Reklama

Niedziela Przemyska

Dzierżawca niebieskich fal

Minęła 1. rocznica śmierci ks. prał. Mariana Rajchla, budowniczego kościoła NMP Królowej Polski w Jarosławiu i proboszcza tej parafii w latach 1975-97.

Niedziela przemyska 6/2022, str. VI

[ TEMATY ]

rocznica śmierci

ks. Marian Rajchel

Okładka książki o ks. Marianie Rajchlu

Okładka książki o ks. Marianie Rajchlu

Ksiądz Marian Rajchel urodził się 25 września 1937 r. w Iwoniczu Zdroju. Święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1961 r. z rąk bp. Franciszka Bardy. Po ukończeniu studiów na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego rozpoczął posługę kapłańską w parafii w Babicach, a następnie w Jaśle, Radymnie, Nisku-Malcach oraz w Łańcucie.

Pracę duszpasterską w Jarosławiu pełnił ponad 45 lat, od 11 sierpnia 1975 r. Był inicjatorem i założycielem, wydawanej również obecnie, gazetki parafialnej „Ave Maria” i działającego już 28 lat Radia Ave Maria, obecnie Radia Fara. Warto wspomnieć o powstaniu biblioteki parafialnej, kuchni im. św. Brata Alberta, księgarni św. Maksymiliana, Poradni Życia Rodzinnego, a także ochronki im. bł. Edmunda Bojanowskiego. Ksiądz Marian Rajchel gromadził przy parafii ludzi pragnących odnowy życia religijnego, niepełnosprawnych, diabetyków, seniorów czy też młodzież zagrożoną. Był również miłośnikiem gór, turystą i niestrudzonym pielgrzymem. Wędrował 35 razy na Jasną Górę, 14 razy z Białegostoku do Wilna, a także raz z Rzeszowa do Lwowa. Jest autorem wielu książek z dziedziny życia duchowego.

W 1998 r. rozpoczął posługę w kościele św. Mikołaja Biskupa i św. Stanisława Biskupa, a w 2000 r. został egzorcystą archidiecezji przemyskiej. Zmarł 12 stycznia 2021 r. i został pochowany w tym kościele w krypcie pod ołtarzem Matki Bożej Miłosierdzia. Odznaczony Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Miasta Jarosławia”, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyżem Semper Fidelis.

Od dnia pogrzebu przed kryptą z doczesnymi szczątkami ks. Mariana Rajchla ustawiane są kwiaty, przy ołtarzu palą się świeczki, a przed oknami mieszkania świecą się znicze. Przez ten rok odprawiono wiele Mszy św., także gregoriańskich, zarówno w kościołach jarosławskich, jak też w Kostarowcach, Krakowie, Przemyślu, Warszawie, Otwocku, Toruniu i wielu, wielu innych. Zorganizowane podczas pandemii transmisje nabożeństw z kościoła św. Mikołaja Biskupa i św. Stanisława Biskupa umożliwiły duchowy udział w nich wielu osób. Także podczas codziennego, wieczornego Różańca z Radiem Fara ks. Rajchel otaczany jest wdzięczną modlitwą. Kontynuowane są też nabożeństwa pierwszopiątkowe z modlitwą o uwolnienie i uzdrowienie, podczas których Ksiądz Prałat głosił konferencje dotyczące różnego rodzaju zniewoleń. Na cały rok 2021 przygotował cykl konferencji o Eucharystii, które po jego śmierci prowadził ks. dr Witold Burda.

Reklama

Środowe spotkania organizowane najpierw w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a później w świetlicy u sióstr benedyktynek, przy herbatce z sokiem malinowym, pogłębiały więzi między uczestnikami, formowały duchowo, a wiele osób przygotowywały do konkretnej pomocy Księdzu w posłudze egzorcysty. Również po śmierci Księdza, przynajmniej raz w miesiącu odbywają się spotkania modlitewne, poprzedzone uczestnictwem w Eucharystii.

7 grudnia 2021 r., w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, na frontowej ścianie kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jarosławiu abp Adam Szal poświęcił tablicę upamiętniającą pierwszego proboszcza. Tablicę zaprojektował obecny proboszcz, ks. Krzysztof Szczygielski. Fundatorem jest parafia, ze szczególnym udziałem Róż Żywego Różańca, Bractwa Szkaplerznego i Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. W czasie przygotowywania tablicy zrodziła się myśl, aby prawą wieżę kościoła, w której powstało Radio Ave Maria, poświęcić osobie i myśli religijno-społecznej ks. prał. Mariana Rajchla. Jak podkreśla ks. Szczygielski, idea takiego upamiętnienia charyzmatycznego proboszcza, ks. Mariana, w parafii, którą tworzył, ma aprobatę i błogosławieństwo abp. Adama Szala oraz wsparcie dyrektora Radia Fara ks. Andrzeja Bieni.

Reklama

Natomiast 19 grudnia 2021 r., w tygodniu poprzedzającym 28. rocznicę powstania Radia, w kolegiacie jarosławskiej została odprawiona Msza św. koncelebrowana w intencji ks. prał. Mariana Rajchla, której przewodniczył ks. dziekan Stanisław Woźniak. Na uroczystość przybył również ks. prał. Tadeusz Buchowski, rocznikowy kolega ks. Rajchla. W Mszy św. uczestniczył poczet sztandarowy NSZZ „Solidarność”. Poruszające kazanie wygłosił ks. Marian Bocho, proboszcz parafii Bożego Ciała. Wspominał, że ks. Rajchel był czcicielem Ducha Świętego i Matki Bożej, niezrównanym kaznodzieją, kapłanem modlitwy, postu i ascezy, a także autorem wielu książek. Dodał też, że kiedy był proboszczem, sam projektował i wykonywał dekoracje na Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało i inne święta.

Po Mszy św. odbyła się promocja książki „Wystarczyła Mu sutanna uboga...”, wydanej z okazji 60-lecia kapłaństwa. Książka zawiera również kazania i przemówienia wygłoszone podczas eksporty i pogrzebu, który odbył się 14 stycznia 2021 r. Jest także krótka biografia Księdza Prałata i wiersze jemu poświęcone. Następnie wierni wysłuchali utworu „Ave Maria” Franciszka Schuberta w wykonaniu Michała Daleszczyka. W krótkiej historii powstania książki usłyszeliśmy, że niedługo po śmierci ks. prał. Mariana Rajchla grupa bliskich mu osób wystąpiła z inicjatywą wydania specjalnego numeru gazetki parafialnej „W cieniu kolegiaty” z okazji, przypadającej 18 czerwca 2021 r., 60. rocznicy święceń kapłańskich. Ksiądz Marian Bocho z aprobatą przyjął tę propozycję. Na utworzoną w tym celu pocztę elektroniczną w ciągu 2 miesięcy wpłynęło ok. 50 świadectw i wspomnień osób duchownych i świeckich. W związku z tym proboszcz podjął decyzję o wydaniu książki, która jest kontynuacją wcześniejszej, zatytułowanej „Kapłaństwo święte szczęściem zwie... ”.

Następnie ks. Andrzej Bienia, dyrektor Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej, podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi założyciela Radia, a także wyraził wdzięczność za wierność kapłańskiemu powołaniu.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica śmierci biskupa Wilhelma

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 5/2020, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

bp Wilhelm Pluta

Gorzów Wielkopolski

rocznica śmierci

Ks. Adrian Put

Postać bp. Wilhelma Pluty przybliżyli uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej

Postać bp. Wilhelma Pluty przybliżyli uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej

W Gorzowie odbyły się diecezjalne uroczystości 34. rocznicy śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty, biskupa gorzowskiego. Wspólnie modliliśmy się o jego rychłą beatyfikację.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się już w sobotę 25 stycznia w Domu Biskupim w Gorzowie. Odbyło się tam spotkanie bp. Tadeusza Lityńskiego z rodziną bp. Pluty. Są one już doroczną tradycją. Rodzina przyjechała w Górnego Śląska i z Wrocławia.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Kiedy grób, nad którym stoję, zamienia się w drogę

2022-06-28 20:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Adobe Stock

Dzisiejsze rozważanie jest właściwie logiczną kontynuacją wczorajszego. Wczoraj rozważaliśmy, co znaczy, że Serce Jezusa jest „zbawieniem ufających Jemu”. Dziś zatrzymujemy się przy litanijnym wezwaniu: Serce Jezusa, nadziejo w Tobie umierających…

Zestawione zostały w nim dwa pojęcia, które całkowicie słusznie jawią się nam jako przeciwstawne: nadzieja i śmierć. Nadzieja odsyła nas w przyszłość, otwiera perspektywę jakiegoś „dalej”. Śmierć natomiast jest doświadczeniem końca. Tak mówił o tym ks. Józef Tischner: „Zachodzi głęboki związek między drogą nadzieją. Kiedy człowiek ma nadzieję, powstaje droga. Kiedy człowiek traci nadzieję, nie ma drogi. Kiedy człowiek traci nadzieję, wtedy ziemia pod nogami zamienia mu się w grób.

CZYTAJ DALEJ

S. Orianne – na Instagramie o spotkaniu z Chrystusem

2022-06-30 20:59

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Siostra zakonna

Instagram

KAI/Instagram / @orianne_jn

s. Orianne Pietra René

s. Orianne Pietra René

Czy można ewangelizować uśmiechem? Tak mogłoby się wydawać, patrząc na zabawne filmiki zamieszczane na Instagramie przez s. Orianne, młodą Córkę św. Pawła, Kanadyjkę z urodzenia, przebywającą w wydawnictwie sióstr paulistek w Bostonie, w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli natrafimy na konto s. Orianne Pietra René, praktycznie nie sposób się nad nią nie zatrzymać, ponieważ ta młoda zakonnica może się pochwalić, obok wielkiej kompetencji w posługiwaniu się mediami i spontanicznego ładunku ironii, także niezwykłą mimiką twarzy. Ta ironia nigdy nie jest celem samym w sobie, ale zawsze wyraża sens duchowy i przypomina o Ewangelii swoim ponad 33 tys. followersom. „Podjęłam życie zakonne, gdy miałam 27 lat a profesję złożyłam w zgromadzeniu sióstr paulistek dopiero w ubiegłym roku” – rozpoczyna rozmowę z watykańskim portalem Vatican News.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję