Reklama

Prawnik wyjaśnia

Jak dobrze wynająć mieszkanie?

Niedziela Ogólnopolska 43/2021, str. 57

Adobe.Stock

Chcę wynająć mieszkanie po babci. Jak sporządzić umowę wynajmu, by nie mieć kłopotów?

Odpowiedź eksperta
Wynajem mieszkania powinien być odpowiednio udokumentowany. Zgodnie z polskim prawem obowiązują dwa rodzaje najmu lokali mieszkalnych, uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy o ochronie praw lokatorów: najem zwykły i najem okazjonalny.

Umowę zwykłą zawiera się na czas oznaczony lub nieoznaczony. Jeśli jesteśmy właścicielami mieszkania i planujemy je wynająć na dłużej niż rok, umowa powinna być spisana na piśmie, w przeciwnym razie automatycznie uznaje się, że została ona zawarta na czas nieoznaczony. W takiej sytuacji na właścicielu ciążą poważne ograniczenia, m.in. możliwość podwyżki czynszu i wypowiedzenia umowy.

Umowa najmu okazjonalnego natomiast dotyczy tylko mieszkań prywatnych i zawiera się ją na czas oznaczony, ale nie dłuższy niż 10 lat. Dokument musi być zawarty w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. Jednym z warunków umowy jest zgłoszenie jej do urzędu skarbowego – tym samym konieczne jest odprowadzanie należnego podatku. Umowa najmu okazjonalnego daje większą elastyczność w kształtowaniu zapisów dotyczących praw i obowiązków obu stron.

Umowę najmu mieszkania należy sporządzić w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. W każdym egzemplarzu powinny się znajdować odpowiednie zapisy, takie jak:

• miejsce i data zawarcia umowy;

• dane obu stron (dane osobowe, NIP, PESEL, seria oraz numer dowodu tożsamości);

• całkowity opis lokalu mieszkalnego: jego stan, powierzchnia oraz wyposażenie, które się w nim znajduje (meble, łóżka, kuchenka itp.);

• kwota czynszu oraz dodatkowe obciążenia finansowe;

• informacje o tym, kto pokrywa koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej, wywozem śmieci itp.;

• czas, na jaki dana umowa została zawarta;

• warunki wypowiedzenia umowy;

Reklama

• wszelkie prawa i obowiązki stron umowy (szczegółowe informacje o podnajmowaniu lokalu osobom trzecim, prawo do wprowadzenia zmian w przebudowie lokalu itp.);

• podpisy obu stron.

2021-10-19 13:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara Boża?

Niedziela Ogólnopolska 48/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Wiem, że Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara Boża?

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona

2022-09-24 21:21

[ TEMATY ]

gospodarka

premier

PAP/Wojtek Jargiło

Od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona. Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Facebooku zapewnił, że ceny energii zostaną zamrożone w przyszłym roku "wbrew planom spółek energetycznych". "Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji. W obliczu światowego kryzysu energetycznego wdrożyliśmy kolejną Tarczę Solidarnościową. To konkretne rozwiązania i namacalna pomoc. Właśnie na niej opieramy naszą wiarygodność" - napisał premier.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję