Reklama

Niedziela Lubelska

Pod znakiem Różańca

Uroczystości odpustowe w parafii Matki Bożej Różańcowej w Puławach połączono ze stuleciem konsekracji kościoła oraz wizytacją kanoniczną.

Niedziela lubelska 43/2021, str. VII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Agnieszka Marek

Dziękczynnej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik

Dziękczynnej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik

Kościół Matki Bożej Różańcowej powstał w 1921 r. dla potrzeb garnizonu Puławy z przebudowanej cerkwi prawosławnej Świętej Trójcy. Świątynia pw. Zmartwychwstania Pańskiego została konsekrowana 25 października 1921 r. W kościele umieszczono wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej ze zniszczonego w bitwie pod Kaniowem sztandaru 2. Pułku Inżynieryjnego II Korpusu Polskiego na Wschodzie, ocalony przez mjr. Artura Górskiego. Swój obecny kształt świątynia zawdzięcza przebudowie w latach 1938-39. Był to nieustannie kościół garnizonowy, dopiero 18 lutego 1998 r. abp Bolesław Pylak erygował parafię pw. Matki Bożej Różańcowej.

W niedzielę, 10 października, uroczystościom odpustowym przewodniczył abp Stanisław Budzik. Metropolita przybył do Puław, aby modlić się z wiernymi, spotkać z grupami duszpasterskimi działającymi przy parafii oraz przekazać zgromadzonym błogosławieństwo papieża otrzymane w czasie wizyty ad limina. Na początku wizytacji arcybiskup zawierzył parafię Matce Bożej Różańcowej, a proboszcz ks. Piotr Trela przedstawił sprawozdanie. Szczególnym rysem parafii jest całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu oraz codzienna posługa kapłanów w konfesjonale. Parafia prowadzi rekolekcje ewangelizacyjne. Częścią wizytacji były spotkania z grupami parafialnymi, jak Rada Duszpasterska, koła różańcowe, Wojownicy Maryi czy Wspólnota „Galilea”. Ksiądz arcybiskup przybliżył zebranym postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i jego związki z archidiecezją lubelską oraz prowadził dialog z członkami wspólnot, słuchając z uwagą wypowiedzi o ich działalności i troskach związanych z codziennością, szczególnie w dobie pandemii.

Uroczystą oprawę miała Eucharystia odpustowa, której przewodniczył abp Budzik. Licznie przybyli na nią wierni, a także księża rodacy i poprzedni proboszczowie parafii oraz kapłani z dekanatu puławskiego. Obecni byli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz puławskiego biznesu, którzy wspierali parafię finansowo. W homilii metropolita skupił się na istocie modlitwy różańcowej, która jest rozważeniem tajemnic z życia Chrystusa. Wyjaśnił, że „rozpoczynając Różaniec od znaku krzyża odwołujemy się do tajemnicy Trójcy Świętej; domawiając Skład Apostolski podkreślamy zakorzenienie naszej wiary w wierze apostołów w Jezusa Chrystusa; Modlitwa Pańska daje poczucie powszechnego braterstwa w Kościele i nadaje Różańcowi charakter wspólnotowy; Pozdrowienie Anielskie wyraża podziw wobec Maryi i wielkich dzieł, jakich dokonał w Niej Bóg, ale jednocześnie w centrum tej modlitwy stawiamy Jezusa”. Nawiązując do 100-lecia istnienia świątyni, podziękował parafianom za troskę materialną, ale przede wszystkim za budowanie wspólnoty duchowej, „za tworzenie Kościoła, w którego centrum jest Chrystus”. Po Eucharystii odbyła się procesja różańcowa ulicami parafii.

Więcej na www.lublin.niedziela.pl

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Perełka nad Odrą

2022-08-30 12:44

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Karolina Krasowska

Chcemy, by na jubileusz kościół lśnił nowością – mówi proboszcz ks. Zbigniew Samociak

Chcemy, by na jubileusz kościół lśnił nowością – mówi proboszcz ks. Zbigniew Samociak

Kościół św. Andrzeja to prawdziwa perełka Krosna Odrzańskiego. Położony nad Odrą na lekkim wzniesieniu biały kościółek wspaniale prezentuje się na tle błękitu nieba.

Od ubiegłego roku trwają prace remontowe, dzięki którym z każdym kolejnym dniem świątynia wygląda coraz piękniej. Tak parafia powoli przygotowuje się do wielkiego jubileuszu 200-lecia kościoła, który przypadnie za 5 lat, w 2027 r.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - Jasna Góra pomaga potrzebującym

2022-09-25 10:08

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Obchodzony dziś 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy ma w tym roku szczególną wymowę, ze względu na toczącą się na Ukrainie wojnę i szerokie wsparcie, jakiego Polacy udzielają uchodźcom z tego kraju. Także Jasna Góra już od pierwszych godzin wojny za wschodnią granicą stała się domem zwłaszcza dla kobiet z dziećmi. W sanktuarium nie ustaje modlitwa za wszystkich cierpiących i o pokój.

Modlitwa o pokój, za zabitych, rannych i wszystkich dotkniętych działaniami zbrojnymi na Ukrainie zanoszona jest nieustannie na Jasnej Górze przez paulinów i przybywających do sanktuarium pielgrzymów, którzy wciąż zapewniają, że chcą „opatrywać ukraińskie rany modlitwą”. Każdego dnia o 15.30 w Kaplicy Matki Bożej odprawiana jest Msza św. o pokój, odmawiany jest różaniec i Apel Jasnogórski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję