gigantyczny kompleks, który składa się z dwudziestu dwóch miejsc kultu rozłożonych na powierzchni 51 ha. Pielgrzymi mogą zwiedzić m.in.: bazylikę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, grotę Massabielle, bazylikę św. Piusa X, kaplicę św. Józefa oraz bazylikę Różańcową. Początki sanktuarium sięgają 1858 r., gdy Matka Boża objawiła się w skalnej grocie Massabielle 14-letniej wiejskiej dziewczynie Bernadetcie Soubirous.

Grota Massabielle jest bardzo skromna. Jej surowość kontrastuje z wytworną i okazałą architekturą pozostałych miejsc znajdujących się w sanktuarium. W jednej ze skalnych wnęk od 4 kwietnia 1864 r. znajduje się figura Matki Bożej z Lourdes, wykonana przez mającego polskie korzenie rzeźbiarza Josepha-Huguesa Fabischa. W grocie bije cudowne źródło, które podczas objawień wskazała Maryja. Każdego roku tysiące chorych przybywają do Lourdes, aby napić się z tego źródła i obmyć w wodzie z niego schorowane części ciała, pokładając ufność w mocy Boga. Od 1858 r. odnotowano ponad 7 tys. niewytłumaczalnych medycznie uzdrowień, część z nich Kościół uznał za cudowne.

2021-10-19 13:47

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katowice/ Kierowca autobusu miejskiego uratował 1,5-roczne dziecko

2022-09-23 17:46

[ TEMATY ]

dziecko

resuscytacja

kierowca

Adobe.Stock

Kierowca autobusu miejskiego z Katowic wykorzystał umiejętność prowadzenia resuscytacji krążeniowej, aby uratować podróżujące jego pojazdem z mamą 1,5-roczne dziecko. Współpracując z inną pasażerką wykonał masaż serca, a potem pilnował przytomności dziecka do przyjazdu ratowników.

Jak wynika z piątkowej informacji katowickiego samorządu, kierowca z 14-letnim stażem, pracujący w należącym do miasta Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Katowicach, w poniedziałek wykonywał kursy na zastępującej tramwaje linii T-20. Jadąc z Placu Wolności, po zatrzymaniu się na światłach na ul. Gliwickiej, usłyszał z wnętrza autobusu krzyk kobiety.

CZYTAJ DALEJ

Kto jest bogaty przed Bogiem?

2022-09-21 08:03

Niedziela Ogólnopolska 39/2022, str. 16

[ TEMATY ]

Ewangelia

Marcin Magdziak/fotolia.com

Dzisiejsza Ewangelia stawia przed nami dwie postacie: Łazarza i bogacza. Ich losy splotły się ze sobą. Żyli bardzo blisko siebie, ale zarazem jakby w dwóch odmiennych światach. Widywali się codziennie, a mimo to byli od siebie daleko. Znamienne jest to, że Jezus zna imię Łazarza, ale nie podaje imienia bogacza. Z ewangelicznego opisu dowiadujemy się, że bogacz to człowiek, który żyje bardzo dostatnio. Używa bogactwa, przyjemności i zabawy. Żadne troski nie mącą mu dobrego samopoczucia. Jego życie to wręcz ideał, do którego dążyli nie tylko jemu współcześni, ale który wciąż chce osiągnąć tak wielu. Łazarz natomiast nie ma nic. Jego ciało jest pokryte wrzodami, psy liżą jego rany. Przechodzący okazują mu pogardę i obojętność. Żyje z jałmużny u progu pałacu bogacza.

CZYTAJ DALEJ

Nieszpory za miasto

2022-09-25 07:32

[ TEMATY ]

nieszpory

Zielona Góra

Pustynia w Mieście

Nieszpory za miasto

Litania Nocy

Katarzyna Krawcewicz

Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście

Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście

W kościele pw. św. Józefa w Zielonej Górze 24 września zostały odprawione uroczyste nieszpory. Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście.

Nieszpory za miasto to szczególna modlitwa. W jej trakcie oprócz tekstów przewidzianych w Liturgii Godzin wyśpiewywane są też utwory Pustyni w Mieście oraz Litania Nocy. – Chcemy w niej modlić się za tych, którzy doświadczają różnych form nocy. Nocy fizycznej, ślepoty, ciemności, ale też nocy duchowej, upadku, grzechu, słabości, opuszczenia. Chcemy o nich pamiętać – mówi ks. Mariusz Jagielski. – To dobra okazja, by pomyśleć, kogo Pan Bóg w ten sposób postawił na naszej drodze. Może komuś chcemy pomóc, a nie potrafimy, nie wiemy jak. Wstawiajmy się dzisiaj za tych ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję