Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Służył Bogu i Ojczyźnie

Dzięki Stowarzyszeniu Siemonia – Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość odsłonięto tablicę upamiętniającą o. Serafina Wojciecha Szulca, siemonianina, uczestnika powstania styczniowego.

Niedziela sosnowiecka 45/2021, str. V

[ TEMATY ]

powstaniec

upamiętnienie

Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego

Poświęcenia tablicy dokonał proboszcz parafii ks. Marek Wyjadłowski

Poświęcenia tablicy dokonał proboszcz parafii ks. Marek Wyjadłowski

Zakonnik o. Serafin Wojciech Szulc był kapelanem wielu oddziałów powstańczych, orędownikiem niepodległości Polski, patriotą, który dobrze zasłużył się Bogu i Ojczyźnie.

Reklama

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej rozpoczęła się w kościele parafialnym Wszystkich Świętych w Siemoni, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Marek Wyjadłowski. On też poświęcił tablicę. Jej odsłonięcia dokonała wójt gminy Bobrowniki Małgorzata Bednarek. Tablica została ufundowana na wniosek prezesa Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Dariusza Jurka przez Stowarzyszenie Siemonia – Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość. Otwierając uroczystości prezes tego stowarzyszenia Joanna Waler powitała wszystkich uczestników, m.in.: proboszcza parafii, władze gminy Bobrowniki, radną Sejmiku Śląskiego Jadwigę Baczyńską, dyrektora Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego prof. Dariusza Nawrota, prezesa Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, przedstawicieli Zagłębiowskiego Klubu Przyjaciół Camino, przedstawicieli stowarzyszenia „Szaniec 1863”, miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, strażaków oraz dyrekcję Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zgromadzeni uczestnicy tej niecodziennej uroczystości wysłuchali okolicznościowego przemówienia prof. Dariusza Nawrota o przebiegu powstania styczniowego z 1863/1864 r. oraz innych zrywów ludności Zagłębia Dąbrowskiego. Natomiast prezes Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego Dariusz Jurek przybliżył biografię o. Serafina Wojciecha Szulca i kulisy powstania pamiątkowej tablicy.

– „Za tą górą wznosi się chatka włościańska, w której się rodziłem i gdzie mnie moja ukochana kołysała matka w czasie, kiedy na ziemi naszej rozlegały się strzały wielkiego boju za niepodległość Polski. Cóż to za łaska i szczęście, że dzisiaj powracając w moje rodzinne strony, zastałem na nich nowy, wielki bój za świętą sprawę, że tu po raz pierwszy ze łzą rozkoszy w oku powitałem białego orła, tu na tej ziemi krakowskiej, obfitej w pamiątki narodowe, w rycerskie dzieła ojców naszych (...)”. To są słowa Serafina Wojciecha Szulca, które w swoim przemówieniu wygłosił 8 lutego 1863 r. w Dąbrowie Górniczej, dzień po zwycięskim boju o Sosnowiec, a góra, o której mowa to oczywiście Góra św. Doroty, czyli popularna „Dorotka”. Wojciech Szulc urodził się w Siemoni 16 kwietnia 1831 r., czyli w tym roku obchodzimy 190. rocznicę jego urodzin. Później, już w klasztorze, przyjął także imię zakonne Serafin. Należał do grupy młodych księży i zakonników, polskich patriotów, którzy na wieść o wybuchu powstania styczniowego bez wahania porzucali swoje dotychczasowe zajęcia po to, aby włączyć się do tego niepodległościowego dzieła, służąc insurgentom opieką duchową i pełniąc dodatkowo różnorodne funkcje powstańcze – mówił Dariusz Jurek. – Lecz dzisiaj, tu i teraz przywracamy pamięć o Bohaterze Narodowym z czasów powstania styczniowego, urodzonego tu, w Siemoni, waszego krajana. Bądźcie z niego dumni, chwalcie się i opiekujcie się tym miejscem. Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego wydarzenia i wszystkim, którzy w nim uczestniczą serdecznie dziękuję – dodał.

Eucharystię i uroczystości uświetniły poczty sztandarowe: NSZZ „Solidarność” KWK „Jowisz”, Duszpasterstwa Ludzi Pracy Zagłębia Dąbrowskiego im. Księdza Jerzego Popiełuszki (obłożony przez pielgrzymów caminowych), Powstańców Styczniowych z Łaz (obłożony przez Stowarzyszenie „Szaniec 1863”), a także KGW, OSP oraz Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na koniec uczniowie szkoły złożyli pod tablicą kwiaty, a Koło Gospodyń Wiejskich zainicjowało Rotę.

2021-11-03 07:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłużone małżeństwo

2022-01-18 11:57

Niedziela sandomierska 4/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

upamiętnienie

Archiwum prywatne

Kolekcja miniatur jest imponująca

Kolekcja miniatur jest imponująca

Rok 2022 w Tarnobrzegu będzie obchodzony jako Rok Walerii i Jana Feliksa Tarnowskich. Radni miejscy przychylili się w ten sposób do wniosku Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega.

Okazją do złożenia takiego wniosku są rocznice urodzin i śmierci Walerii i Jana Tarnowskich oraz wydarzenia z ubiegłego roku. W tym roku przypada bowiem 240. rocznica urodzin Walerii ze Stroynowskich Tarnowskiej i 245. urodzin oraz 180. śmierci Jana Feliksa Tarnowskiego. Ważnym wydarzeniem był również zakup Kolekcji Dzikowskiej przez Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, oraz wydanie wspomnień Walerii Tarnowskiej Moje podróże przez Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega. W trakcie ostatniej sesji w ubiegłym roku tarnobrzescy radni, przychylili się do wniosków Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega oraz Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, które wnosiło o upamiętnienie postaci obojga założycieli Kolekcji Dzikowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Paulini na całym świecie przeżywają dziś święto bł. Euzebiusza - założyciela zakonu

2022-01-20 10:46

[ TEMATY ]

bł. Euzebiusz

Karol Porwich

bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia

bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia

Trwa paulińskie świętowanie. Po uroczystościach ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu, a więc szczególnego ich ojca duchowego i Maryi uznawanej za Królową Pustelników, dziś zakonnicy wspominają bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, czyli faktycznego swego założyciela i organizatora życia zakonnego.

Zjednoczeni przez niego w 1250 r. pustelnicy przyjęli regułę i otrzymali nazwę Zakon Braci św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Jego skrócona nazwa to Zakon Paulinów. 20 stycznia przeżywają święto bł. Euzebiusza.

CZYTAJ DALEJ

Cuda pod dachem franciszkańskiego Ośrodka dla uzależnionych w Chęcinach

2022-01-20 18:07

[ TEMATY ]

cuda

franciszkanie

Chęciny

Fundacja Brat Słońce

W czasach komunizmu w zsekularyzowanym klasztorze franciszkańskim w Chęcinach była restauracja i nocny klub. – W miejscu, w którym ludzie zatracali swoje dusze i pieniądze, teraz mogą odzyskiwać dusze, bo stworzono tu ośrodek San Damiano dla uzależnionych od narkotyków i alkoholu – mówi perkusista zespołu „Skaldowie” Jan Budziaszek, ambasador akcji „Cuda pod dachem”.

Kiedy w 1817 r. usunięto zakonników franciszkańskich z klasztoru w Chęcinach, w zabudowaniach klasztornych władze carskie zorganizowały więzienie, które istniało 110 lat. Od 1927 r. budynki nadal znajdowały się w rękach państwowych i służyły różnym celom. Po drugiej wojnie światowej, w latach 60. XX wieku, w urządzono w klasztorze luksusowy hotel, w kościele – restaurację, a w kaplicy Branickich św. Leonarda – coctailbar. Perkusista Jan Budziaszek, obecnie ambasador akcji „Cuda pod dachem”, wspomina, jak w latach 70. odwiedzał to miejsce wraz z zespołem „Skaldowie” podczas tournée koncertowego po Kielecczyźnie: „Gdy weszliśmy, w prezbiterium były stoliki, z boku kaplica – tam zrobiono bar nocny, gdzie uciechy można było zażywać do rana” (nagranie Youtube, 2017).

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję