Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nauczyciel, wzór wiary i cnót

Święty Stanisław daje nam przykład, że należy bardziej słuchać Boga niż ludzi – powiedział bp Henryk Wejman.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 22/2022, str. IV

[ TEMATY ]

odpust

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Adam Szewczyk

Odpustowej Mszy św. przewodniczył bp Henryk Wejman

Odpustowej Mszy św. przewodniczył bp Henryk Wejman

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za nami uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika jednego z głównych patronów Polski. Z uwagi na to, że data uroczystości zbiegła się tego roku z obchodami IV Niedzieli Wielkanocnej, przesunięto liturgiczną uroczystość.

Bierzmowanie

W szczecińskiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika uroczystej Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Henryk Wejman, którego obecność stanowiła podwójną radość dla parafian, bowiem uroczystości odpustowe poprzedziło przyjęcie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej przez ponad pięćdziesięcioosobową grupę młodzieży. Do nich w trakcie homilii biskup skierował specjalne przesłanie, stanowiące zachętę do odważnego kroczenia w życiu drogą Chrystusowej Ewangelii, z sercem otwartym na tchnienie Ducha Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystości odpustowe

W kazaniu podczas Mszy odpustowej bp Wejman przypomniał sylwetkę oraz duchowe bogactwo życia patrona parafii, św. Stanisława ze Szczepanowa. Przykład biskupa krakowskiego rezygnującego w imię wierności Bożej nauce i wartościom moralnym z dobrych relacji z królem, przedstawił jako aktualne w dzisiejszych czasach zadanie dla nas.

– Przypomniane fakty pokazują, jak złożoną mieliśmy w przeszłości sytuację – powiedział biskup. – Ale z drugiej strony ukazują, jak mieliśmy mężnych i odważnych obrońców ładu moralnego w życiu społecznym i publicznym. Ta męczeńska krew św. Stanisława BM jest dla nas, obecnie żyjących, pewnym zadaniem. Ta ofiara, mimo tak długiego już upływu lat od tamtego wydarzenia, wciąż woła o wierność z naszej strony i rządzących naszą ojczyzną wartościom ewangelicznym. Przecież to w służbie tych wartości oddał swoje życie. Nie brak też obecnie przecież ludzi, którzy chcą postawić Boga i Kościół poza nawias społeczeństwa i którzy kwestionują podstawowe prawa Boga i człowieka, z fundamentalnym prawem do życia włącznie.

Biskup Wejman w trakcie kazania podkreślił także rangę życia ludzkiego, tak dziś nieszanowanego: – Dobrze, że odbył się dziś w naszym mieście Marsz dla Życia. Sytuacja naszej ojczyzny przypomina pod pewnym względem tamtą, z przełomu X i XI wieku. Dostrzegamy w niej, trzeba być bardzo jasnym w przekazie, niepokojące tendencje, jak chociażby podważanie wartości małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej, kpienie z wartości chrześcijańskich, nade wszystko krzyża i Biblii, czy umniejszanie zasług bohaterów narodowych przy jednoczesnym propagowaniu konsumpcyjnego stylu życia. A przy tym też wzrasta, i to też jest zauważalne, wulgaryzm w słownictwie i w obyczajach. To wszystko sprawia, że trzeba nam dzisiaj na nowo sprawy zasadnicze i istotne dla naszej ojczyzny, postawić wyżej niż układy partyjno-koleżeńskie – wskazywał biskup. – Święty Stanisław daje nam przykład, że w płaszczyźnie wartości jak moralność, jak szacunek dla życia ludzkiego, obrona starszych, wierność ojczyźnie, należy bardziej słuchać Boga niż ludzi. On uczy nas, że prawo Boże winno stać na pierwszym miejscu i być respektowane bez względu na więzy przyjacielskie, związkowe czy społeczne. Święty Stanisław uczy też nas postawy wiary. Ona wiąże się z poświęceniem, aż po gotowość oddania za nią życia.

Reklama

Kończąc biskup Wejman gorąco zachęcał, by nie ustawać w pogłębianiu naszej wiary na drodze wierności Chrystusowym wartościom, z sercem otwartym na Boże tchnienie: – Duchu Święty, budź nasze sumienia i daj siłę, abyśmy wyzwalali się od kłamstwa udającego prawdę i od obłudy udającej szczerość.

Wystawa

Z okazji imienin parafii zorganizowano również wystawę fotograficzną pt. Nie bój się, wierz tylko! – wiara silniejsza od pandemii – serca szerzej otwarte, obrazującą organizację życia społecznego, w tym parafialnego, w okresie obowiązywania różnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Począwszy od tych najsroższych, skazujących obywateli na zamknięcie w domach, przez liczne regulacje dotyczące choćby liczby wiernych mogących uczestniczyć w Mszach św. w kościele, na ich stopniowym luzowaniu i zniesieniu kończąc. Puste ulice Szczecina, puste kościoły, zamknięte instytucje – to obrazy wciąż żywe, choć wolelibyśmy o nich zapomnieć. Wystawę, którą można obejrzeć w kościele św. Stanisława BM na os. Bukowym do końca maja, tworzy kilkadziesiąt zdjęć dokumentujących głównie, życie wspólnoty parafialnej w okresie od marca 2020 r. do tegorocznych uroczystości wielkanocnych, w których można było uczestniczyć bez jakichkolwiek ograniczeń.

Reklama

Dwa lata pandemii

W ciągu dwóch minionych lat życie parafii należało dopasowywać do różnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych, wprowadzanych drogą administracyjnych zarządzeń. Mimo to odprawiane były Msze św., obchodzone były uroczystości i święta, udzielano sakramentów – choć nierzadko w niemal pustym kościele. Z czasem życie wracało do normalności. Ponownie zaczęły zapełniać się kościoły, zaprzestano liczenia wiernych. Wymownym wydarzeniem były parafialne misje święte u schyłku roku 2021 – swoiste duchowe odrodzenie, jakże symboliczne w pandemicznej jeszcze rzeczywistości.

Otwarcie i wdzięczność

Parafialne uroczystości odpustowe stanowią świetną okazję do refleksji nad minionym czasem z całym jego bagażem doświadczeń, tak dotkliwie przenikających nasze serca. Fotograficzna prezentacja szlakiem od społecznego zamknięcia do pełnego otwarcia, stanowi zachętę do odpowiedzi na pytania, czy w pełni otwarte na Boga i drugiego człowieka zostały nasze serca, czy wyzbyliśmy się paraliżującego życie lęku. Jest też świetną okazją do ponownego uzmysłowienia, że mamy za co dziękować Bogu.

2022-05-24 12:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądź z nami i błogosław

Niedziela łódzka 43/2021, str. I

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Piotr Drzewiecki

Relikwie św. Stanisława trafiły z Krakowa do Łodzi

Relikwie św. Stanisława trafiły z Krakowa do Łodzi

Męczennik ze Szczepanowa, biskup Krakowa, patron Polski – św. Stanisław od 21 października jest obecny w relikwiach w parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi.

Uroczystego wprowadzenia doczesnych szczątków pierwszego polskiego męczennika dokonał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Są to relikwie trzeciego biskupa, jakie posiada parafia. Pierwszymi były relikwie bł. Jakuba Strzemię, które 3 kwietnia 2019 r. wprowadził bp Edward Kawa, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej. Jako drugie pojawiły się szczątki św. Józefa Bilczewskiego, zainstalowane 21 października 2020 r. przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolitę lwowskiego. – Moim pragnieniem było, aby moja parafia miała relikwie. Wokół było ich coraz więcej, szczególnie św. Jana Pawła II. Bardzo chciałem mieć relikwie inne, takie „nietypowe”, ale bardzo ważnych świętych. Wszystko zaczęło się od bł. bp. Jakuba Strzemię. Wówczas nie myślałem o innych relikwiach. Jednak przy relikwiach błogosławionego postawiono banery, na których znalazły się wspaniałe słowa „mentora i odnowiciela” kultu bł. Jakuba – św. Józefa Bilczewskiego. Pomyślałem: „nie może być, aby św. bp Bilczewski nie był razem z Jakubem”. I tak się stało! Oczywiście obydwaj święci otrzymali nowe obrazy do kaplicy relikwii. Zawisły one z boku obrazu św. Stanisława, który wisiał tu jeszcze przed wojną. Dalej już było zwyczajnie – brakuje tylko tego ze środka, jego relikwie trzeba ściągnąć z Krakowa. I to także się udało – opowiada ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela.

CZYTAJ DALEJ

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję