Reklama

Prawnik wyjaśnia

Jak dobrze wynająć mieszkanie?

Niedziela Ogólnopolska 43/2021, str. 57

Adobe.Stock

Chcę wynająć mieszkanie po babci. Jak sporządzić umowę wynajmu, by nie mieć kłopotów?

Odpowiedź eksperta
Wynajem mieszkania powinien być odpowiednio udokumentowany. Zgodnie z polskim prawem obowiązują dwa rodzaje najmu lokali mieszkalnych, uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy o ochronie praw lokatorów: najem zwykły i najem okazjonalny.

Reklama

Umowę zwykłą zawiera się na czas oznaczony lub nieoznaczony. Jeśli jesteśmy właścicielami mieszkania i planujemy je wynająć na dłużej niż rok, umowa powinna być spisana na piśmie, w przeciwnym razie automatycznie uznaje się, że została ona zawarta na czas nieoznaczony. W takiej sytuacji na właścicielu ciążą poważne ograniczenia, m.in. możliwość podwyżki czynszu i wypowiedzenia umowy.

Umowa najmu okazjonalnego natomiast dotyczy tylko mieszkań prywatnych i zawiera się ją na czas oznaczony, ale nie dłuższy niż 10 lat. Dokument musi być zawarty w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. Jednym z warunków umowy jest zgłoszenie jej do urzędu skarbowego – tym samym konieczne jest odprowadzanie należnego podatku. Umowa najmu okazjonalnego daje większą elastyczność w kształtowaniu zapisów dotyczących praw i obowiązków obu stron.

Umowę najmu mieszkania należy sporządzić w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. W każdym egzemplarzu powinny się znajdować odpowiednie zapisy, takie jak:

Reklama

• miejsce i data zawarcia umowy;

• dane obu stron (dane osobowe, NIP, PESEL, seria oraz numer dowodu tożsamości);

• całkowity opis lokalu mieszkalnego: jego stan, powierzchnia oraz wyposażenie, które się w nim znajduje (meble, łóżka, kuchenka itp.);

• kwota czynszu oraz dodatkowe obciążenia finansowe;

• informacje o tym, kto pokrywa koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej, wywozem śmieci itp.;

• czas, na jaki dana umowa została zawarta;

• warunki wypowiedzenia umowy;

• wszelkie prawa i obowiązki stron umowy (szczegółowe informacje o podnajmowaniu lokalu osobom trzecim, prawo do wprowadzenia zmian w przebudowie lokalu itp.);

• podpisy obu stron.

2021-10-19 13:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skradziono relikwię Jana Pawła II z bazyliki w Burgundii

2022-01-20 17:50

Ryszard Wyszyński

Podczas Mszy św. zostały poświęcone relikwie i obraz św. Jana Pawła II

Podczas Mszy św. zostały poświęcone
relikwie i obraz św. Jana Pawła II

Z bazyliki Najświętszego Serca Jezusa w Paray-le-Monial w Burgundii w zachodniej Francji zniknęła relikwia Jana Pawła II; kawałek tkaniny poplamiony krwią papieża w czasie zamachu na jego życie w 1981 r. Lokalna prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie.

Do kradzieży relikwii mogło dojść między 8 a 9 stycznia – poinformował agencję AFP mer miasta Jean-Marc Nesme w czwartek. Kradzież została zgłoszona przez kościelnego, który zamykał wieczorem katedrę – podaje agencja.

CZYTAJ DALEJ

Francja: prezydent Macron chce wpisania aborcji do Karty Praw Podstawowych UE

2022-01-20 13:56

[ TEMATY ]

aborcja

Francja

PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Prezydent Francji Emmanuel Macron chce wpisania aborcji do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Mówił o tym w przemówieniu, jakie wygłosił 19 stycznia na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Zdaniem szefa francuskiego państwa, przyjęta w 2000 roku Karta powinna zostać zaktualizowana. – Mam nadzieję, że dwadzieścia lat po ogłoszeniu Karty Praw Podstawowych, która w szczególności przewidywała zniesienie kary śmierci w całej Unii, możemy uaktualnić tę Kartę, aby być bardziej jednoznaczni w kwestii ochrony środowiska i w uznaniu prawa do aborcji – powiedział Macron.

CZYTAJ DALEJ

Chwilowa zamiana sutann i garniturów na dresy

2022-01-21 17:19

[ TEMATY ]

tenis stołowy

WSD w Częstochowie

mistrzostwa seminariów

Maciej Orman/Niedziela

W Częstochowie trwają XXIII Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym.

Klerycy z 10 seminariów zakonnych i diecezjalnych walczą o tytuły drużynowe i indywidualne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję