Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 25/2022, str. 28-29

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

OBRADY KEP
O katechezie i nie tylko

Katecheza była głównym tematem spotkania biskupów, którzy 6 i 7 czerwca obradowali w Zakopanem na zebraniu plenarnym KEP. Było to już 392. oficjalne zebranie wszystkich biskupów tworzących KEP. Troska o katechezę wynikała nie z tego, że kończy się rok szkolny – choć biskupi zawsze zauważają w tym czasie trud katechetów i nauczycieli – ale z racji bolączek nauczania religii w szkole. Największą z nich jest spory odsetek – szczególnie w dużych miastach i w szkołach średnich – młodzieży, która nie uczęszcza na katechezę. Taka decyzja nie zawsze oznacza zaparcie się wiary i nie zawsze jest podejmowana z motywów przeciwnych wierze – zauważył abp Grzegorz Ryś. Biskupi wspólnie stoją na stanowisku, że religia w szkole jest czymś dobrym i takim pozostanie. Niestety, nie może ona załatwić wszystkiego, w tym zastąpić przygotowania do sakramentów św. i zbudowania wspólnoty. To – szczególnie w sytuacji, gdy coraz gorzej wygląda międzypokoleniowy przekaz wiary – stawia przed Kościołem nowe wyzwania. Biskupi zgodnie potwierdzili, że trzeba położyć mocniejszy nacisk na katechezę przyparafialną; podkreślili, że nie jest to kolejna lekcja religii, tyle że w parafii. Problemem jednak może być tutaj nie miejsce, gdzie miałyby się odbywać zajęcia katechezy, ale kadra, która podjęłaby się tego zadania, stąd sugestie powoływania w diecezjach szkół dla katechistów świeckich – instytucji niedawno wprowadzonej przez Ojca Świętego. A co z katechezą szkolną? Trwają prace nad uaktualnieniem programu, bo zmiany w otoczeniu społeczno-kulturowym sprawiają, że dokument, który liczy 20 lat (chodzi o Dyrektorium katechetyczne), trąci – przynajmniej w niektórych miejscach – myszką.

Biskupi rozmawiali nie tylko o katechezie. Było też sporo o procesie synodalnym. Zakończono już etapy diecezjalne, ale biskupi proponują, żeby synodalność pozostała na stałe drogą Kościoła. Według abp. Adriana Galbasa, materiały przesłane z poszczególnych diecezji „koncentrowały się, co widać w nadesłanych już dokumentach, w takich obszarach jak relacje duchowni – świeccy i jakość duszpasterstwa ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych”. Warto o tym pamiętać, bo stanowi to główny punkt zainteresowania polskich katolików. Pod Tatrami biskupi dyskutowali również o zakończeniu Roku Rodziny Amoris Laetitia, ochronie nieletnich oraz o pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

ZADANIE
Testament Jana Pawła II

10 tys. osób wzięło udział w wyjątkowej Mszy św. sprawowanej w 25. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem, z której pamiętamy po dziś dzień przejmujący hołd górali polskich złożony Ojcu Świętemu oraz wypowiedziany w cieniu najsłynniejszego krzyża między Wisłą a Bugiem apel: „Brońcie krzyża!”. W Eucharystii wziął udział cały episkopat Polski, który zgromadził się w tym samym czasie na tradycyjnej wiosennej konferencji plenarnej. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki. – Nie wstydźcie się tego krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie go, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym – powiedział. I dodał: – Dzisiaj, po 25 latach od tamtej chwili, słowa Jana Pawła II stanowią dla nas jeszcze bardziej zobowiązujące zadanie.

Tak, to prawda. O ile przed ćwierćwieczem nad Kościołem w Polsce widoczne były czarne chmury, o tyle teraz jesteśmy jakby w środku burzy i to zadanie jest jeszcze bardziej aktualne – tym bardziej że po drodze część obrońców krzyża, niestety, się wykruszyła.

NIEDERLANDY
Przedsiębiorca kupuje kościoły

74-letni Wim Annen, chrześcijański przedsiębiorca z Niderlandów, w ciągu pięciu lat kupił już czwarty nieczynny kościół w Geldrii – największej prowincji tego kraju. Jak donoszą tamtejsze media, Annen chce w ten sposób zapobiec przekształcaniu budynków kościelnych na mieszkania, sklepy lub inne cele. Ma też nadzieję, że w przyszłości ludzie znów liczniej zaczną chodzić do świątyń.

Reklama

W rozmowie z dziennikiem Nederlands Dagblad Annen powiedział, że chce zachować kupowane kościoły jako miejsce refleksji i „uczynić je bardziej otwartymi”, gdyż „są one piękniejsze niż sala bilardowa czy centrum dywanów”. Wyraził przy tym przekonanie, że choć frekwencja w kościołach gwałtownie spada, to jednak „wiara ludzi nie zanikła”. Zwrócił też uwagę, że wiara i uczęszczanie do kościoła cyklicznie się zmieniały. Pandemia i wojna, które wróciły do Europy, sprawiły, że wielu ludzi przekonało się, iż „nie możemy im zaradzić sami” – przekonywał i dodał: – Wierzę, że potrzeba obecności kościołów znów wzrośnie.

Po kupnie kościoła katolickiego w Meddo, w którym nabożeństw nie sprawowano od ponad roku, przedsiębiorca zamierza nabyć jeszcze w najbliższym czasie trzy inne kościoły w rejonie Achterhoeku. Według mediów, dobroczyńca chrześcijański jest już właścicielem kościoła baptystów w Doetinchemie i dwóch innych świątyń w Hoogeveenie i Zuidwolde.

WATYKAN
Papież do Polaków

„Powierzając się ufnie wstawiennictwu św. Jadwigi, módlcie się tak jak ona, u stóp krzyża, o pokój w Europie” – powiedział Franciszek do Polaków podczas środowej audiencji generalnej 8 czerwca. Szczególne pozdrowienia skierował do kapłanów z diec. włocławskiej, którzy przybyli do Rzymu z okazji 25-lecia święceń kapłańskich.

WE WSPÓŁPRACY
Medycyna na KUL

KUL otwiera nowy kierunek – medyczny, we współpracy z polikliniką Gemellego i Uniwersytetem Rzymskim La Sapienza. – Współpraca naukowo-badawcza z tymi instytucjami jest gwarantem wysokiego poziomu studiów medycznych, które rozpoczną się w najbliższym czasie – powiedział rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski. W Rzymie zostały już podpisane stosowne dokumenty o współpracy tych trzech placówek, a w uroczystości wzięli udział min. Przemysław Czarnek oraz prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. n. med. Radosław Sierpiński. Dzięki współpracy z najlepszymi uczelniami na świecie studenci medycyny na KUL będą mogli zdobywać wiedzę na podstawie najnowszych badań i od najwybitniejszych specjalistów. – Wierzę, że wraz z otwarciem nowego kierunku studiów rozpoczyna się nowy rozdział w historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Medycyna na KUL w naturalny sposób wpisuje się w głęboko chrześcijańskie spojrzenie na naturę człowieka jako na jedność duchowo-cielesną. Tego uczył nas nasz wieloletni profesor św. Jan Paweł II. Tym dziś chcemy żyć – podkreślił rektor uczelni.

Reklama

ZESŁANIE
Zaskakujący ruch

To po prostu degradacja i zesłanie – tak informację o tym, że abp Hilarion, dotychczasowy nr 2 patriarchatu moskiewskiego, przestaje być prawosławnym „ministrem spraw zagranicznych” i obejmuje drugorzędną albo i trzeciorzędną (według kryteriów moskiewskich) stolicę biskupią w Budapeszcie, komentuje większość obserwatorów. Co takiego mogło się stać? Choć w większości są to spekulacje, najprawdopodobniej chodzi o to, że Hilarion „urósł za bardzo” i przez to stał się bardziej autonomiczny i mniej sterowalny. Tego Cyryl i Kreml znieść już nie mogli.

PO NOWEMU
Sojusz ołtarza z tronem

Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na swym posiedzeniu 7 czerwca w Moskwie postanowił podporządkować bezpośrednio patriarsze moskiewskiemu i całej Rusi wszystkie trzy eparchie (diecezje), które wchodziły dotychczas w skład Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Jednocześnie utworzono metropolię krymską, złożoną z tych trzech jednostek terytorialnych. Tyle wyjawiono w oficjalnym komunikacie, w którym informowano o ruchu decydentów moskiewskiego prawosławia. W tym samym czasie Kreml podporządkowuje sobie zajęte na Ukrainie tereny, przygotowując się do organizacji „referendów”, które mają zademonstrować światu „wolę ludu” na podbitych terenach. Jedni i drudzy, ramię w ramię, realizują analogiczne scenariusze.

2022-06-14 11:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 5/2024, str. 26-27

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Papież zabiera głos

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

[ TEMATY ]

Ewangelia

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

W święto św. Marka Ewangelisty, ucznia Pana Jezusa, towarzysza św. Piotra i św. Pawła, apostoła - misjonarza, bp Milewski stwierdził, że dzięki jego Ewangelii poznajemy czyny miłości Boga wobec ludzkości. Naoczny świadek życia Jezusa swoją księgę zaadresował do ludzi do środowiska chrześcijan, którzy nie urodzili się Żydami. Symbolem ewangelisty stał się skrzydlaty lew, zwierzę symbolizujące potęgę i działanie, moc i odwagę, siłę ducha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję