Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W mocy Krzyża

30. rocznicę powstania naszej diecezji obchodzimy w tym roku. Z tej okazji biskup ordynariusz zarządził, by po wszystkich parafiach, domach zakonnych i diecezjalnych peregrynował Wielkopiątkowy Krzyż Papieski.

Niedziela sosnowiecka 1/2022, str. I

[ TEMATY ]

Diecezjalna peregrynacja

krzyż papieski

Archiwum

Bp Grzegorz Kaszak ogłosił na 2022 r. peregrynację w diecezji Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego

Bp Grzegorz Kaszak ogłosił na 2022 r. peregrynację w diecezji Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego

Krzyż ten św. Jan Paweł II trzymał w rękach podczas swojej ostatniej Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek 25 marca 2005 r. w rzymskim Koloseum. Ojciec Święty nie mógł już w tej Drodze Krzyżowej uczestniczyć osobiście, jednak brał w niej udział za pośrednictwem telewizji, trzymając w rękach krzyż. Wziął go w swoje ręce, ucałował i tulił się do niego, a potem powiedział: „I ja także ofiaruję moje cierpienia, aby dopełnił się Boży plan”.

„Chrystusowy Krzyż jest nierozerwalnie związany z naszym życiem. Jezus nie zostawia nas samych na krzyżu. Jak nauczał św. Jan Paweł II: «On potrafi przemienić ciemne noce smutku w poranki nadziei. Przyjęty krzyż rodzi zbawienie i owocuje spokojem. Krzyż bez Boga przygniata, z Bogiem daje odkupienie i zbawia». Pragniemy w 30. rocznicę powstania diecezji sosnowieckiej, aby nauka Krzyża i moc z niego płynąca dotarły do wszystkich wiernych diecezji sosnowieckiej i odnowiły ich duchowe życie poprzez oczyszczenie sumień, kontemplowanie Jezusa Ukrzyżowanego w sakramentach Kościoła, a szczególnie w sakramencie pojednania i Eucharystii” – napisał w dekrecie zarządzającym peregrynację bp Grzegorz Kaszak. „Ufam, że peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego do wszystkich parafii diecezji sosnowieckiej pomoże nam zrozumieć krzyż Chrystusa, a także i nasz krzyż, który polecił nam dźwigać Chrystus, abyśmy Go mogli naśladować w swoim życiu. Przez cały okres peregrynacji, naznaczony jeszcze bólem związanym z trwającą pandemią, czujmy się zaproszeni do kontemplacji Jezusowego krzyża, bo stanowi on najgłębsze pochylenie się Boga nad człowiekiem, dotyka oraz uzdrawia jego najboleśniejsze rany – dodał bp Grzegorz Kaszak.

Wielkopiątkowy Krzyż Papieski nawiedzał będzie wszystkie parafie i domy zakonne oraz diecezjalne według ustalonego planu. Wierni będą mogli modlić się przy nim przez dobę. Peregrynacja rozpocznie się 2 marca, a zakończy 31 października 2022 r.

2021-12-28 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obraz św. Józefa nawiedził Nowogród Bobrzański

[ TEMATY ]

Obraz św. Józefa Kaliskiego

Diecezjalna peregrynacja

Za pośrednictwem Aleksandry Kluz

Powitanie obrazu św. Józefa Kaliskiego w kościele Wniebowzięcia NMP

Powitanie obrazu św. Józefa Kaliskiego w kościele Wniebowzięcia NMP

Zakończyła się peregrynacja obrazu św. Józefa Kaliskiego w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie Bobrzańskim (16-17 marca). Dzisiaj wieczorem obraz dotarł do parafii św. Józefa w Żaganiu.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Niedziela Ogólnopolska 48/2007, str. 22-23

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

TER

Św. Mikołaj, patron kościoła

Św. Mikołaj, patron kościoła

Niegdyś święty biskup z Myry był jednym z ważniejszych świętych chrześcijaństwa. Dziś stał się „świętym komercji”. Współczesność odarła go z ornatu, z głowy zdjęła mitrę i zabrała pastorał.

„Świętego krasnala” - jak nietrudno zgadnąć - wymyślili amerykańscy specjaliści od reklamy. Dziś byśmy powiedzieli, że to taki święty po obróbce w McDonald’s

CZYTAJ DALEJ

Sztab Generalny: spotkanie świąteczne z korpusem dyplomatycznym i ordynariuszami Wojska Polskiego

2022-12-06 20:56

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z attaché wojskowymi, pełniącymi misję dyplomatyczną na terenie Polski. W spotkaniu uczestniczyli ordynariusze Wojska Polskiego. W Warszawie akredytowanych jest ponad 60 zagranicznych przedstawicielstw wojskowych.

Podczas tradycyjnego, corocznego spotkania Szef Sztabu Generalnego podziękował attaché wojskowym za współpracę w mijającym roku, podkreślił konieczność współdziałania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz w sprawach dalszej pomocy walczącej Ukrainie. – To wielki honor Was gościć. Bardzo doceniam to, że będąc w absolutnie kluczowym historycznym momencie jesteśmy razem, silni i zjednoczeni. Życzę Wam pomyślnych chwil, nadziei i energii, której będziemy potrzebowali w nadchodzącym czasie – powiedział gen. Andrzejczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję