Reklama

Niedziela Łódzka

Przytul Mamę

Samotne macierzyństwo to misja specjalna i bardzo wymagająca, dlatego niezbędne jest jej wsparcie – opowiada s. Emanuela Łuczak, pełniąca służbę w Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi.

Niedziela łódzka 50/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Łódź

dom samotnej matki

Archiwum sióstr antonianek

Służba matkom i ich dzieciom jest zaszczytem dla sióstr antonianek

Służba matkom i ich dzieciom jest zaszczytem dla sióstr antonianek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życie ludzkie jest największym błogosławieństwem świata – to jedna z myśli bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, która przyświeca służbie siostrom antoniankom.

Wybór charyzmatu

– Nasze zgromadzenie zostało zatwierdzone w 1959 r. Wybór charyzmatu był odpowiedzią na apel bł. kard. Wyszyńskiego: „natychmiast mamy wszyscy obowiązek stanąć na straży budzącego się życia, jako najcenniejszego skarbu człowieka”, związany z wprowadzeniem ustawy O warunkach dopuszczania przerywania ciąży (1956 r.) oraz naturalną odpowiedzią na szukające schronienia samotne matki w ciąży lub z małymi dziećmi, pukające do drzwi powstającego zgromadzenia. Mogę więc śmiało stwierdzić, że nie był to pomysł, ale odpowiedź na wolę Bożą, która objawiała się w bardzo czytelny sposób – mówi s. Emanuela Łuczak ze Zgromadzenia Sióstr Antonianek od Chrystusa Króla, która obecnie posługuje jako pedagog.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bezinteresowna pomoc

Reklama

Pomoc udzielana mamom i ich dzieciom nabierała ram strukturalnych, aby w 1992 r., przy wsparciu diecezji, utworzyć Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej, który do dziś służy najbardziej potrzebującym. – Dla mnie służba matkom i ich dzieciom jest zaszczytem. Mogę towarzyszyć kobietom, które z odwagą przyjęły dar istnienia nowego życia, mimo balastu trudnych, często traumatycznych doświadczeń, zwłaszcza odrzucenia. Czymś niesamowitym są momenty, gdy któraś z mam poprosi mnie o towarzyszenie przy USG, chce bym posłuchała bicia serca jej nienarodzonego dziecka, czy zobaczyła jak przyszły „piłkarz” kopie ją w brzuch – dodaje s. Emanuela.

List do mamy

Na czas Adwentu, jak co roku, już po raz ósmy, DSM zaprasza do włączenia się w akcję „Przytul Mamę”. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem mailowym: przytul.mame@gmail.com. Inicjatywa polega na wzięciu w opiekę modlitewną jednej mamy i jej dziecka lub dzieci. Forma modlitwy jest dowolna. Dane mamy i dziecka będą dostępne w odpowiedzi na mail. Pod koniec Adwentu trzeba napisać list do mamy. Kilka słów od siebie.

Czemu list? By wiedziała, że nie jest sama. Jednym z wyznaczników codziennego życia tych mam jest samotność. Kobiety na co dzień czują się opuszczone, niekochane, pozostawione przez najbliższych, niepotrzebne nikomu. Są same z problemami wychowawczymi, które normalnie rozkładają się na dwoje rodziców, nie mające męża, wsparcia babć i dziadków.

Należy przygotować mały świąteczny upominek dla mamy na święta. One najczęściej myślą o dzieciach, nie o sobie. Czasem najprostsze gesty są wyrazem największej miłości, więc w tym niezwykłym czasie oczekiwania nie zapominajmy o tych, dla których miłość okazała się być najważniejsza.

– Nasz dom bardzo potrzebuje modlitwy, nasze mamy często muszą „zdobyć Mount Everest”, aby wyjść z sytuacji kryzysowej (podnieść się duchowo, emocjonalnie, lokalowo, finansowo). Można nas wesprzeć również materialnie, zaopatrując w mleko, zupki, kaszki, środki chemiczne, lub dzwoniąc do nas pod nr tel.: 42-688-18-49 i pytając, co w danym momencie jest nam niezbędne – dopowiada siostra.

2021-12-07 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz wiary i wspólnoty

Niedziela łódzka 46/2025, str. V

[ TEMATY ]

Łódź

Archiwum parafii

Bóg jest obecny w swojej świątyni

Bóg jest obecny w swojej świątyni

Wierni parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego na łódzkiej Dąbrowie obchodzili jubileusz konsekracji kościoła, który od ćwierć wieku jest sercem ich wspólnoty.

Świątynia, wznoszona z trudem i determinacją w czasach, gdy niełatwo było o zgodę władz komunistycznych, dziś stanowi centrum duchowe dzielnicy. Historia parafii sięga 1980 r., gdy Kapituła Prowincjalna Braci Mniejszych Konwentualnych zdecydowała się przyjąć propozycję ówczesnego bp. Józefa Rozwadowskiego dotyczącą budowy kościoła i objęcia nowej wspólnoty duszpasterską opieką. 13 czerwca 1981 r. poświęcono plac pod budowę świątyni, która – mimo przeciwności – rosła nieprzerwanie aż do 1995 r. Konsekracji dokonał 22 października 2000 r. abp Władysław Ziółek.
CZYTAJ DALEJ

Nie żyje były selekcjoner polskich siatkarzy Daniel Castellani

2026-06-26 07:12

[ TEMATY ]

śmierć

Autorstwa Nula (Anna Kłeczek)/commons.wikimedia.org

Daniel Castellani

Daniel Castellani

W wieku 65 lat, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł były trener reprezentacji Polski siatkarzy Argentyńczyk Daniel Castellani - poinformowała tamtejsza federacja. W 2009 roku zdobył z biało-czerwonymi mistrzostwo Europy, prowadził też m.in. kilka polskich klubów.

„Z głębokim smutkiem i żalem Argentyńska Federacja Piłki Siatkowej ogłasza śmierć Daniela Castellaniego w czwartek, 25 czerwca, po długiej walce z ciężką chorobą. Składamy najszczersze kondolencje jego rodzinie, przyjaciołom i bliskim w tym trudnym czasie” - napisano na stronie federacji.
CZYTAJ DALEJ

Biskup Muskus zbierał pieniądze dla chorego chłopczyka… sadząc pomidory!

2026-06-26 21:09

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus OFM

zrzut ekranu FB

WALCZĘ O OSKARA!!! Uspokajam – nie chodzi o błyszczącą statuetkę, ale o małego chłopca z Regulic koło Alwerni. Oskar, urodził się zdrowy i do szóstego miesiąca życia rozwijał się prawidłowo. Z czasem zaczął tracić napięcie mięśniowe i z dnia na dzień słabnąć. Dziś już wiadomo, że przyczyną braku sprawności chłopca jest rzadka mutacja jednego z genów, prowadząca do choroby zwanej zespół Leigha. W Polsce takich przypadków jest zaledwie kilka, a możliwości leczenia są bardzo ograniczone - pisał w swoich mediach społecznościowych bp Damian A. Muskus.

HISTORIA POMIDORA PO GÓRALSKU CZ. 1
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję