Reklama

Niedziela Sandomierska

Początki bartnictwa

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka otwarto historyczną wystawę o bartnictwie w Tarnobrzegu i okolicach.

Niedziela sandomierska 14/2022, str. VI

[ TEMATY ]

wystawa

Tarnobrzeg

bartnictwo

Emil Rzymkowski

Wystawa, to wycieczka w przeszłość

Wystawa, to wycieczka w przeszłość

Ekspozycja nosi tytuł Pszczoły – bartnicy-pasiecznicy i wybitni pszczelarze, została ona zorganizowana z racji na przypadający w tym roku jubileuszu 100. rocznicy powołania Powiatowego Towarzystwa Pszczelniczego z siedzibą w Tarnobrzegu.

Literatura i prasa

Prezentowana jest na niej przede wszystkim fachowa literatura, która ukazywała się na terenie kraju w latach 1800 – 1967, oraz historia pszczelarstwa i rola pasiek na przestrzeni stuleci, ich rozwój i modernizacja. Wśród literatury na szczególną uwagę zasługują m.in.: Pszczelnik doskonały czyli nauka z doświadczenia zebrana chodzenia około pszczół wydana we Lwowie w 1800 r., Przyjaciel pszczół. Książka dla podźwignienia krajowego pszczelnictwa Antoniego Misiewicza z 1863 r., Bartnictwo Teofila Ciesielskiego z 1925 r., czy Ule polskie Stanisława Mendrali z 1939 r. Literacką część ekspozycji uzupełniają archiwalne roczniki prasy specjalistycznej z lat 1875 – 1944 m.in.: Bartnik Postępowy, Pasiecznik Wzorowy, Pszczelnictwo polski i Pasieka. Wśród prezentowanej prasy na szczególną uwagę zasługuje artykuł umieszczony w styczniowym numerze Bartnika z 1923 r., który informuje o powstaniu (22 marca 1922 r.) Powiatowego Towarzystwa Pszczelniczego z siedzibą w Tarnobrzegu. Natomiast w numerze IV z 1938 r. opublikowana została relacja z przeprowadzonego kursu dla pszczelarzy w Mokrzyszowie.

Archiwum fotografii

Zainteresowanie odwiedzających powinny również wzbudzić archiwalne fotografie wybitnych pszczelarzy, którzy przyczynili się do rozwoju bartnictwa w Tarnobrzegu i okolicach. Na zdjęciach zostały zaprezentowane stare przydomowe pasieki z Tarnobrzega, Miechocina, Chmielowa i Zakrzowa. Prezentowane są również rękopisy i maszynopisy artykułów Wojciecha Rawskiego, dokumenty (legitymacje) członków Powiatowego Koła Pszczelarzy czy kronika Okręgowego Związku Pszczelarzy w Sandomierzu, prowadzona od 1975 r., które świadczą o wieloletnich tradycjach pszczelarskich w naszym regionie. Dopełnieniem ekspozycji są zabytkowe przedmioty używane w pasiekach i przy produkcji miodu np.: ul słowiański (galicyjski), rojnica (z 1943 r.), miodarka, kószka wielkopolska, forma do wyrobu świec (gromnic), widelce do odsklepiania miodu, drewniane, metalowe – współczesne i plastikowe klatki na pszczele matki, urządzenie do zdejmowania rojów pszczelich, podkurzacze wykonane metodą „domową”, jak i profesjonalne oraz drewniane naczynia na miód, to tylko niektóre z prezentowanych obiektów przechowywanych z wielkim pietyzmem przez pszczelarzy. Historia powstania zrzeszenia pszczelarzy w Tarnobrzegu sięga 1922 r., kiedy 26 marca we Lwowie, stolicy województwa, do którego w owym czasie należał Tarnobrzeg, Józef Chalcarz, sędzia z grodu Tarnowskich, zarejestrował Powiatowe Towarzystwo Pszczelnicze. W tamtym czasie należało do niego 43 członków. Wystawa, to nie jedyne wspólne przedsięwzięcie biblioteki i pszczelarzy. Został również ogłoszony konkurs literacki, skierowany do dzieci i młodzieży oraz dorosłych zatytułowany Ja i pszczoły. Młodsza grupa ma za zadanie przeprowadzić wywiad z pszczelarzem, starsi natomiast proszeni są o wspomnienia związane z pszczelarstwem.

2022-03-29 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: wystawa LITURGIA WCZORAJ I DZIŚ

„Liturgia wczoraj i dziś” to tytuł wystawy, której wernisaż będzie miał miejsce 24 października o godz. 11 w Muzeum Historyczno-Misyjnym Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie przy ul. Stradomskiej 4. Jej uroczyste otwarcie nastąpi podczas międzynarodowego sympozjum, zorganizowanego w Auli Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy, z okazji 50-lecia uchwalenia soborowej Konstytucji o Liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

2022-12-06 14:56

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Janowice Wielkie

ks. Piotr Suska

ks. Piotr Nowosielski

W pierwszy czwartek miesiąca, 1 grudnia 2022 r., rozeszła się w diecezji wieść, o śmierci ks. Piotra Suski, proboszcza parafii w Janowicach Wielkich i Radomierzu. Ks. Piotr, został odwołany do wieczności w 46. roku życia i 21. roku kapłaństwa. Zmarł w szpitalu w Jeleniej Górze.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. Chrystusa Króla w Janowicach Wielkich, 5 grudnia, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, w gronie prawie 50. koncelebransów, rodziny i bardzo licznego udziału wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Lasy Państwowe odpierają zarzuty posłanek KO dot. konkursu "Drewno jest z lasu"

2022-12-06 18:35

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Konkurs „Drewno jest z lasu” służy wyłącznie promocji drewna jako naturalnego surowca, był otwarty dla wszystkich i miał obiektywne kryteria - brzmi wtorkowe oświadczenie Lasów Państwowych. Wcześniej posłanki KO poinformowały o zawiadomieniu prokuratury w związku z tym konkursem.

"Lasy Państwowe od zawsze, na różne sposoby, wspierają lokalne społeczności w całej Polsce, m.in. organizując konkursy. Lasy Państwowe protestują przeciwko próbom upolitycznienia społecznej działalności leśników, a zwłaszcza podawania nieprawdziwych informacji, które mają celowo wprowadzać w błąd opinię publiczną" - brzmi oświadczenie LP, opublikowane na stronie Lasów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję