Reklama

Głos z Torunia

Miłość ponad śmiercią

– Rzesza świętych, którym oddajemy cześć, dowodzi, że każdy z nas może być świętym. Niech pragnienie świętości będzie w nas ciągle żywe.

Niedziela toruńska 46/2021, str. I

[ TEMATY ]

relikwie

procesja

Grudziądz

Małgorzata Borkowska

Grudziądzkie ulice wypełniły się świętymi

Grudziądzkie ulice wypełniły się świętymi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Takimi słowami zachęty zwrócił się do zebranych ks. kan Zbigniew Gański, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu. Ta wspólnota parafialna od kilku lat w ostatni wieczór października organizuje Marsz Wszystkich Świętych. Trasa pochodu wiedzie ulicami miasta od kościoła na cmentarz parafialny pod Nową Wsią.

Tegoroczne wydarzenie po raz pierwszy zostało wzbogacone o poetycko-muzyczne rozważanie Miłość na śmierć nie umiera. Montaż słowno-muzyczny śpiewem uświetnił parafialny chór Sursum Corda, a nad całością widowiska czuwała Helena Reczek, współorganizator wydarzenia. Miłość to często jedyne, co pozostaje po zmarłych. Listopadowe dni pełne zadumy, refleksji nad życiem, przemijaniem często prowadzą do wniosku, że tylko miłość zostaje na tym świecie. Zmarli żyją w naszej pamięci i sercu dzięki miłości. W czasie spotkania usłyszeć można było utwory: Kiedy Bóg wypowiadał me imię, Życie przemija, Gdy klęczę przed Tobą, Nikt Cię nie kocha tak jak Ja, Nasze plany i nadzieje. Modlitwie polecano dzieci, które były zbyt małe, by pójść do przedszkola, młodych i starszych, którzy nie zdążyli powiedzieć: „kocham”. Pojawiły się utwory poetyckie ks. Jana Twardowskiego. Uwieńczeniem rozważań było odśpiewanie w intencji zmarłych modlitwy Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie.

Wierni, modląc się Litanią do Wszystkich Świętych, przeszli na cmentarz. Marsz uświadomił im, że Wszystkich Świętych to radosne święto, kiedy wspominamy tych, którzy są już zbawieni i żyją z Bogiem. W rolę świętych i błogosławionych wcielili się parafianie. Można było rozpoznać ponad 20 postaci wyniesionych na ołtarze, m.in. Dzieci z Fatimy oraz – po raz pierwszy – kard. Stefana Wyszyńskiego. Wędrującym towarzyszyły relikwie, na co dzień czczone w tarpieńskiej parafii: św. Rity, św. Ojca Pio, św. Izydora, bł. Jerzego Popiełuszki, bł. Matki Marii Karłowskiej i bł. Stefana Frelichowskiego. Drogę oświetlały lampiony i pochodnie. Na cmentarzu odmówiono dziesiątek Różańca w intencji zmarłych.

W wielu parafiach naszej diecezji miały miejsce bale wszystkich świętych, w których uczestniczyły dzieci. Więcej informacji na stronach II-III.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-11-09 08:59

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grudziądz, nie Graudenz

Niedziela toruńska 7/2020, str. VI

[ TEMATY ]

wojsko

niepodległość

Grudziądz

Archiwum Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wojsko polskie w Grudziądzu

Wojsko polskie w Grudziądzu

Gen. Stanisław Pruszyński dowódca 1. Pułku Ułanów, Grupy Operacyjnej wchodzącej w skład Frontu Pomorskiego, otrzymał zadanie przejęcia z rąk niemieckich Grudziądza. Datę wyznaczono na 23 stycznia 1920 r.

Już w dniach poprzedzających ten dzień wielu Niemców opuszczało w pośpiechu miasto. Dzień wcześniej Polacy przejęli twierdzę Grudziądz. Jako ostatni z pozostałych śladów zaboru Grudziądz opuściła niemiecka załoga wojskowa. Zdjęto flagę z masztu i wymaszerowano w kierunku granic miasta przez drewniany most na Wiśle. Ostatni burmistrz niemiecki doktor Peters przekazał władzę pierwszemu polskiemu komisarycznemu prezydentowi Józefowi Włodkowi.
CZYTAJ DALEJ

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię św. podczas Eucharystii?

2025-09-27 20:03

[ TEMATY ]

Eucharystia

Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

W 1986 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich opracowała wytyczne dotyczące otrzymywania Komunii św., które zostały wydrukowane na tylnej okładce wielu mszalików.

Nieprawda. W 1986 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich opracowała wytyczne dotyczące otrzymywania Komunii św., które zostały wydrukowane na tylnej okładce wielu mszalików: „Katolicy w pełni uczestniczą w Eucharystii, kiedy otrzymują Komunię św., wypełniając nakaz Chrystusa o spożywaniu Jego Ciała i piciu Jego Krwi. Osoba przystępująca do Komunii św. nie może być w stanie grzechu ciężkiego, musi powstrzymać się od jedzenia na godzinę przed przystąpieniem do Komunii i dążyć do życia w miłości i zgodzie z bliźnimi. Osoby pozostające w stanie grzechu ciężkiego muszą najpierw pojednać się z Bogiem i z Kościołem w sakramencie pokuty. Częste przystępowanie do sakramentu pokuty jest zalecane dla wszystkich wiernych”.
CZYTAJ DALEJ

Bp P. Kleszcz: Parafia jest miejscem komunikacji z Panem Bogiem i z ludźmi

2025-09-28 18:16

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

150 lecie konsekracji kościoła w Gomulinie

150 lecie konsekracji kościoła w Gomulinie

W Gomulinie k. Piotrkowa Trybunalskiego zakończyły się uroczystości z okazji 150. rocznicy konsekracji kościoła parafialnego pw. Świętego Mikołaja Biskupa. Liturgii dziękczynnej przewodniczył i homilię wygłosił o. bp Piotr Kleszcz OFM Conv. - biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

- Parafia jest miejscem komunikacji! Komunikacji z Panem Bogiem i komunikacji z ludźmi. To w tym kościele wielu z was przyjęło sakramenty, wielu z was tutaj jednoczyło się z Panem Bogiem. - mówił bp Kleszcz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję