Reklama

Niedziela Legnicka

Gwizdanów

Plebańskie jabłka

Podobno najlepiej smakują owoce z księżowskiego sadu.

Niedziela legnicka 43/2021, str. III

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Jabłka

Jabłka

Mogli się o tym przekonać ci, którzy odwiedzili parafię w Gwizdanowie, gdzie proboszcz ks. Tomasz Hęś, umożliwił wszystkim chętnym zebranie jabłek. Jabłonki w sadzie parafialnym wręcz uginają się od owoców, zaproponował więc swoim parafianom i nie tylko, by sami zrywali sobie jabłka.

Reklama

– Ponieważ w tym roku urodzaj na jabłka jest bardzo duży, a sam nie mam takich możliwości żeby z nimi coś więcej zrobić, szkoda żeby się zmarnowały. Umieściłem więc takiego newsa: „Jabłka od plebana – gratis”. Tylko trzeba do sadu wejść i samemu je albo pozrywać, albo pozbierać. Okazało się, że chętnych nie brakuje. Zacząłem się śmiać, że jest to taka pielgrzymka do sadu proboszcza.

Wiem, że skorzystali z tego parafianie ale i mieszkańcy z okolic. Odmiany tych jabłoni są bardzo dobre: szara i złota reneta, a jedna jabłonka jest z soczystymi owocami, które wyśmienicie nadają się na przetwory.

Trzeba tylko wiedzieć, z której strony można wejść do sadu, bo od strony plebanii mam wiernego psa „Batmana”, który czujnie stróżuje, dlatego poinformowałem o drugim wejściu, aby bezpiecznie do sadu wejść i wyjść – dodał ks. proboszcz z uśmiechem.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świątynia z papieskim przywilejem

Niedziela łódzka 50/2021, str. I

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Srebrnej

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Srebrnej

Już od pięciu wieków mieszkańcy Srebrnej i okolic uciekają się pod obronę Maryi, czerpiąc wciąż nowe łaski z Jej obecności w cudownym wizerunku z ołtarza głównego.

Jest on jedną z – najstarszych w Polsce – kopii słynnego obrazu Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego), a jego dzieje obfitują w cudowne wydarzenia i liczne okazywane ludowi nadprzyrodzone dary. W ostatnich latach parafia podjęła starania, by przypomnieć, zarówno fakt niezwykłego przybycia obrazu rzeką, jak i jego więzi z prastarymi ikonami Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Brzegu odsłania swoje tajemnice

2022-01-18 17:38

Archiwum prywatne

O naukowej fascynacji kościołem pw. św. Mikołaja w Brzegu, przypadkowym odkryciu średniowiecznego fresku w zakrystii i kolejnych wystrojach tej niezwykłej świątyni opowiada dr Romuald Nowak, mieszkaniec Brzegu, kierownik Muzeum „Panorama Racławicka” we Wrocławiu.

Romuald Nowak: Jest to mój kościół parafialny, wszedłem do niego pierwszy raz w 1967 r. tuż po odbudowie ze zniszczeń II wojny światowej, byłem w III klasie Szkoły Podstawowej. Jego niezwykle wysokie sklepienie zrobiło na mnie piorunujące wrażenie, to jedna z najwyższych naw w średniowiecznych bazylikach śląskich. Po odbudowie otrzymał wystrój w duchu Le Corbusiera – do zabytkowego wnętrza wprowadzono nowoczesne elementy, m.in. ambonę i chrzcielnicę o kubistycznych formach. Takie nowatorskie połączenie ludziom się spodobało.

CZYTAJ DALEJ

Naszą drogą jest miłość

2022-01-18 21:21

[ TEMATY ]

ekumenizm

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

YouTube Luteranie w Warszawie

W ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy odbyło się pierwsze ekumeniczne nabożeństwo tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli duchowni katoliccy, prawosławni oraz protestanccy, siostry zakonne oraz wierni wszystkich denominacji chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję