Reklama

Niedziela Małopolska

Stawia w centrum osobę

W odróżnieniu od celebrytów, głoszących publicznie: „Moją zasadą w życiu jest brak zasad”, Kościół katolicki wciąż przypomina te, dla których źródłem jest Ewangelia i Chrystusowe przykazanie miłości, wzywające do odpowiedzialności.

Niedziela małopolska 3/2022, str. I

[ TEMATY ]

dekret

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego 1 stycznia weszła w życie Reguła poszanowania godności i dóbr osobistych bliźniego, szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób bezradnych, w Archidiecezji Krakowskiej. Jest to ważny dokument, który podaje normy ogólne i szczegółowe, celem zapewnienia większej ochrony i bezpieczeństwa osobom domagającym się szczególnej opieki: dzieciom, młodzieży oraz osobom bezradnym. Chodzi o wyeliminowanie ryzyka wyrządzenia umyślnej lub nawet przypadkowej krzywdy tym, którzy w społeczeństwie należą do najsłabszych i bezbronnych.

Dokument stawia w centrum osobę, jej dobro duchowe, psychiczne i fizyczne. Dobro duchowe osoby chroni zakaz kierownictwa duchowego, które byłoby niezgodne z nauczaniem i tradycją Kościoła katolickiego. Dobro psychiczne gwarantuje zakaz stosowania przemocy psychicznej i emocjonalnej we wszelkich relacjach. Dobro fizyczne ochrania bezwzględny zakaz przekraczania granic intymności fizycznej, kar cielesnych, przemocy i wrogich gestów.

Reguła podkreśla niezwykłą godność człowieka i wzywa do poszanowania godności osoby ludzkiej od momentu poczęcia. Pragnie też zagwarantować bezpieczeństwo każdemu, a zwłaszcza osobom młodym i bezradnym. W tym celu nie tylko wzywa do respektowania obowiązujących przepisów prawa kanonicznego i państwowego, ale też odnosi się do szczegółowych sytuacji. Na wstępie Reguły przypomniany został wymóg posiadania przez prowadzących zajęcia z małoletnimi w strukturach archidiecezji krakowskiej, czyli w instytucjach oświatowych, wychowawczych i opiekuńczych, a także we wspólnotach, organizacjach kościelnych, stowarzyszeniach i fundacjach związanych z Kościołem oraz wśród osób zajmujących się duszpasterstwem lub opieką nad małoletnimi, zgody rodziców lub prawnych opiekunów, tak dla spotkań indywidualnych, jak wspólnotowych.

Reklama

Duchownym nie wolno wobec małoletnich m.in. sprawować sakramentów poza miejscem i formą do tego przewidzianą, przyjmować ich w swoich mieszkaniach lub odbywać wizyty sam na sam w miejscu pobytu małoletnich, przewozić ich własnym środkiem transportu, utrwalać wizerunki małoletnich bez zgody ich rodziców. Rodzice natomiast mają zapewniony pełny wgląd w program i formy pracy duszpasterskiej z ich dziećmi. Osobom, które nie są rodzicami, zabrania się bez zgody opiekunów prawnych pozyskiwać adresów małoletnich, numerów telefonów, podejmować z nimi kontakty w godzinach późnowieczornych lub wczesnoporannych, udostępniać małoletnim osobiste, elektroniczne środki komunikacji.

Reguła ma chronić małoletnich przed zagrożeniami oraz wyznaczać przejrzyste granice we wzajemnych relacjach. Treść dokumentu znajduje się na stronie archidiecezji krakowskiej diecezja.pl.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: abp Jędraszewski spotkał się z wolontariuszami ŚDM, tworzącymi projekt Góra Dobra

Z wielką siłą dziś do was mówię: róbcie wszystko, by ocalić się przed złem – prosił abp Marek Jędraszewski wolontariuszy ŚDM, którzy w Krakowie kontynuują swoją posługę tworząc projekt Góra Dobra. Metropolita krakowski spotkał się z młodymi ludźmi, by zapoznać się z podejmowanymi przez nich inicjatywami, które są bezpośrednim owocem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Wolontariusze prezentowali portal goradobra.pl, jego funkcjonalności oraz dzielili się tym, czym aktualnie się zajmują, wspominali też swoje zaangażowanie podczas ŚDM w Krakowie. Metropolita krakowski zapoznał się z przykładowymi projektami, które koncentrują się wokół uczynków miłosierdzia, jak „Żyjmy razem, a nie obok siebie” dla osób bez domu we współpracy z Dziełem Pomocy św. Ojca Pio. Młodzi ludzie opowiadali mu o Sieci Pomocy, która polega na współpracy z parafiami i pomocy osobom samotnym i starszym. Zaprezentowali także projekty, które realizują we współpracy z Arcybractwem Miłosierdzia: „Pamięć” - czyli pamięć o osobach zmarłych (troska o groby i modlitwa) oraz starszych, potrzebujących pomocy przy zakupach czy codziennych czynnościach oraz „Camino”, czyli projekt wędrówki, ale też praktyczna szkoła przedsiębiorczości.

CZYTAJ DALEJ

Komunikacja w rodzinie i szkole – Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 07:09

[ TEMATY ]

szkoła

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

W auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” trwa Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej. Jego tematyka dotyczy komunikacji w rodzinie i w szkole.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Akademią Jagiellońską w Toruniu, a także pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka.

CZYTAJ DALEJ

Atak hakerski w Watykanie?

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Watykan

Pixabay.com

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

We wtorek po południu kolejny raz w tym roku przerwany został dostęp do większości watykańskich strony internetowych. Jak poinformowała agencja I.Media, prawdopodobnie doszło do ataku hakerskiego.

We wczesnych godzinach popołudniowych, zablokowany został dostęp m.in. do głównej strony vatican.va, a także do strony mediów watykańskich Vatican News oraz Muzeów Watykańskich i większości witryn internetowych dykasterii Kurii Rzymskiej. O tym, że w tym czasie wykryto "anormalną aktywność" związaną z próbami dostępu do stron, poinformował w rozmowie z francuską agencją I.Media szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jak dowiaduje się KAI, problem nie dotyczył jednak wszystkich internetowych zasobów Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję