Reklama

Niedziela Podlaska

Z wizytą do grobów apostolskich

Czcigodni Kapłani, Drogie Osoby Konsekrowane, Umiłowani Diecezjanie!

Niedziela podlaska 43/2021, str. I

[ TEMATY ]

ad limina Apostolorum

Episkopat News

W pierwszej grupie biskupów był obecny bp Piotr Sawczuk

W pierwszej grupie biskupów był obecny bp Piotr Sawczuk

Chciałbym podzielić się krótką refleksją po wizycie Ad limina Apostolorum, która miała miejsce w dniach 4-8 października. Pierwszą grupę biskupów z Polski stanowiły cztery wschodnie metropolie kościelne, a wśród nich metropolia białostocka, do której należy diecezja drohiczyńska. Można wskazać trzy elementy wizyty. Pierwszy z nich natury duchowej, religijnej, to modlitwa przy grobach Apostołów Piotra i Pawła. W programie każdej z grup odwiedzających Wieczne Miasto jest Msza św. w czterech Bazylikach Większych Rzymu. Rozpoczęliśmy od Eucharystii w Bazylice św. Piotra i to w podziemiach przy grobie Księcia Apostołów. Było to przeżycie niezwykłe. Nie wszyscy mogą tam wejść i nie wszyscy mogą tam sprawować Mszę św. Nam było to dane. Mówi się często, że biskupi udają się „do progów Apostolskich”, mając na myśli odwiedzenie Ojca Świętego i urzędów Kurii Rzymskiej, ale to wyrażenie ma też drugie znaczenie, bardziej duchowe. Chodzi o groby apostołów, bo ostatecznym progiem ludzkiego życia jest śmierć. Rzym, to miejsce, gdzie się znajdują groby najważniejszych Apostołów: Piotra i Pawła. Zaczęliśmy od Bazyliki św. Piotra a zakończyliśmy w Bazylice św. Pawła za Murami.

Drugi element to spotkanie z Ojcem Świętym. Miało ono miejsce w pałacu apostolskim. Papież Franciszek poświęcił nam naprawdę dużo czasu. Każdy powiedział, skąd jest i jaką diecezję reprezentuje. Następnie była dość swobodna rozmowa na różne tematy ważne dla nas i oczywiście dla papieża. Przebiegała ona w bardzo serdecznej, braterskiej atmosferze. Jesteśmy wszyscy naprawdę podbudowani na duchu tym, w jaki sposób podszedł do nas Ojciec Święty. Okazał wielkie zrozumienie dla spraw przeżywanych obecnie w Polsce przez ludzi wierzących, przez katolików oraz pasterzy.

Trzeci element stanowiły odwiedziny poszczególnych dykasterii Kurii Rzymskiej. Były to spotkania natury bardziej administracyjnej. Na początku zaprezentowana była syntetyczna relacja dotycząca spraw z tej dziedziny, jaką zajmuje się dana dykasteria. Nie zabrakło również czasu na rozmowę, uwagi i rady.

Bardzo ważna podczas wizyty jest szczerość i przedstawienie spraw, które leżą nam na sercu, które przeżywamy na co dzień w swoich diecezjach. Niedawno został zainaugurowany Synod Biskupów na temat synodalności a więc na temat wzajemnych relacji, jakie winny istnieć wśród członków Ludu Bożego, w łonie Kościoła, między pasterzami i wiernymi. Ideą główną synodu jest otwarte mówienie o osobistym przeżywaniu wiary, odnajdywaniu się w Kościele oraz słuchanie siebie nawzajem. Jest to ogromnie ważne. Mamy z tym spory problem, ponieważ wyrażamy swoje przekonania, argumenty, racje, nie zawsze natomiast jesteśmy gotowi słuchać innych. Myślę, że te wizyty w Kongregacjach i rozmowa z Ojcem Świętym są próbką tego, że można słuchać siebie nawzajem, wymieniać myśli oraz otwierać się na działanie Ducha Świętego, na Jego światło, bo to On ostatecznie ma mieć głos decydujący.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kaszak: papież Franciszek chce abyśmy my, biskupi mówili o swoich problemach

[ TEMATY ]

ad limina

ad limina Apostolorum

Ks. Tomasz Podlewski

Abp Wojciech Polak i bp Grzegorz Kaszak

Abp Wojciech Polak i bp Grzegorz Kaszak

W związku z wizytą ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów, w siedzibie Radia Watykańskiego odbył się briefing prasowy, w którym uczestniczyli prymas Polski abp Wojciech Polak oraz bp sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Abp Wojciech Polak przedstawił jakie są najważniejsze kwestie, z którymi biskupi przybywają do Rzymu:

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #113

2022-09-25 07:37

[ TEMATY ]

Młode Homilie

ks. Tomasz Dulski

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #113

Któż nie zna historii o bogaczu i Łazarzu? Mimo upływu czasu wciąż pozostaje bardzo aktualna. Posłuchajcie komentarza ks. Tomasza Dulskiego CM na XXVI niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj, a tekst Ewangelii tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję