Reklama

Niedziela Łódzka

Caritas dla dzieci

W pierwszą niedzielę Adwentu pod hasłem „Świeca, która tworzy polską wigilię” rozpoczyna się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Niedziela łódzka 48/2021, str. I

[ TEMATY ]

adwent

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Paulina Dębiec

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest znakiem zjednoczenia chrześcijan wokół potrzeb najmłodszych

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest znakiem zjednoczenia chrześcijan wokół potrzeb najmłodszych

Dlaczego na początku Adwentu mówimy już o wigilijnym dziele, skoro tyle jeszcze przed nami adwentowych aktywności? Kościół daje nam aż cztery niedziele, by właściwie przygotować się do świąt Bożego Narodzenia.

Konkretna pomoc

Od 28 lat Adwentowi towarzyszy świeca Caritas. Od początku datki z dystrybucji świec zostają przeznaczone na pomoc dzieciom. I tak od lat Caritas w Polsce może systematycznie wspierać dzieci, które potrzebują konkretnej pomocy. Pozyskane w ramach dzieła środki przeznaczone są na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.

Wsparcie najuboższych

Różnorakie ubóstwo dzieci zawsze najbardziej porusza ludzkie serca. Zaradzenie tej biedzie jest jednym z najważniejszych działań Caritas w diecezji, w Polsce i na całym świecie. Jednym z pierwszych działań łódzkiej Caritas były kolonie dla dzieci z najuboższych rodzin. Wypoczynek dzieci finansowany był ze środków Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dziś dużo większym wyzwaniem jest wsparcie edukacji i wychowania dzieci, by nie dopuścić do ich wykluczenia społecznego. Łódzka Caritas realizuje te działania w swoich dwóch świetlicach środowiskowych – żywiąc, ucząc i wspierając wychowanie ich podopiecznych. Ważna jest też formacja dzieci i młodzieży w Szkolnych Kołach Caritas. Wigilijne Dzieło wspiera również leczenie i rehabilitację najmłodszych. Warto zauważyć, że znaczna część datków z Wigilijnego Dzieła zostaje w parafiach archidiecezji łódzkiej i wspiera lokalne działania na rzecz dzieci: dożywianie najuboższych, paczki świąteczne, wyprawki szkolne czy organizację kolonii letnich.

Reklama

Wigilijne Dzieło od lat wspiera również dzieci poza granicami naszego kraju. W tym roku 10 gr z każdej świecy przeznaczane jest na kompleksowy rozwój placówek dla dzieci w krajach rozwijających się.

Świeca – znak jedności

Wigilijna świeca Caritas jest dziś czytelnym znakiem jedności na wielu płaszczyznach. W naszych domach jest znakiem jedności z najmłodszymi, potrzebującymi pomocy, którzy są często niezawinionymi ofiarami wielorakiego ubóstwa dorosłych. Od 1996 r. świeca Caritas jest nośnikiem Betlejemskiego Światła Pokoju, które harcerze ZHP zapalają w grocie Narodzenia Pańskiego, a następnie na świecach Wigilijnego Dzieła przekazują w Adwencie do niezliczonych miejsc w Polsce. W końcu, od 22 lat świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom jest znakiem zjednoczenia chrześcijan wokół potrzeb dzieci – w ekumenicznym dziele, obok Caritas, uczestniczą: Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego.

W 28. edycji akcji łódzka Caritas przygotowała ponad 70 tys. świec, które dostępne są w parafiach archidiecezji łódzkiej. Niech ta mała świeczka „pracuje” na rzecz konkretnych dzieci. Niech jej ciepły płomień będzie znakiem naszej gotowości na przyjęcie w potrzebującym pomocy dziecku – Zbawiciela, który powiedział: „Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje…” (Mk 9, 37).

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ta świeca tworzy polską Wigilię

W każdej parafii, już od pierwszej niedzieli Adwentu, są do nabycia świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. – Akcja potrwa do samych świąt Bożego Narodzenia, kiedy zasiądziemy do wigilijnego stołu, gdzie będzie wolne nakrycie czekające na niespodziewanego gościa i zapalona wigilijna świeca symbolizująca naszą pomoc wobec osób potrzebujących. Światło tej świecy będzie świadectwem naszego włączenia się w wielką dobroczynną sprawę pomocy osobom ubogim – podkreśla ks. Bogusław Pitucha, dyrektor diecezjalnej Caritas

Caritas Diecezji Sandomierskiej przygotował dla diecezji do rozprowadzenia 55 tys. sztuk. W zależności od parafii można je nabyć w zakrystii, są wystawiane na specjalnych stolikach czy rozprowadzają je Parafialne Zespoły Caritas oraz wolontariusze. Hasłem tegorocznej akcji są słowa: „Ta świeca tworzy polską Wigilię”.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do modlitwy za parafie: ich drzwi muszą stać otworem

2023-01-30 16:37

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Parafie to nie kluby dla nielicznych, które dają określoną przynależność społeczną. Ich drzwi muszą stać otworem dla wszystkich. Papież Franciszek mówi o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za parafie.

Intencji towarzyszy film przygotowany przez Światowej Sieci Modlitwy Papieża przedstawiający różne wymiary życia parafialnego w wielu zakątkach świata.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Po przylocie do stolicy i ceremonii powitania papież spotkał się z z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo w jego oficjalnej rezydencji - Pałacu Narodów. Następnie w ogrodach pałacu wygłosił przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa kraju. Mówił im, że przybył jako „pielgrzym pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję