Jak na razie działania wojenne nie objęły tego terenu, ale 20-tysięczne miasto nieopodal Iwano-Frankowska już szykuje się na przyjęcie fali uchodźców z Kijowa i innych miast centralnej i wschodniej Ukrainy. Parafia ta również włącza się do pomocy i prosi o wsparcie legniczan. Z prośbą o dary ks. Świstak zwrócił się do ks. Roberta Kristmana – proboszcza katedry legnickiej, a to między innymi z tego powodu, że wspólnota parafialna z Legnicy, od lat utrzymuje bardzo dobre kontakty z parafią z Nadwórnej. Dzieje się tak dzięki byłym mieszkańcom tego miasta leżącego nieopodal Lwowa, którzy po II wojnie światowej trafili do Legnicy i przywieźli tu, słynący łaskami obraz Matki Bożej Strażniczki Naszej Nadziei. Znajduje się on w bocznym ołtarzu legnickiej katedry, gdzie obecnie po każdej Mszy św., wierni modlą się o pokój na Ukrainie. – Od razu odpowiedzieliśmy na apel proboszcza z Nadwórnej i już od Środy Popielcowej rozpoczęliśmy zbiórkę. Dary można było przynosić do Domu parafialnego – mówi ks. Robert.
W intencji pokoju na Ukrainie, podjęta była także całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu, która rozpoczęła się o godz. 23 Godziną świętą w godzinie modlitwy Chrystusa w Ogrójcu, a zakończyła poranną Mszą św.
Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski wystosował apel do wszystkich diecezjan o wparcie dla Ukrainy. - W poczuciu ludzkiej solidarności i w duchu chrześcijańskiej miłości spieszymy z pomocą wszystkich mieszkańcom Ukrainy, która 24 lutego br. została zaatakowana zbrojnie przez Rosję – czytamy w komunikacie.
Zbiórka ofiar na wsparcie finansowe dla wszystkich potrzebujących pomocy odbędzie się w niedzielę oraz w Środę Popielcową. Chcemy wesprzeć materialnie ale też ogarnąć ich modlitwą, by mogli podźwignąć się z nieszczęścia, które ich spotkało i by nastał upragniony pokój na Ukrainie i na całym świecie – podkreślił bp Siemieniewski.
W Hiszpanii obserwuje się wyraźny spadek praktyk religijnych i powołań do stanu duchownego – wynika z raportu „Demografia Kościoła katolickiego u progu trzeciego tysiąclecia” przygotowanego przez hiszpańskie Centrum Studiów, Szkolenia i Analizy Społecznej (CEFAS).
„Kościół katolicki w Hiszpanii stoi w obliczu gwałtownego spadku liczby powołań, praktyk religijnych i sakramentów, podczas gdy odgrywa istotną rolę w edukacji, opiece społecznej i kulturze” – napisano w podsumowaniu raportu.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.