Reklama

Niedziela Legnicka

Zegar króla Sobieskiego

Zegar z malarskim cyferblatem z kościoła w Dziesławiu k. Ścinawy okazał się wielkim odkryciem zwiedzających czasową wystawę Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Niedziela legnicka 15/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

wystawa

Marek Perzyński

Na co dzień znajduje się w kościele w Dziesławiu

Na co dzień znajduje się w kościele w Dziesławiu

Wystawa jest kameralna, ale ma wielką siłę poznawczą. Powszechnie bowiem niewiele wiadomo o kulisach obecności królewiczów z rodu Sobieskich na Śląsku, na przełomie XVII i XVIII wieku. Dzięki wystawie można zobaczyć pamiątki po tej królewskiej rodzinie zachowane na Dolnym Śląsku. Zastanawiające skąd tyle pamiątek po Sobieskich w tej części Polski, skoro region ten w okresie rządów Jana III Sobieskiego znajdował się poza Rzeczypospolitą. Część pozostawili tutaj sami Sobiescy, inne trafiły w ramach przekazów muzealnych. Do trzeciej grupy należą skarby kultury kresowej przywiezione przez Polaków, którzy zmuszeni zostali do opuszczenia swoich domów po zmianie granic po II wojnie światowej.

Dwór pełen szpiegów

Na Dolnym Śląsku, w podwrocławskiej Oławie, rezydował syn zwycięscy spod Wiednia, Jakub (1667-1737 r.). Przebywał w niej ponad 40 lat. Znalazł się tutaj dzięki swemu ojcu, Janowi III Sobieskiemu. Królowi Polski bardzo zależało, żeby jego syn władał, choć częścią Śląska. Chciał, by Oława stała się pomostem, który ponownie zbliży Śląsk z Polską i w efekcie ziemie te powrócą do Korony Polskiej. Śląsk należał wówczas do Habsburgów. Szansa na powrót na te tereny narodziła się, gdy dwór wiedeński zaproponował na żonę Jakubowi Sobieskiemu Jadwigę Elżbietę von Pfalz-Neuburg. Nie grzeszyła ona majątkiem. Przebiegli Habsburgowie liczyli na to, że Sobieski nie będzie obstawał przy dużym posagu, mile połechtany koligacjami rodzinnymi. Sobiescy „połknęli haczyk” a Cesarz wskazał na ubogą w dochody Oławę. Jako książę Jakub przyczynił się mocno do jej rozwoju, choć cesarscy urzędnicy uprzykrzali mu życie – na jego dworze roiło się od szpiegów, nękany był kontrolami, ograniczano jego dochody.

Figurki z kości słoniowej

Pamiątką po Sobieskich są m.in. figurki z kości słoniowej oprawione w drewniane ołtarzyki, podarowane przez tę rodzinę wrocławskiej katedrze. Z kolei eksponowana w jej bocznym ołtarzu Madonna Sobieskiego, cieszący się wielkim kultem wizerunek, ukoronowany w 1997 r. przez Jana Pawła II, trafił tu w 1952 r. z kościoła w Międzylesiu. Według jednej z relacji papież Klemens XI podarował go w 1713 r. drugiemu synowi króla, Aleksandrowi Sobieskiemu, osiadłemu w Rzymie. Portrety, obrazy rodzajowe związane z Sobieskimi i list królowej Marysieńki to natomiast własność wrocławskiego Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Pochodzą z przedwojennego Muzeum Narodowego im. Króla Jana III we Lwowie.

Zegar z Rudek

Kresową pamiątką jest też zegar z kościoła w Dziesławiu (parafia Tymowa). Obraz na jego cyferblacie przedstawia scenę bitwy pod Parkanami, stoczoną w ramach kampanii wiedeńskiej. Zegar ten i kapy tureckie król Jan III Sobieski przekazał jako wota sanktuarium maryjnemu w Rudkach, gdy przybył do niego po wygranej bitwie. Po II wojnie światowej w Dziesławiu osiedli się mieszkańcy wsi Podhajczyki, położonej niedaleko Rudek. Wkrótce dołączył do nich ich dawny proboszcz, przywożąc m.in. wspomniany zegar Sobieskiego.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddany Bogu i ludziom

Niedziela łódzka 12/2020, str. VII

[ TEMATY ]

wystawa

Łódź

o. Tomasz Rostworowski

ks. Paweł Kłys

Wystawa prezentuje życie jezuity

Wystawa prezentuje życie jezuity

W łódzkiej katedrze otwarto wystawę poświęconą o. Tomaszowi Rostworowskiemu – jezuicie, kapelanowi Armii Krajowej podczas Powstania Warszawskiego i twórcy pierwszego duszpasterstwa akademickiego w Łodzi.

Łódź była miejscem intensywnej działalności duszpasterskiej o. Tomasza. W 1945 r. został on mianowany pierwszym i jedynym duszpasterzem akademickim – swoim działaniem docierał do wielu tysięcy młodych ludzi i uczył ich umiejętnego odczytywania woli Bożej w codzienności. O. Tomasz pragnął, by Łódź stała się „bastionem świadomego katolicyzmu”. Z tego względu podejmował różnorodne działania, które miały na celu formowanie chrześcijan i kształtowanie przyszłych liderów, np. w Instytucie Wyższej Wiedzy Religijnej, Sodalicji Mariańskiej. Już wtedy władze komunistyczne uważały go za jednego „z najaktywniejszych wrogo działających księży nie tylko w Łodzi, ale i w kraju”.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję