Reklama

Niedziela Częstochowska

Bóg tęskni za nami

W adwentowej ciemności zalegającej w świecie przebija się do nas światło, które jest znakiem miłości Boga i wpatrujemy się w postać Maryi Niepokalanej – powiedział abp Wacław Depo 8 grudnia w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Janowie.

Niedziela częstochowska 51/2021, str. VI

[ TEMATY ]

adwent

Janów

Studio Fotografii Mariola Knysak

Niepokalana opiekuje się tutaj wiernymi – przyznał ks. Gołuchowski

Niepokalana opiekuje się tutaj wiernymi – przyznał ks. Gołuchowski

Metropolita częstochowski przewodniczył Sumie odpustowej, udzielił sakramentu bierzmowania 25 osobom i poświęcił nowy tryptyk z wizerunkami Jezusa Miłosiernego, św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej.

Zapisani w Sercu Boga

W homilii przypomniał, że „to Bóg wybrał Maryję na mocy uprzednich zasług swojego Syna i wprowadził Ją w świat, aby przez Nią dokonała się tajemnica nie tylko zjednoczenia człowieka z Bogiem, ale również zbawienia człowieka przez Boga w Jezusie Chrystusie”. – Bóg zapisał nasze imiona w swoim Sercu i to jest dzisiaj podstawa naszej radości i godności jako ludzi wierzących – podkreślił.

Tęsknota za obecnością

Komentując dramat grzechu pierwszych ludzi na początku stworzenia i pytanie z Księgi Rodzaju: „Gdzie jesteś?”, zacytował słowa poety Romana Brandstaettera: „Człowiek pewien, który był ojczyzną Boga/Skazał Go na wygnanie. Bóg pochyliwszy smutnie głowę/Odszedł bez słowa/Ale zawsze tęsknił za powrotem do człowieka, który był Jego ojczyzną”. – Czym jest ta tęsknota Boga za człowiekiem? Wołaniem Boga, żeby człowiek odpowiedział Mu na Jego miłość. Tęsknota jest wołaniem o obecność Boga w naszym życiu. Pierwszy człowiek skazał Boga na wygnanie ze swojego życia i chciał swoje życie układać po swojemu, wbrew Bogu, poza Bogiem, bo tak mu podpowiedział Szatan: „Będziecie jako bogowie”. Będziecie decydować o dobru, złu, o wszelkich granicach – przypomniał abp Depo. – Trzeba nam wracać do tego początku, żebyśmy nie popełniali tych samych błędów. Tęsknota Boga za człowiekiem jest pragnieniem zbawienia człowieka – wyjaśnił.

Z ufnością do Niewiasty

Metropolita częstochowski podkreślił, że „Bóg wybrał Niewiastę do dzieła zbawienia” i przypomniał, że słowo „niewiasta” pojawia się już w Księdze Rodzaju, a także na kartach Ewangelii w wydarzeniu z Kany Galilejskiej. – To słowo Zbawiciel wypowiedział z wysokości krzyża. Niewiasta pojawia się również w Apokalipsie św. Jana. Maryja jest tą zwycięską Niewiastą pokonującą Szatana, dlatego my tak ufnie idziemy do Niej – mówił.

Reklama

Psychologia grobu

Arcybiskup zacytował również słowa papieża Franciszka, który napisał: „Żyjemy w społeczeństwie informatycznym, dostarczającym nam chaotycznie danych, wszystkich na tym samym poziomie, i w końcu prowadzi to nas do straszliwej powierzchowności w chwili postawienia kwestii moralnych. (...) Rozwija się psychologia grobu, która stopniowo zamienia chrześcijan w muzealne mumie. Rozczarowani rzeczywistością, Kościołem i samymi sobą, przeżywamy nieustanną pokusę przywiązania do słodkawego smutku, bez nadziei, który opanowuje serce jako «najtęższy z eliksirów złego ducha»”. – Dlatego jest nam wciąż potrzebna edukacja w wierze. Nie pozwólmy okraść się z radości Ewangelii, nie pozwólmy okraść się z nadziei, którą daje Chrystus – zakończył abp Depo.

Maryjna parafia

Na ogromną duchowość maryjną wspólnoty w Janowie zwrócił uwagę w rozmowie z Niedzielą ks. Szymon Gołuchowski, proboszcz parafii. – Niepokalana opiekuje się tutaj wiernymi. Naszym darem dla Maryi jest wiele róż różańcowych. W zeszłym roku powstała również róża św. Jana Pawła II – modlitwy różańcowej rodziców za dzieci. Wiernie pielęgnujemy również pierwsze soboty miesiąca – przyznał kapłan.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tradycja? Naprawdę warto

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 49/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

adwent

Aleksandra Bielecka

Kuliste „światy” powstają z kolorowych opłatków

Kuliste „światy” powstają z kolorowych opłatków

Jeśli komuś zależy na pięknym Bożym Narodzeniu, musi dobrze wykorzystać Adwent. Oto mały przegląd zwyczajów i tradycji, który może się okazać całkiem inspirujący

Czemu służy Adwent? Z duchowego punktu widzenia to czas, w którym chrześcijanin przypomina sobie, że jego życie powinno być radosnym oczekiwaniem na powtórne przyjście Zbawiciela. No i oczywiście jest to też przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. A jeśli spojrzeć na sprawę również od strony zewnętrznej i trochę pogrzebać we wspomnieniach (nie tylko rodzinnych), można odkryć fascynujący świat tradycji i zwyczajów. Część z nich już zaginęła w mroku dziejów razem z dawnymi pokoleniami, ale część wciąż jest obecna w naszych domach. Co więcej – w wielu ludziach budzi się potrzeba wprowadzenia choć niektórych z nich do życia swojej rodziny. I nawet jeśli rodzice odrzucili kultywowanie zwyczajów przodków, dzieci szukają ich na własną rękę.

CZYTAJ DALEJ

Zbyt krótkie życie. Śp. ks. Marcin Modrzejewski

2022-12-01 10:04

Grzegorz Jacek Pelica

Zmarł ks. Marcin - wieść, którą powtarzało wielu młodych, którym w większości nie jest „po drodze” rozpamiętywać czyjeś odejście, odnotowywać zgony czy rejestrować informacje o pogrzebach. - Dobrze spowiadał! Trafiał w sedno i nie zanudzał, a wcześniej słuchał i z wielką delikatnością naprowadzał. Nie należę do tej parafii, ale to był mój spowiednik. Jak tylko przyszedł do Łęcznej. Co ja teraz zrobię? - mówi pewien dwudziestolatek.

CZYTAJ DALEJ

Papież do laureatów Nagrody Ratzingera: jego myśl teologiczna nadal owocuje i działa

2022-12-01 14:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Fr Ameer Jaje

Papież Franciszek w Iraku

Papież Franciszek w Iraku

Myśl teologiczna Josepha Ratzingera nadal owocuje i działa. Wszyscy czujemy duchową obecność Papieża Seniora i jego towarzyszenie modlitwą całemu Kościołowi. Papież Franciszek mówił o tym w czasie ceremonii wręczenia Nagrody Ratzingera. W tym roku jej laureatami są francuski jezuita i patrolog, ojciec Michel Fédou, oraz amerykański prawnik, prof. Joseph Halevi Horowitz Weiler, który jednocześnie jest pierwszym żydem otrzymującym to prestiżowe wyróżnienie.

Franciszek wspomniał o swych braterskich i serdecznych spotkaniach z papieżem seniorem. Nawiązując do jego wybitnej myśli teologicznej przypomniał, że Benedykt XVI nie tylko osobiście uczestniczył w Soborze Watykańskim II i wniósł wielki wkład w przygotowanie najważniejszych dokumentów soborowych, ale i aktywnie realizował jego postanowienia, najpierw u boku Jana Pawła II, a następnie jako pasterz Kościoła powszechnego. Jego nauczanie publikowane jest w różnych językach w serii „Opera Omnia” i wciąż stanowi solidną podstawę teologiczną drogi Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję