Reklama

Niedziela Małopolska

Czas życzeń i podziękowań

Uczyła słowem, prawością życia i niezłomną postawą – powiedział kard. Stanisław Dziwisz w czasie dziękczynnej Mszy św. sprawowanej z okazji setnej rocznicy urodzin znanej obrończyni życia.

Niedziela małopolska 46/2021, str. I

[ TEMATY ]

100‑lecie urodzin

dr Wanda Półtawska

Archiwum MFS

Wśród składających jubilatce życzenia urodzinowe był prof. Jan Tadeusz Duda

Wśród składających jubilatce życzenia urodzinowe był prof. Jan Tadeusz Duda

We wtorek 2 listopada do mieszkania stulatki – dr Wandy Półtawskiej przyszło z życzeniami wiele osób. Wizytę złożył także prezydent RP Andrzej Duda wraz z żoną. Po spotkaniu na stronie www.prezydent.pl przekazał, że jubilatka ma jedno życzenie: „ (…) życzy sobie Polski silnych mężczyzn. Silnych nie fizycznie, chociaż fizycznie też, ale przede wszystkim moralnie. Na tym jej najbardziej zależy”.

Dzień później w bazylice Mariackiej zebrało się liczne grono nie tylko krakowian, którzy w czasie Mszy św. modlili się w intencji stulatki. – Dziękujemy za świadectwo życia i za świadectwo modlitwy naszej parafianki, dawane choćby w prywatnych modlitwach w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej kościoła parafialnego – powiedział ks. dr Dariusz Raś, archiprezbiter kościoła Mariackiego, witając na Eucharystii kapłanów, rodzinę jubilatki, jej przyjaciół oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych.

Kardynał Stanisław Dziwisz, rozpoczynając Eucharystię, podkreślił, że Kościół i Polska wiele zawdzięczają Wandzie Półtawskiej. I zaznaczył: – Całym sercem i duszą oddała się wielkiej sprawie obrony ludzkiego życia od jego poczęcia. Oddała się sprawie rodziny, przygotowania młodych do projektu pięknej, małżeńskiej miłości. Uczyła słowem, prawością życia i niezłomną postawą, nie poddając się władzy w okresie panowania dyktatury komunistycznej. Przypomniał też o współpracy jubilatki z Karolem Wojtyłą: – Z ich przyjaźni i duchowej więzi zrodziło się dobro, które ubogaciło Kościół nie tylko w naszej ojczyźnie.

Reklama

Homilię wygłosił zaprzyjaźniony z rodziną Półtawskich ks. Andrzej Kuflikowski. – Nieustannie katechizujesz nas i uczysz, mówiąc: „Jan Paweł II zawsze miał dla drugiego czas, a wy się spieszycie, wy przemawiacie, a nie umiecie rozmawiać” – powiedział kapłan i podkreślił: – Ty, pani profesor zawsze masz czas, każdego przyjmiesz, każdego wysłuchasz, każdemu odpiszesz i każdemu dodasz nadziei. Nazwał jubilatkę człowiekiem ogromnej nadziei i przywołał prywatną rozmowę: – Wczoraj, kiedy składałem życzenia, powiedziałaś pani profesor: „To nie mnie, to Panu Bogu!”. Więc dziękujemy Panu Bogu za ciebie, za twoją obecność, twoje cierpienie, twoje słowa, twoje książki, twój czas, twoją przyjaźń z Janem Pawłem II.

Z kolei abp Marek Jędraszewski skierował do jubilatki list gratulacyjny, w którym życzył: „Niech Bóg opromienia swoim blaskiem dalsze życie Szanownej Jubilatki, niech wypełnia je silną wiarą, niezachwianą nadzieją i głęboką miłością. A wstawiennictwo św. Jana Pawła II Wielkiego niech wyprasza wszelkie łaski”.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obdarowanie łaską

[ TEMATY ]

Rększowice

100‑lecie urodzin

relikwie św. Jana Pawła II

Beata Pieczykura/Niedziela

– To jest dla nas wielkie przeżycie, bo krew jest znakiem życia, to nie jest jakiś symbol, to cząsteczka, która była związana z osobą świętego, to cząstka jego krwi, czyli jego życia i posługi. To obdarowanie nas łaską Boga i związanie nas, każdego z imienia, z tą relikwią – mówił abp Wacław Depo podczas wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do kościoła w Rększowicach.

„Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boga było obrażane w naszych sercach” – te słowa św. Jana Pawła II zjednoczyły 13 września parafian i gości na uroczystości wprowadzenia relikwii krwi św. Jana Pawła II do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach, która jest sanktuarium Krzyża Świętego. Tego dnia, w 33. rocznicę konsekracji kościoła, abp Depo poświęcił pomnik św. Jana Pawła II, będący wyrazem wdzięczności za jego życie i pontyfikat oraz pragnienia, by imię Boże było błogosławione. Z tej okazji uroczystej Mszy św. w intencji parafian przewodniczył oraz homilię wygłosił abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57

[ TEMATY ]

kiermasz

akcja charytatywna

SMA

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

W parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie odbył się kiermasz ciast oraz haftowanych obrazów z motywami religijnymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję