Reklama

Niedziela Podlaska

Z wizytą do grobów apostolskich

Czcigodni Kapłani, Drogie Osoby Konsekrowane, Umiłowani Diecezjanie!

Niedziela podlaska 43/2021, str. I

[ TEMATY ]

ad limina Apostolorum

Episkopat News

W pierwszej grupie biskupów był obecny bp Piotr Sawczuk

W pierwszej grupie biskupów był obecny bp Piotr Sawczuk

Chciałbym podzielić się krótką refleksją po wizycie Ad limina Apostolorum, która miała miejsce w dniach 4-8 października. Pierwszą grupę biskupów z Polski stanowiły cztery wschodnie metropolie kościelne, a wśród nich metropolia białostocka, do której należy diecezja drohiczyńska. Można wskazać trzy elementy wizyty. Pierwszy z nich natury duchowej, religijnej, to modlitwa przy grobach Apostołów Piotra i Pawła. W programie każdej z grup odwiedzających Wieczne Miasto jest Msza św. w czterech Bazylikach Większych Rzymu. Rozpoczęliśmy od Eucharystii w Bazylice św. Piotra i to w podziemiach przy grobie Księcia Apostołów. Było to przeżycie niezwykłe. Nie wszyscy mogą tam wejść i nie wszyscy mogą tam sprawować Mszę św. Nam było to dane. Mówi się często, że biskupi udają się „do progów Apostolskich”, mając na myśli odwiedzenie Ojca Świętego i urzędów Kurii Rzymskiej, ale to wyrażenie ma też drugie znaczenie, bardziej duchowe. Chodzi o groby apostołów, bo ostatecznym progiem ludzkiego życia jest śmierć. Rzym, to miejsce, gdzie się znajdują groby najważniejszych Apostołów: Piotra i Pawła. Zaczęliśmy od Bazyliki św. Piotra a zakończyliśmy w Bazylice św. Pawła za Murami.

Reklama

Drugi element to spotkanie z Ojcem Świętym. Miało ono miejsce w pałacu apostolskim. Papież Franciszek poświęcił nam naprawdę dużo czasu. Każdy powiedział, skąd jest i jaką diecezję reprezentuje. Następnie była dość swobodna rozmowa na różne tematy ważne dla nas i oczywiście dla papieża. Przebiegała ona w bardzo serdecznej, braterskiej atmosferze. Jesteśmy wszyscy naprawdę podbudowani na duchu tym, w jaki sposób podszedł do nas Ojciec Święty. Okazał wielkie zrozumienie dla spraw przeżywanych obecnie w Polsce przez ludzi wierzących, przez katolików oraz pasterzy.

Trzeci element stanowiły odwiedziny poszczególnych dykasterii Kurii Rzymskiej. Były to spotkania natury bardziej administracyjnej. Na początku zaprezentowana była syntetyczna relacja dotycząca spraw z tej dziedziny, jaką zajmuje się dana dykasteria. Nie zabrakło również czasu na rozmowę, uwagi i rady.

Bardzo ważna podczas wizyty jest szczerość i przedstawienie spraw, które leżą nam na sercu, które przeżywamy na co dzień w swoich diecezjach. Niedawno został zainaugurowany Synod Biskupów na temat synodalności a więc na temat wzajemnych relacji, jakie winny istnieć wśród członków Ludu Bożego, w łonie Kościoła, między pasterzami i wiernymi. Ideą główną synodu jest otwarte mówienie o osobistym przeżywaniu wiary, odnajdywaniu się w Kościele oraz słuchanie siebie nawzajem. Jest to ogromnie ważne. Mamy z tym spory problem, ponieważ wyrażamy swoje przekonania, argumenty, racje, nie zawsze natomiast jesteśmy gotowi słuchać innych. Myślę, że te wizyty w Kongregacjach i rozmowa z Ojcem Świętym są próbką tego, że można słuchać siebie nawzajem, wymieniać myśli oraz otwierać się na działanie Ducha Świętego, na Jego światło, bo to On ostatecznie ma mieć głos decydujący.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To było spotkanie z ojcem

Niedziela rzeszowska 43/2021, str. IV

[ TEMATY ]

ad limina Apostolorum

BP KEP

Polscy biskupi po rozmowie z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas wizyty ad limina apostolorum. Ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba trzeci od prawej

Polscy biskupi po rozmowie z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas wizyty ad limina apostolorum. Ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba trzeci od prawej

Rozmowa z bp. Janem Wątrobą chwilę po zakończeniu spotkania polskich biskupów z Ojcem Świętym Franciszkiem w ramach wizyty ad limina apostolorum.

Ks. Jakub Nagi: Księże Biskupie, jak wyglądało spotkanie z Ojcem Świętym?

Bp Jan Wątroba: To było spotkanie z ojcem – tak bym to najprościej powiedział. Wbrew temu, co próbowano zapowiadać, czy uprzedzać. Ojciec Święty był bardzo otwarty, radosny, nie było po nim widać zmęczenia, mimo że były to już godziny południowe, a bez przerwy od rana przychodzili różni goście. Ojciec Święty zaprosił nas do rozmowy, po prostu, nie było żadnego przemówienia, to już jest w stylu Ojca Świętego. Poprosił, abyśmy w pełnej wolności, spontanicznie stawiali pytania, czy dzielili się swoimi obserwacjami i doświadczeniami. Owszem, według ustalonego porządku, sam wskazał moderatora, który udzielał głosu zgłaszającym się biskupom, ale dał swobodę wypowiedzi, pytań – a było ich wiele – dlatego nasze spotkanie trwało prawie 2 godziny.

CZYTAJ DALEJ

Bp Lechowicz: przychodzę do ordynariatu polowego jako duszpasterz, nie żołnierz

2022-01-21 07:51

[ TEMATY ]

ordynariat polowy

bp Wiesław Lechowicz

episkopat.news

Bp Wiesław Lechowicz

Bp Wiesław Lechowicz

Do ordynariatu polowego Wojska Polskiego przychodzę w pierwszym rzędzie jako biskup-duszpasterz, a nie jako żołnierz - powiedział PAP nowo mianowany przez papieża Franciszka biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. Zapewnił, że będzie służył bez względu na okoliczności.

Papież Franciszek mianował 15 stycznia br. nowym ordynariuszem polowym Wojska Polskiego dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej i wieloletniego Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp. Wiesława Lechowicza. Od października 2011 r. duchowny pełni funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz przewodniczącego Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą. Posługę Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej będzie świadczył do najbliższego Zebrania Plenarnego KEP, które zaplanowane jest na marzec.

CZYTAJ DALEJ

Premier o Polskim Ładzie: bierzemy odpowiedzialność za pomyłki i będziemy je korygować

2022-01-21 16:35

[ TEMATY ]

podatki

premier

Polski Ład

PAP

Bierzemy odpowiedzialność za pomyłki w związku z Polskim Ładem i będziemy je korygować - powiedział premier Mateusz Morawiecki w cotygodniowym podcaście. Zapowiedział, że po przekroczenie limitu ulgi dla klasy średniej, będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę".

Na piątkowej konferencji prasowej premier poinformował o zmianach, jakie zostaną wprowadzone do podatkowego Polskiego Ładu, m.in. rozszerzeniu ulgi dla klasy średniej na wszystkich emerytów i rencistów, na zleceniobiorców i rozszerzeniu ulgi dla samotnych rodziców. Zadeklarował, że jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 tys. 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję