Reklama

Niedziela Legnicka

Sukces Mai

Diecezja W Płocku odbył się etap ogólnopolski XXXII Olimpiady Teologii Katolickiej.

Niedziela legnicka 16/2022, str. III

[ TEMATY ]

olimpiada teologii katolickiej

Archiwum prywatne

Zwyciężczyni Olimpiady Maja Gołuszko i jej katecheta Adrian Kos

Zwyciężczyni Olimpiady Maja Gołuszko i jej katecheta Adrian Kos

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przebiegała ona w tym roku pod hasłem: „Oblicza Miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła” w dniach od 31 marca do 2 kwietnia. W etapie centralnym wzięło udział ponad osiemdziesięciu uczestników z poszczególnych diecezji Polski. Naszą diecezję legnicką, po osiągnięciu zwycięstwa w etapie diecezjalnym, reprezentowało dwoje uczniów: Maja Gołuszko z Zespołu Szkół Elektronicznych im. Ignacego Domeyki w Bolesławcu (katecheta: p. mgr Adrian Kos) oraz Mikołaj Węglarz z IV Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego w Bolesławcu (katecheta: o. mgr Dominik Bochenek SP).

Najlepsza w całej Polsce okazała się Maja Gołuszko z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Bolesławcu, związana z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Zdobyła ona I miejsce. Takie zwycięstwo zdarzyło się po raz pierwszy w trzydziestoletniej historii diecezji legnickiej.

Serdecznie gratulujemy Mai, katechecie Adrianowi Kosowi oraz szkole, w której Maja się uczy. Życzymy światła Ducha Świętego w dalszym zgłębianiu teologii i już dziś zapraszamy Maję do udziału w kolejnej edycji Olimpiady Teologii Katolickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-04-12 12:20

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najlepsi młodzi teolodzy

Za nami diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej. Wyłonił on zwyciężczynie, które reprezentować będą naszą diecezję w ogólnopolskim starciu.

Najlepszymi znawczyniami zagadnień teologicznych w tym roku zostały: Aniela Foks z Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, Natalia Łaś z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Bielsku-Białej i Zuzanna Maciejowska z III Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej. W sumie w konkursie rozstrzygającym diecezjalny etap wzięło udział 56 uczniów szkół średnich. Spotkał się z nimi bp Piotr Greger i m.in. przypomniał znaną z historii chrześcijaństwa myśl, że wiara potrzebuje uzasadnienia.
CZYTAJ DALEJ

Abu Zabi: odkryto starożytny krzyż, świadectwo wczesnego chrześcijaństwa

2025-09-02 08:51

[ TEMATY ]

krzyż

Abu Zabi

Adobe Stock

Podczas tegorocznych wykopalisk w klasztorze na wyspie Sir Bani Yas, ok. 170 km na południowy zachód od Abu Zabi, archeolodzy odkryli unikalny, 30-centymetrowy gipsowy krzyż. Jak poinformował Departament Kultury i Turystyki Abu Zabi, znalezisko datowane jest na VII-VIII w. n.e.

Krzyż znaleziono na dziedzińcu jednego z budynków klasztornych. Jak wyjaśnia archeolog i orientalistka Maria Gajewska, jest to dowód, że kompleks około dziewięciu domów, uznawanych wcześniej za schronienia dla starszych mnichów, był częścią osady chrześcijańskiej sprzed ponad tysiąca lat. „Nie mieliśmy żadnych wskazówek, że były one zamieszkane przez chrześcijan” – przyznała specjalistka.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Jana Szkodonia

2025-09-02 23:37

Biuro Prasowe AK

- Pracowity, pobożny, gotowy do każdej posługi, niewymawiający się zmęczeniem, bardzo kapłański, wchodzący w dialog z każdym napotkanym człowiekiem – mówił o śp. bp. Janie Szkodoniu ks. Jacek Urban w czasie Mszy św. żałobnej, której w katedrze wawelskiej przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Na początku Mszy św. odczytano telegram kondolencyjny z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, w którym poinformowano, że Ojciec Święty Leon XIV łączy się duchowo z uczestnikami liturgii pogrzebowej „dziękując Bogu za gorliwą pasterską służbę śp. bp. Jana, którą podejmował dla dobra Kościoła, szczególnie w Archidiecezji Krakowskiej”. Odczytano także słowo abp. Tadeusza Wojdy, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję