Reklama

Niedziela Łódzka

Archidiecezja Łódzka

W progach Świętych Apostołów

Łódzcy biskupi wzięli udział w wizycie ad limina Apostolorum, czyli w pielgrzymce do grobów Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Niedziela łódzka 45/2021, str. III

[ TEMATY ]

ad limina Apostolorum

Ks. Hubert Kępiński

Uczestnicy wizyty ad limina Apostolorum

Uczestnicy wizyty ad limina Apostolorum

W dniach od 17 do 23 października hierarchowie spotykali się na wspólnej modlitwie w bazylikach Rzymu, odwiedzali kongregację i rady Stolicy Apostolskiej oraz rozmawiali z papieżem Franciszkiem o tych wszystkich sprawach, które są ważne dla duszpasterskiego funkcjonowania powierzonych im diecezji oraz Kościoła w Polsce.

Reklama

Arcybiskup Grzegorz Ryś powiedział, że jednym z najważniejszych spotkań podczas ad limina, było to z papieżem Franciszkiem – spotkanie braterskie, podczas którego rozmawialiśmy na różne tematy. Kiedy mówiliśmy o odchodzeniu ludzi od wiary i Kościoła, a szczególnie młodych osób, papież z troską powiedział, że rozwiązaniem na ten kryzys jest świadectwo, świadectwo i jeszcze raz świadectwo życia katolików, przede wszystkim duchownych i osób konsekrowanych.

Biskupi Ireneusz Pękalski oraz Marek Marczak dzieląc się swoim doświadczeniem pobytu w Rzymie, zwrócili uwagę na otwartość papieża i jego zainteresowanie Kościołem w Polsce, co wyrażało się licznymi pytaniami, które papież kierował do hierarchów. Na zakończenie ad limina łódzka delegacja wraz z kard. Konradem Krajewskim nawiedziła klasztor benedyktyński w Subiaco, gdzie przebywali św. Benedykt i św. Franciszek.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ad limina Apostolorum. Spotkanie u Sióstr Zmartwychwstanek

[ TEMATY ]

ad limina Apostolorum

ks. Piotr Bartoszek

W poniedziałek 11 października wieczorem bp Tadeusz Lityński odwiedził Dom Generalny Sióstr Zmartwychwstanek, mieszczący się nieopodal rzymskiej stacji metra Lepanto.

Matką generalną zgromadzenia jest pochodząca z Zielonej Góry s. Dorota Zygmunt CR. Spotkanie było okazją do modlitwy za wstawiennictwem bł. Celiny Borzęckiej, Założycielki zgromadzenia (jej relikwie znajdują się w tutejszej kaplicy), a podczas wspólnego posiłku nie zabrakło dzielenia się świadectwem i poznawania dawnej i obecnej działalności Sióstr Zmartwychwstanek.

CZYTAJ DALEJ

Tu miał być inny tekst [Komentarz]

2022-01-20 15:21

ks. Łukasz Romańczuk

W planach naszej redakcji było napisanie pięknej relacji z otwarcia pralni dla osób bezdomnych i potrzebujących. Tymczasem zamiast wielkiego święta pozostał niesmak. Dlaczego? Zaproszony na tę konferencję był bp Jacek Kiciński CMF, aby poświęcić pralnie, ale… chwilę przed rozpoczęciem zabroniła tego firma Henkel.

Zacznijmy od początku. Przygotowania do otwarcia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej odbywały się już od co najmniej kilku dni. Świadczy o tym m.in. korespondencja, którą otrzymaliśmy z ramienia organizatorów wydarzenia. W międzyczasie otrzymaliśmy informację o zaproszeniu na to wydarzenie bp. Jacka Kicińskiego oraz o planowanym poświęceniu tego miejsca. Wydawałoby się to oczywiste, zwłaszcza że miejscem, gdzie powstała pralnia znajduje w miejscu działalności Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta we Wrocławiu przy ul. Małachowskiego, a bp Jacek Kiciński jest asystentem kościelnym tej organizacji.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Kongregacji Nauki Wiary: podtrzymujcie ogień wiary i zapalajcie nim innych

2022-01-21 15:28

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Promujcie i strzeżcie integralności doktryny katolickiej odnoszącej się do wiary i moralności” – to wezwanie papież skierował do uczestników Zgromadzenia Plenarnego Kongregacji Nauki Wiary, których przyjął na audiencji. W swoim przemówieniu skupił się na trzech słowach: godność, rozeznanie i wiara.

Franciszek zwrócił uwagę, że braterstwo, które zostało wskazane przez Stwórcę jako droga dla ludzkości, zakłada uznanie godności każdej osoby. Ma ona niezbywalną wartość, która pozwala chronić życie osobiste i społeczne, a także jest koniecznym warunkiem, aby braterstwo i więź społeczna mogły realizować się pomiędzy wszystkimi narodami. Kościół od samego początku swojej misji zawsze głosił i promował nienaruszalną wartość ludzkiej godności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję