Reklama

Niedziela Kielecka

Matki mężne i szalone

Życie jest cudem, macierzyństwo jest cudem. 26 maja w Dzień Matki i życzeń dla mam, może warto postawić sobie pytanie, co by było, gdybyś mnie nie chciała?

Niedziela kielecka 21/2022, str. I

[ TEMATY ]

wystawa

Dzień Matki

T.D.

Poruszająca wystawa w Kielcach-Białogonie

Poruszająca wystawa w Kielcach-Białogonie

Kilkadziesiąt takich historii opowiada wystawa plenerowa pt. „Matki – mężne czy szalone?”, której towarzyszy książka pod tym samym tytułem. Wystawa i książka opierają się na 26 autentycznych historiach, pełnych dramatyzmu, ale zakończonych szczęśliwie. Stanowią rodzaj przejmującego świadectwa o macierzyństwie, o decyzji pro-life wbrew różnym przeciwnościom, medycznym, społecznym. Wystawa odwiedziła już wiele miejscowości w Polsce i Europie. Obecnie jest prezentowana na Ukrainie.

Cud istnienia

Podczas kieleckiego pokazu wystawy – przy zabytkowym kościółku na Białogonie – zwiedził ją bp Marian Florczyk. Ksiądz Biskup z zainteresowaniem obejrzał wystawę, koncentrując się szczególnie na planszach przedstawiających wielodzietne rodziny i wyraził nadzieję, że wiele osób modlących się w kościółku na Białogonie, obejrzy, przeczyta i wyciągnie wnioski. Zwrócił uwagę na dramatyczną liczbę aborcji, np. na Ukrainie, podkreślił zarazem piękno wychowania w rodzinie, która buduje podstawowe relacje społeczne procentujące potem w życiu każdego człowieka.

– Maj to miesiąc Matki Bożej, to Dzień Matki, więc w tym uroczym miejscu przez wystawę wskazujemy na radość życia i cud istnienia. Sporo osób tędy przechodzi, zatrzymuje się, może pokusi się o refleksję – mówi ks. prof. Stefan Radziszewski, proboszcz parafii Przemieniania Pańskiego w Kielcach-Białogonie.

Reklama

Twórczynią wystawy i autorką książki jest Marta Dzbeńska-Karpińska, pochodząca z Kielc mieszkanka Warszawy, politolog, menadżer, zawodowo zajmująca się fotografią i dziennikarstwem, współzałożycielka portalu wrodzinie.pl i jego redaktorka.

Szaleństwo miłości

Problematyka pokazana na wystawie dotyczy kobiet, które pomimo różnych przeciwności zdecydowały się na urodzenie dziecka. Po lekturze dochodzimy do wniosku, że książka uratowała już niejedno życie, nie raz pomogła w kryzysie wyboru i decyzji. Autorka docierała do kobiet, fotografowała je w codziennych sytuacjach – w konwencji fotografii rodzinnej i opisała ich doświadczenie, budując relacje o odwadze, miłości, zwycięstwie życia. Plansze otwierają imiona matek: Iwona, Elżbieta, Halina, Dorota…

M. Dzbeńska-Karpińska w oficjalnych komunikatach na stronach internetowych, tak wypowiada się o genezie projektu: „W wyniku długich poszukiwań udało mi się dotrzeć do 26 kobiet, które zdecydowały się opowiedzieć mi o swoich przeżyciach (…). O męstwie, które pozwoliło sfotografowanym przeze mnie kobietom przezwyciężyć lęk przed śmiercią i, chociaż było to wielkim trudem, uzdolniło je do gotowości złożenia ofiary z własnego życia lub narażenia na szwank zdrowia w imię wartości, jaką stanowiło dla nich życie ich nienarodzonych dzieci. Jest to też opowieść o gorącym pragnieniu spełnienia swoich marzeń i dążeniu, mimo wielkich przeciwności, do realizacji macierzyńskiego powołania – o szaleństwie miłości, z której rodzi się życie”.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kwiaty Boga

Długo czekały na ten dzień. Dzień, w którym mogą rozkwitnąć, rozbłysnąć, poczuć się piękne i ważne. Dzień Matki. Pod hasłem „Kwiaty i Gwiazdy” obchodziły swoje święto młode mamy w Domu Samotnej Matki w Łodzi

Stygmat samotnej mamy

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Projekt RELACJE - brat Szymon Janowski OFMCap. - Odcinek 1

2022-12-01 09:18

[ TEMATY ]

adwent

PROFETO

"Kiedy mówimy o Projekcie, to pierwsza rzecz, jaka przychodzi na myśl, to że Pan Bóg zaprojektował nas z miłości i do miłości. I właściwie to jest odpowiedź i temat główny wszystkich odcinków kolejnych, które będziemy w czasie adwentu Wam prezentować" - mówi brat Szymon.

Rozpoczynając rekolekcje brat Szymon zaprasza nas do zastanowienia się nad dwoma pytaniami, z którymi będziemy mierzyć się w kolejnych adwentowych spotkaniach, ale które będą też kluczem, w którym będziemy się poruszać. To pytania: Kim jestem? oraz Dla kogo jestem?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję