Reklama

Niedziela Podlaska

Pamięć i dokonania pozostaną

W tym roku przypada 21. rocznica śmierci ks. kan. Ryszarda Starczewskiego, który kierował budową Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Jest to okazja, aby przybliżyć sylwetkę kapłana.

Niedziela podlaska 44/2021, str. IV

[ TEMATY ]

rocznica śmierci

Archiwum Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie

Msza św. prymicyjna ks. Ryszarda Starczewskiego

Msza św. prymicyjna ks. Ryszarda Starczewskiego

Ksiądz Ryszard Michał Starczewski urodził się 4 maja 1951 r. w Bielsku Podlaskim.

Czasy młodości

Jego rodzicami byli Aleksander i Janina z d. Litwińczuk. Chrzest św. otrzymał 20 maja 1951 r. w kościele parafialnym w Rudce z rąk ks. Michała Badowskiego, proboszcza rudzkiego. Dzieciństwo spędził w Rudce razem z siostrą Danutą i Barbarą. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę w miejscowej szkole podstawowej. W latach 1965-69 uczęszczał do Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Bielsku Podlaskim. Wiedzę w zakresie szkoły średniej zdobył w trzyletnim Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Supraślu na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Uzyskał tytuł technika mechanizatora rolnictwa w zakresie specjalności mechanizacji rolnictwa.

Formacja duchowo-intelektualna

Po uzyskaniu świadectwa maturalnego, swoje kroki skierował do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, których drzwi uchylił mu ówczesny rektor ks. dr hab. Władysław Hładowski. W czasie formacji intelektualno-ascetycznej otrzymał kolejno wszystkie posługi i święcenia. Administrator diecezji bp Władysław Jędruszuk 26 czerwca 1977 r. udzielił mu święceń diakonatu w kościele parafialnym w Brańsku. Po zakończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w drohiczyńskim seminarium, został włączony przez bp. Władysława Jędruszuka w Chrystusowe kapłaństwo. Uroczystość święceń kapłańskich odbyła się 18 czerwca 1978 r. w rudzkim kościele parafialnym.

Po święceniach kapłańskich pracował jako wikariusz w parafiach: Przemienienia Pańskiego w Perlejewie, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku, Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrożanach. Wszędzie dał się poznać jako doskonały organizator oraz duszpasterz dzieci i młodzieży. Z zaangażowaniem organizował wakacyjne rekolekcje oazowe, a także liczne wyjazdy i pielgrzymki. Jedną z blich była pielgrzymka do Ziemi Świętej w 1985 r.

Nowe wyzwania

Kapłan z dziesięcioletnim stażem pracy kapłańskiej, 28 lipca 1988 r. został mianowany prokuratorem (ekonomem) Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. W pierwszym roku pracy na tym stanowisku aktywnie włączył się w prace restauracyjne gmachu seminaryjnego (dawne Collegium Nobilium). Największym dziełem życia ks. Ryszarda było kierowanie budową nowego gmachu Wyższego Seminarium Duchownego, którą prowadziła firma p. Romualda Kamińskiego z Siemiatycz Stacji, według projektu inż. mgr. Stanisława Szymańskiego z Gdańska. Prace budowlane zostały zainicjowane 17 lutego 1993 r. Mszą św. odprawioną przez ks. Władysława Jędruszuka, pierwszego biskupa drohiczyńskiego oraz ks. Jana Chrapka, biskupa pomocniczego w Drohiczynie.

Reklama

Poświęcenie kamienia węgielnego miało miejsce 23 czerwca 1993 r. przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa, przy udziale nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka i abp. Stanisława Szymeckiego, metropolity białostockiego. Ksiądz Ryszard Starczewski w dzieło budowy włożył wiele serca i osobistego zaangażowania. Dzięki temu już po dwóch latach od rozpoczęcia budowy, alumni i profesorowie mogli przeprowadzić się do nowych pomieszczeń.

Walka z chorobą

Z racji na coraz dotkliwsze problemy zdrowotne, 17 czerwca 1996 r. złożył rezygnację z pełnienia funkcji prokuratora (ekonoma) Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Biskup Antoni Dydycz przychylił się do prośby i 2 lipca 1996 r. przydzielił mu do pomocy ks. Walentego Wojtkowskiego – jako wiceprokuratora seminarium.

Z powodu coraz szybciej postępującej choroby nowotworowej, ks. Ryszard 30 lipca 1998 r. ponownie poprosił o zwolnienie go z pełnienia różnych funkcji. W odpowiedzi na prośbę, z dniem 1 sierpnia 1998 r. został skierowany – w charakterze zastępcy proboszcza – do pomocy w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grodzisku k. Siemiatycz. W tym miejscu również wykazał się gospodarnością, bowiem pomyślnie przeprowadził generalny remont pierwszego piętra plebanii.

Reklama

Zaangażowany na różnych płaszczyznach

Poza pracami administracyjno-gospodarczymi prowadzonymi w Wyższym Seminarium Duchownym, ks. Ryszard udzielał się również na polu ogólnodiecezjalnym. Z chwilą powołania na stanowisko prokuratora został mianowany jednocześnie: dyrektorem Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski – Oddział w Drohiczynie, członkiem Diecezjalnej Pomocy Kapłańskiej, w której pełnił funkcję sekretarza, a także referentem Kurii ds. środków masowego przekazu. Pełniąc funkcję prokuratora seminaryjnego przez dwie kadencje wchodził – z nominacji biskupa drohiczyńskiego – w skład Diecezjalnej Rady Kapłańskiej.

Należy dodać, że ks. Starczewski był organizatorem i pierwszym kierownikiem Pieszej Pielgrzymki Diecezji Drohiczyńskiej na Jasną Górę, która w dniach 1-13 sierpnia 1991 r. dotarła do Częstochowy. Funkcję kierownika tej Pielgrzymki pełnił przez dwa kolejne lata. W czasie prac I Synodu Diecezji Drohiczyńskiej (8 grudnia 1994 – 24 maja 1997) pełnił również funkcję przewodniczącego Podkomisji Synodalnej ds. Finansów.

Za wielkie zaangażowanie duszpasterskie na rzecz ludzi biednych, młodzieży, a szczególnie za ofiarną i pełną poświęcenia pracę na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego, bp Antoni P. Dydycz włączył go w dniu uroczystej inauguracji Pierwszego Synodu Diecezji Drohiczyńskiej 8 grudnia 1994 r. do grona kanoników honorowych Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej.

Kres ziemskiej wędrówki

Ostatnie lata życia ks. kan. Ryszarda Starczewskiego wypełniła walka z chorobą nowotworową mózgu. Pierwsza poważna operacja odbyła się 3 czerwca 1996 r. w Klinice Neurochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie. Pomimo doznawanych cierpień, ks. Ryszard nie poddawał się. Zadziwiał wszystkich niezachwianą nadzieją na wyzdrowienie. Jednak choroba okazała się silniejsza od wielkiej woli życia i różnych, skomplikowanych zabiegów medycznych.

Ksiądz kan. Ryszard Starczewski zmarł w niedzielę 29 października 2000 r. w Grajewie, gdzie spędził ostatnie miesiące ziemskiej wędrówki. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 31 października 2000 r. w kościele parafialnym w Grodzisku. Po przewiezieniu ciała do kościoła Trójcy Przenajświętszej w Rudce, została odprawiona Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp Antoni Dydycz. Zgodnie z wolą pozostawioną w testamencie, ks. kan. Ryszard Starczewski został pochowany obok swoich rodziców na cmentarzu w Rudce.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz: Dzięki ich słowom i czynom Jezus pisał historię zbawienia

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

rocznica śmierci

archidiecezja częstochowska

bp Stefan Bareła

bp Teodor Kubina

Maciej Orman/Niedziela

Bp Antoni Długosz przy sarkofagu bp. Teodora Kubiny

Bp Antoni Długosz przy sarkofagu bp. Teodora Kubiny

– Dziękujemy za to, że dzięki ich słowom i czynom Jezus pisał pozytywną historię zbawienia na terenie archidiecezji częstochowskiej – powiedział biskup senior Antoni Długosz, który 12 lutego w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył Mszy św. w intencji biskupów – Teodora Kubiny w przeddzień 70. rocznicy jego śmierci i Stefana Bareły w 37. rocznicę jego śmierci.

Eucharystię koncelebrowali: obecny i były proboszcz parafii archikatedralnej – ks. Włodzimierz Kowalik i ks. Stanisław Gębka, wikariusz parafii – ks. Łukasz Połacik oraz ceremoniarz abp. Wacława Depo – ks. Krzysztof Bełkot.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

S. Orianne – na Instagramie o spotkaniu z Chrystusem

2022-06-30 20:59

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Siostra zakonna

Instagram

KAI/Instagram / @orianne_jn

s. Orianne Pietra René

s. Orianne Pietra René

Czy można ewangelizować uśmiechem? Tak mogłoby się wydawać, patrząc na zabawne filmiki zamieszczane na Instagramie przez s. Orianne, młodą Córkę św. Pawła, Kanadyjkę z urodzenia, przebywającą w wydawnictwie sióstr paulistek w Bostonie, w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli natrafimy na konto s. Orianne Pietra René, praktycznie nie sposób się nad nią nie zatrzymać, ponieważ ta młoda zakonnica może się pochwalić, obok wielkiej kompetencji w posługiwaniu się mediami i spontanicznego ładunku ironii, także niezwykłą mimiką twarzy. Ta ironia nigdy nie jest celem samym w sobie, ale zawsze wyraża sens duchowy i przypomina o Ewangelii swoim ponad 33 tys. followersom. „Podjęłam życie zakonne, gdy miałam 27 lat a profesję złożyłam w zgromadzeniu sióstr paulistek dopiero w ubiegłym roku” – rozpoczyna rozmowę z watykańskim portalem Vatican News.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję