Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Oddani Bogu

2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, zakonnice i zakonnicy przeżywali Dzień Życia Konsekrowanego.

Niedziela sosnowiecka 7/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Piotr Lorenc/Niedziela

Eucharystii przewodniczył bp Piotr Skucha

Eucharystii przewodniczył bp Piotr Skucha

Diecezjalne spotkanie rodzin zakonnych z racji Dnia Życia Konsekrowanego odbyło się 29 stycznia w Klasztorze Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu. Modlitwie przewodniczył bp Piotr Skucha, który sprawował Mszę św., a po niej wygłosił okolicznościową konferencję. W diecezjalnych obchodach Dnia Życia Konsekrowanego wzięli udział: Karmelitanki Dzieciątka Jezus, pasjonistki, honoratki, kanoniczki, służebniczki. Nie zabrakło przedstawicieli męskich zgromadzeń. Byli salezjanie, pallotyni, sercanie, oblaci, kamilianie i franciszkanie.

Dar Boga Ojca

W homilii bp Piotr Skucha podkreślał rolę wspólnoty w trudnych momentach życiowych, wierność charyzmatom, Kościołowi oraz Ewangelii. – Oby każdy z nas, a szczególnie osoby konsekrowane mogły często mówić: Posiadam kosztowny klejnot w postaci znajomości Ewangelii i podążania drogą przez nią wskazaną – powiedział biskup. Podkreślił, że życie konsekrowane jest darem Boga Ojca, który został udzielony Kościołowi za sprawą Ducha Świętego i od samego początku życia Kościoła jest drogą naśladowania Jezusa Chrystusa. – Osoby konsekrowane, mimo że żyją na ziemi, wzrok mają utkwiony w niebo. Poprzez ewangeliczne rady: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, pokazują, że choć jesteśmy zanurzeni w doczesności, to celem naszego życia jest Królestwo Niebieskie. Oddając się do dyspozycji Chrystusa w jego Kościele, stają się dla nas braćmi i siostrami – o których można powiedzieć: to są prawdziwi ludzie Boga – zaznaczył biskup Piotr.

Doczesność to droga

Kaznodzieja zauważył, że wspólnoty, w których żyją osoby konsekrowane, zmierzają w określonym celu, a tym celem jest życie wieczne. – Rady ewangeliczne są wyrazem całkowitego oddania i zawierzenia Bożej Opatrzności swoich planów i swojego życia. Natomiast codzienność idzie w innym kierunku. Siostry, ojcowie i bracia żyjący w różnych formach życia konsekrowanego, pokazują nam jak podejmować czynną współpracę z Bogiem, aby przemieniać ten świat. Dlatego posłaniem osób konsekrowanych jest nieustanne przypominanie nam, że doczesność nie jest celem, ale drogą prowadzącą do celu, którym jest życie wieczne – nauczał bp Piotr Skucha.

Reklama

Być jak Symeon

Zwracając się do braci i sióstr zakonnych wyraził przekonanie, że ich powołanie i misja to odpowiedź miłości ludzkiej na miłość Bożą. – Tej miłości potrzebujemy dziś, gdy doświadczamy zagubienia duchowego, niepewności jutra i cierpienia. Pamiętajmy jednak o tym, że Jezus „przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu; na znak, któremu sprzeciwiać się będą na całym świecie”. To wszystko dotyczy całego Kościoła – mówił biskup. Wskazał także na współczesne problemy, z którymi muszą się zmagać osoby konsekrowane. – Wiemy wszyscy, jak bardzo dzisiaj Chrystus jest znakiem sprzeciwu. Ciągle na nowo Boga postrzega się jako granicę naszej wolności, granicę, którą trzeba usunąć po to, by człowiek mógł być całkowicie sobą. Bóg ze swą prawdą przeciwstawia się różnorakim kłamstwom człowieka, jego egoizmowi i jego pysze – wyjaśniał kaznodzieja. Aby to wytłumaczyć przywołał postać Symeona. – Na opis jego osoby składają się trzy przymioty: jest sprawiedliwy, pobożny i wyczekuje pociechy Izraela. Kim jest sprawiedliwy? To człowiek, który całkowicie żyje słowem Bożym, żyje według woli Bożej, tak jak jest ukazana w Piśmie Świętym. Symeon jest pobożny – żyje w postawie osobistego otwarcia się na Boga. Jest wewnętrznie blisko świątyni, żyje w spotkaniu z Bogiem i wyczekuje pociechy Izraela. Jest ukierunkowany na rzeczywistość odkupienia, na Tego, który ma przyjść. W słowie „pociecha” pobrzmiewają słowa Jana Chrzciciela o Duchu Świętym, który jest Parakletem, Bogiem pocieszającym. Symeon jest jednym z tych, którzy mają nadzieję i oczekują, i właśnie w ten sposób jest już nad nim Duch Święty. Moglibyśmy powiedzieć: jest człowiekiem duchowym i dlatego jest wrażliwy na wezwania Boga, na Jego obecność – nauczał biskup.

Niezbędni w Kościele

Hierarcha za św. Janem Pawłem II podkreśli, że Kościół pod żadnym pozorem nie może wyrzec się życia konsekrowanego. To z niego rodzi się zapał i moc głoszenia Ewangelii całemu światu. – Potrzebni są bowiem ludzie, którzy będą ukazywać ojcowskie oblicze Boga i macierzyńskie oblicze Kościoła, którzy będą umieli zaryzykować własnym życiem, aby inni mieli życie i nadzieję. Kościół potrzebuje osób konsekrowanych, które zanim podejmą służbę w takiej czy innej sprawie, pozwalają się przemienić Bożej łasce i stosują się całkowicie do nakazów Ewangelii. Prośmy zatem dobrego Boga, by nigdy nie zabrakło powołań do życia konsekrowanego. Tym zaś, którzy zostali obdarzeni łaską powołania i podążają drogą rad ewangelicznych, niech towarzyszy wierna miłość Jezusa i jego Matki Maryi – aż do końca – powiedział bp Piotr Skucha.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idą za światłem

W katedrze pw. Świętych Janów w Toruniu 2 lutego sprawowano Mszę św. z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Andrzej Suski. Kaznodzieja zauważył, że przeżywane 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego jest wstępem do wypełnienia planu zbawienia człowieka przez Boga. Podkreślił, że wszyscy ludzie są przyczyną i celem wcielenia Słowa Bożego, a następnie ofiary podjętej przez Jezusa. „Nic tak nie łączy ludzi ze sobą i nie świadczy o miłości jak ofiara i poświęcenie się dla innych” - mówił Biskup Andrzej. W dalszej części bp Suski podkreślił, że osoby konsekrowane, stojąc 2 lutego ze świecą w ręku, przypominają o biblijnej scenie ofiarowania, w której Maryja przyniosła Jezusa do świątyni, by później On stał się światłem dla świata. „To On nas oświecił, pokazał perspektywy wiecznych przeznaczeń, uświadomił, kim człowiek jest w swej pełnej prawdzie” - mówił kaznodzieja. „Pochłonięci błyskotkami tego świata, pozwalamy, by gasło w nas to prawdziwe Światło, by przygasał blask prawdy”, ale kto pójdzie się za Jezusem, za Światłem, ten nigdy się nie pogubi. Osoby konsekrowane idą za Światłem, a ucieleśniając czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, ukazują światu przymioty Jezusa. Stąd też należy Bogu dziękować za tych, którzy na co dzień żyją radami ewangelicznymi, bo „Kościół potrzebuje waszych ofiarnych rąk i serc” - zakończył kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na papieża-seniora?

2022-06-27 12:55

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Czy niestrawne nagłówki na temat Benedykta będą się powtarzać nieustannie? Miesiąc po miesiącu? Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na papieża-seniora?” – pyta Peter Seewlad, autor monumentalnej biografii „Benedykt XVI. Życie” w artykule zamieszczonym na niemieckojęzycznym portalu katolickim kath.net. Papieski biograf odnosi się do niczym nie uzasadnionej permanentnej kampanii przeciwko Benedyktowi XVI i niedawno złożonej przeciwko niemu skardze w Sądzie Okręgowym w Traunstein.

Publikujemy tekst artykułu.

CZYTAJ DALEJ

85. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli rozpocznie się już jutro na Jasnej Górze

2022-06-30 17:11

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

nauczyciele

Karol Porwich/Niedziela

85. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców już jutro rozpocznie się na Jasnej Górze. Będzie okazją do przybliżenia, ogłoszonej w marcu patronką polskich pedagogów, bł. Natalii Tułasiewicz. Dwudniowe spotkanie zainauguruje poświęcone jej sympozjum. Błogosławiona to także jasnogórska pątniczka i czcicielka Matki Bożej.

Bł. Natalia Tułasiewicz polonistka, nauczycielka i poetka. W czasie II wojny światowej w 1943 r. wyjechała jako pełnomocnik - emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł do Hanoweru, by pomagać przerażonym i zagubionym pracownikom przymusowym. Po wielu godzinach codziennej, ciężkiej pracy w fabryce, realizowała w skrajnie trudnych warunkach, posługę religijno-społeczno-oświatową. W wyniku dekonspiracji po wizycie kuriera z Polski więziono ją i torturowano w Hanowerze, potem w Kolonii. W 1944 r. odesłano ją z wyrokiem śmierci do obozu w Ravensbrück. Tam nie ustawała w misji ewangelizacyjnej. 30 marca 1945 r. podczas ostatniej selekcji w obozie zakwalifikowano ją do stracenia, a 31 marca zabrano ją do gazu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję