Reklama

Niedziela Przemyska

Do apostolskich progów

Biskupi przemyscy przebywali w Rzymie w ramach wizyty ad limina Apostolorum.

Niedziela przemyska 43/2021, str. I

[ TEMATY ]

ad limina Apostolorum

Ks. Adam Sycz

Biskupi metropolii przemyskiej w Rzymie

Biskupi metropolii przemyskiej w Rzymie

Biskupi całego świata średnio co 5 lat przyjeżdżają do Rzymu, aby spotkać się z papieżem i zdać sprawozdanie z sytuacji w diecezji. To także modlitwa przy grobach Apostołów. To właściwie pielgrzymka do ich relikwii. Dlatego też, obok spotkań w watykańskich dykasteriach, biskupi modlą się w rzymskich bazylikach, by za wstawiennictwem pierwszych uczniów Chrystusa wypraszać błogosławieństwo dla swoich diecezji.

Reklama

Najważniejszym momentem wizyty jest spotkanie z Papieżem. To podsumowanie całotygodniowej wizyty, a zarazem czas na wymianę doświadczeń oraz słuchanie głosu Następcy św. Piotra. Jak wspominał abp Adam Szal na antenie Radia Fara, był to niezwykle mocny akcent całej wizyty: – Mocnym akcentem podczas wizyty była rozmowa z Ojcem Świętym. Trwała ona ok. 2 godzin, a zatem była dość długa. Wspominam tę wizytę z perspektywy przemyskiej, ponieważ na samym początku, kiedy Ojciec Święty spotkał się z nami, dotknął krótkiego wprowadzenia, mówiąc: „mówcie to, co wam leży na sercu, co jest w waszym wnętrzu”. Każdy mógł zgłosić się, by powiedzieć swoje spostrzeżenia. Nie wiem skąd wzięła mi się ta odwaga, bo jako następny po abp. Stanisławie Budziku z Lublina, który zagaił tę rozmowę, który wyraził wdzięczność naszej Ojczyzny za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej, wykorzystałem ten moment i włączyłem się, podpierając tę wypowiedź, mówiąc, że dziękujemy za beatyfikację, i wspomniałem, że u nas, na Podkarpaciu organizowane są dziękczynienia za dar beatyfikacji. Miałem na myśli piękną uroczystość w Jodłówce, gdzie Róże Różańcowe dziękowały za dar beatyfikacji wielkiego Czciciela Matki Bożej. Wspomniałem także o tym, że są nowi kandydaci na ołtarze i chciałem też na tym forum niezwykłym wspomnieć o rodzinie Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej. Wspomniałem także o tym, że są następni kandydaci, mając na myśli służebnicę Bożą Annę Jenke, wymieniając Ojcu Świętemu Julię Buniowską – męczennicę z Majdanu Sieniawskiego – wspominał metropolita przemyski.

Arcybiskup Adam Szal mówił także o serdecznej atmosferze spotkania z Papieżem: – W ogóle atmosfera spotkania była nadspodziewanie życzliwa, i kiedy żegnaliśmy się z Ojcem Świętym, zdobyłem się na odwagę i powiedziałem, że dziękujemy Ojcu Świętemu za to, że czuliśmy się jak na spotkaniu z Ojcem. Myślę, że to wypływało z mojego wewnętrznego przekonania. Nie tylko mojego, bo kiedy rozmawialiśmy z innymi biskupami o tej audiencji to doszliśmy do przekonania, że podniosła ona nas na duchu. Zresztą Ojciec Święty wyraźnie powiedział: „wiem, że w wielu przypadkach biskupi cierpią w Polsce, że są atakowani przez media” i życzył nam takiej siły, odwagi, mówiąc także o bardzo ważnej wskazówce, którą zapamiętałem.

Ojciec Święty wspomniał, że trzeba abyśmy zachowali jedność przede wszystkim z Panem Bogiem, jedność w Episkopacie, jedność z kapłanami i jedność z wiernymi – opowiadał abp Adam Szal.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódzcy biskupi rozpoczęli wizytę ad limina Apostolorum

[ TEMATY ]

ad limina

ad limina Apostolorum

Episkopat News

Poranną Eucharystią celebrowaną w grotach bazyliki św. Piotra w Watykanie - rozpoczęła się pielgrzymka łódzkich księży biskupów do grobów Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie. Wraz z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, biskupem Ireneuszem Pękalskim i biskupem Markiem Marczakiem w liturgii uczestniczyli księża kardynałowie i biskupi przybyli do Wiecznego Miasta w trzeciej turze wizyty ad limina apostolorum - do progów apostolskich.

W tych dniach przybyli do Rzymu księża biskupi z archidiecezji białostockiej, częstochowskiej, łódzkiej, warszawskiej, oraz diecezji łowickiej, radomskiej, płockiej, sosnowieckiej, warszawsko-praskiej oraz Eparchii Olsztyńsko – Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież zatwierdził wybór najmłodszego biskupa świata

2022-05-12 13:38

[ TEMATY ]

biskupi

Episkopat News

Franciszek zatwierdził nominacje trzech biskupów syryjskokatolickich, wybranych wcześniej przez Synod Biskupów Kościoła Patriarszego Antiochii. Jednym z nich jest biskup-elekt Jules Boutros, mianowany biskupem Kurii Patriarszej Antiochii dla Syryjczyków, który pod koniec br. skończy 40 lat i obecnie jest najmłodszym katolickim biskupem na świecie.

Arcybiskup-elekt Hassaké-Nisibi (Nissibisu) Syryjczyków (Siria) Joseph Abdel-Jalil Chami urodził się 15 sierpnia 1959 w libańskim Zahlé. W 1972 rozpoczął studia w seminarium duchownym, które w latach 1982-87 uzupełniał na Uniwersytecie Świętego Ducha w Kasliku (również w Libanie). 21 czerwca 1987 przyjął święcenia kapłańskie, po czym do 1992 był ekonomem w seminarium w mieście Charfet; posługiwał następnie jako proboszcz w kilku parafiach, m.in. w katedrze Zwiastowania NMP w Bejrucie, pracując jednocześnie w Sądzie Patriarszym. 18 czerwca 2017 został wyświęcony na chorepiskopa (historycznie: biskupa wiejskiego), a 13 października 2019 mianowano go administratorem patriarszym archieparchii Hassaké-Nisibi w Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Apel duszpasterza z Przemyśla: uchodźcy potrzebują psychologów

2022-05-16 18:34

Karol Porwich/Niedziela

Musimy być gotowi na drugą falę uchodźców – powiedział KAI ks. Marek Machała, z ramienia archidiecezji przemyskiej odpowiedzialny za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jego zdaniem, obecnie kluczowym wyzwaniem jest zapewnienie im opieki psychologicznej, bo niemal wszyscy są w stanie stresu pourazowego.

Ks. Marek Machała, który jest duszpasterzem rodzin archidiecezji przemyskiej przestrzega, że kryzys migracyjny jest procesem długotrwałym i nie rozwiązuje się go w ciągu paru tygodni. Potrzebna jest też duża cierpliwość oraz gotowość na to, że z uchodźców będą „wychodzić” różne emocje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję