Reklama

Niedziela Wrocławska

WROCŁAW

Organista z Notre Dame

Profesor Philippe Lefebvre, jeden z trzech tytularnych organistów gotyckiej archikatedry w Paryżu, przybył z gościnną wizytą.

Niedziela wrocławska 46/2021, str. II

[ TEMATY ]

organista

katedra Notre‑Dame

Jakub Zawadzki

Profesor przy organach w parafii św. Ignacego Loyoli

Profesor przy organach w parafii św. Ignacego Loyoli

Poprowadził kurs pt. „Zastosowanie improwizacji organowej w liturgii Kościoła Zachodniego”. Zajęcia odbywały się przy organach w sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki, w sali koncertowej Szkoły Muzycznej przy ul. Piłsudskiego oraz w kolegiacie św. Krzyża i św. Bartłomieja.

W zajęciach uczestniczyła grupa czynny i biernych – organistów, studentów i uczniów. Na zakończenie kursu odbyło się okolicznościowe spotkanie w Atelier Organmistrzowskim Andrzeja Kriese przy ul. Sokolniczej, podczas którego wręczono uczestnikom pamiątkowe certyfikaty.

– Zaprosiłem prof. Lefebvre`a do parafii przy ul. Stysia, aby ocenił brzmienie i stan techniczny naszych organów oraz zaproponował swoją wizję uzupełnienia brakujących głosów. Instrument został oceniony bardzo pozytywnie, profesor zalecił jedynie kosmetyczne poprawki intonacji niektórych głosów, wymianę wysokobrzmiącej mikstury w Schwellwerku na nową, niskobrzmiącą. Był bardzo pozytywnie zaskoczony techniczną sprawnością organów – relacjonuje Jakub Zawadzki, organista z kościoła jezuitów.

Reklama

Philippe Lefebvre podczas wizyty we Wrocławiu wykonał koncert organowy w sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki. Bardzo licznie zgromadzeni słuchacze mieli okazję usłyszeć znakomite interpretacje utworów francuskich mistrzów, a na zakończenie koncertu znakomitej improwizacji na temat polskiej pieśni patriotycznej Szara piechota.

Wizytę profesora we Wrocławiu zainicjował i zorganizował dr Tomasz Głuchowski, wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego i organista kościoła oo. dominikanów św. Wojciecha we Wrocławiu.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Organy z prawdziwego zdarzenia

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 38/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

organista

organy

Karolina Krasowska

Na taką okazję czekaliśmy praktycznie 10 lat – mówi ks. kan. Ryszard Przewłocki

Na taką okazję czekaliśmy praktycznie 10 lat –
mówi ks. kan. Ryszard Przewłocki

Kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gorzowie Wielkopolskim ma nowe, sprowadzone z Niemiec organy, które zostały poddane przebudowie i modernizacji. Ich poświęcenie i pierwszy koncert odbyły się w uroczystość odpustową 14 sierpnia br. Obecnie trwają kosmetyczne prace przy instrumencie, które zakończą się wraz z końcem tego roku

Inicjatorem sprowadzenia instrumentu z Niemiec był proboszcz gorzowskiej parafii ks. kan. Ryszard Przewłocki. Zdemontowany w Niemczech został w kilku partiach przewieziony do Gorzowa. Budowa i modernizacja organów z przerwami trwała 3 lata, a podjęła się tego polska firma „Nawrot i Synowie” z Wronek. Zacznijmy jednak od początku.

CZYTAJ DALEJ

O wierze po męsku - VI Męskie Oblężenie Jasnej Góry

2022-09-24 17:47

twitter.com/JasnaGoraNews

„Mężczyźni u Maryi - Wspólna droga” - pod takim hasłem po raz VI trwa Męskie Oblężenie Jasnej Góry, na które przybyli przedstawiciele różnych męskich ruchów i wspólnot. Temat spotkania nawiązuje do problematyki przeżywanego w Kościele synodu o synodalności.

Są warsztaty i świadectwa, w czasie których mowa jest m.in. o tym jak słuchać, by usłyszeć, mówić, by nie ranić, być razem, a nie obok siebie, czy o braterstwie jako środku do męskiego wzrostu. Przede wszystkim jednak Oblężenie to wspólna modlitwa, bo uczestnicy podkreślają, że wiara i duchowość to też bardzo męskie sprawy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Guzdek przyjął paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2022-09-25 20:04

[ TEMATY ]

Abp Józef Guzdek

Karol Porwich

W bazylice archikatedralnej w Białymstoku nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio nałożył paliusz na ramiona abp. Józefa Guzdka. Przyjmując paliusz metropolita białostocki powiedział, że „Kościół białostocki żyje, rozwija się i przynosi owoce świętego życia ludzi świeckich, kapłanów i osób konsekrowanych! Rozwija się – wbrew oczekiwaniom jego wrogów, którzy pragną, aby stał się hospicjum, «umieralnią dusz», coraz bardziej przestronną i komfortową”.

„Dziś, gdy nuncjusz apostolski nałożył na moje ramiona paliusz, powracam myślą do wydarzenia z 29 czerwca br., kiedy to papież Franciszek przekazał paliusze nowym metropolitom w bazylice św. Piotra na Watykanie. W imieniu wszystkich metropolitów złożyłem przysięgę wierności Bogu i Stolicy Apostolskiej. Tym samym zobowiązałem się podążać i prowadzić lud Boży drogą Ewangelii; drogą, której kierunek wskazał papież Franciszek w wygłoszonym wówczas kazaniu” – mówił abp Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję